ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

لابی گری جدید تندروها برای جلویگری از فروش بویئنگ و ایرباس به ایران / نامه به وزارت خزانه داری امریکا

  اخبارسیاست خارجی,خبرهای   سیاست خارجی ,فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس

رویترز نوشت: دو چهره‌ سرشناس جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه دوم مهرماه اعلام کردند که به کارزار خود علیه فروش هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به ایران ادامه خواهند داد. 

به گزارش انتخاب، این موضع‌گیری در زمانی صورت می‌گیرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش شماری از هواپیماهای این دو شرکت عظیم هوایی را به ایران صادر کرده است.

 

به گزارش رویترز، پیت راسکام و جب هنسارلینگ نامه‌ای به اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا که بر تحریم‌ها نظارت می‌کند، نوشته و درخواست کرده‌اند تا به سوال‌های بیشتری درباره دلایل امنیتی فروش این هواپیماها به ایران پاسخ دهد.

 

این دو نماینده کنگره در حوزه مالی اشخاص بانفوذی در مجلس نمایندگان آمریکا هستند. هنسارلینگ رییس کمیته خدمات مالی است و راسکام نیز ریاست کمیته ابزارها و شیوه‌های مالیات نویسی را برعهده دارد.

 

شرکت‌های ایرباس و بوئینگ روز چهارشنبه اعلام کردند که مجوزهای لازم را از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش بیش از ۲۰۰ فروند هواپیما به ایران دریافت کرده‌اند.

 

این مجوزها در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، صادر شده که تیرماه پارسال میان ایران و شش قدرت جهانی از جمله آمریکا برای حل‌وفصل برنامه هسته‌ای تهران به دست آمد.

 

رویترز می‌نویسد برخی از اعضای کنگره گفته‌اند که نابود کردن این توافق می‌تواند باعث از دست رفتن بسیاری از مشاغل در بوئینگ شود، حال آنکه مخالفان اعتقاد دارند نگرانی‌های امنیتی اهمیت بیشتری دارد.

 

نامه دو نماینده کنگره آمریکا خطاب به آدام زوبین، معاون موقت وزیر امور خزانه‌داری در امور تروریسم و امنیت مالی، نوشته و از او خواسته شده است که به چندین پرسش جزئی در خصوص مسائلی چون مدیریت هواپیمایی ایران و توانایی وزارت خزانه‌داری برای نظارت بر هواپیماهای فروخته شده پاسخ دهد.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,