ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس سازمان سیا:

۰۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۶:۳۳

جان برنان

رئیس سازمان سیا می‌گوید هنوز مباحث گسترده‌ای بین دو کشور ایران و آمریکا، شامل چگونگی واکنش سیستم مالی بین‌المللی به ایران پس از رفع تحریم‌ها،‌ در جریان است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جان برنان، رئیس سازمان سیا، روز گذشته (جمعه) در نشست سالیانه «مجمع امنیتی اسپن» به سوالاتی درباره بحران‌های سوریه و عراق، روابط آمریکا با روسیه و چین، کودتای ترکیه، و همچنین فضای پس از توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ پاسخ داد.

جان برنان در پاسخ به این سؤال که آیا دستیابی به توافق هسته‌ای منجر به تغییری در لحن گفتگوها بین ایران و آمریکا شده است یا نه گفت: «فکر می‌کنم، [این توافق] کار درستی در جلوگیری از تعقیب برنامه هسته‌ای تسلیحاتی توسط ایران بود؛ [توافق] رئیس‌جمهور روحانی را که ما بسیار میانه‌رو‌تر از بسیاری عناصر در داخل حکومت ایران می‌دانیم، تقویت کرد.»

رئیس سازمان سیا در ادامه گفت: «وی [روحانی] نیاز به تداوم جذب دارد تا حمایت بیشتری را کسب کند. در داخل دولت ایران تنشی بین میانه‌روها و تندروها وجود دارد. وقتی درباره ایران صحبت می‌کنیم برخی آن را کشوری یکدست قلمداد می‌کنند، این کشور یکدست نیست،‌ درست به مانند سیستم سیاسی آمریکا در داخل محیط تفاوت‌هایی وجود دارد.»

وی افزود: «ما حرکت آنها به سمت انتخابات ریاست‌جمهوری در سال بعد را، از این منظر که موازنه تنش موجود در داخل سیستم حکومتی چگونه خواهد بود، به دقت زیر نظر داریم. فکر می‌کنم روحانی علاقه‌‌مند به بازگرداندن ایران به میان جامعه ملل است. نگرانی من این است که بسیاری از ایرانی‌ها فکر می‌کردند با آزاد شدن پول‌ها صاحب ثروتی ناگهانی در زندگی شخصی‌شان خواهند شد. [این امر] زمان خواهد برد. پول و درآمدی که وارد ایران می‌شود برای پشتیبانی از پول رایج وایجاد زیرساخت‌ها هزینه می‌شود. بنابراین، مدتی زمان لازم خواهد بود تا تأثیرات در میان تعداد گسترده‌تری از ایرانی‌ها احساس شود. این اتفاق خواهد افتاد اما زمان بیشتری نیاز دارد.»

رئیس سازمان سیا درباره تأثیر توافق هسته‌ای بر روابط ایران و آمریکا گفت: «هنوز مباحث بسیاری بین دولت ایران و دولت آمریکا درباره تعدادی از مسائل باقی‌مانده در جریان است، شامل اینکه چگونه سیستم مالی بین‌المللی قادر خواهد بود به ایرانی که با تحریم کمتری رویارو است، واکنش نشان دهد. بنابراین، گفتگویی وجود دارد. ایرانی‌ها ناراحتی‌هایی دارند، اما فکر می‌کنم تاکنون پایبندی به توافق خوب بوده است. اعتقاد دارم که مسائل به آرامی اما در جهتی مثبت حرکت می‌کنند.»

انتهای پیام/

 

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال207 روز قبل