ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

پرونده نیمه پُر در تسنیم ــ ۱۹

۰۲ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۵

قلعه گنج

طرح پایلوت محرومیت‌زدایی در "قلعه گنج" از محروم‌ترین نقاط کشور با الگوی اقتصاد مقاومتی توسط بنیاد مستضعفان عملیاتی شد که به‌گفته دبیر شورای عالی امنیت ملی ضریب امنیت منطقه را ۸۰درصد افزایش داد و رئیس‌جمهور هم پیشنهاد داد این طرح در ۳۰ استان اجرا شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، رهبر معظم انقلاب در اولین دیدار بعد از انتصاب سعیدی‌کیا به ریاست بنیاد مستضعفان فرمودند؛ «… یک منطقه را در نظر بگیرید، آن‌گاه بپردازید به رفع محرومیت از آن منطقه،‌ به ایجاد اشتغال، ایجاد رونق و هرکاری که لازم دارد یک منطقه را از آب و گل بیرون بیاورید…».

در این راستا بنیاد مستضعفان طی دو سال اخیر برنامه ریزی گسترده‌ای را برای این منظور در دستور کار قرار داد و "شهرستان قلعه‌گنج" استان کرمان به‌عنوان یکی از شناخته شده‌‌ترین مناطق محروم کشور برای طرح محرومیت‌زدایی انتخاب شد.

*انتخاب محروم‌ترین نقطه ایران به‌عنوان پایلوت

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان با یادآوری اینکه در راستای اجرای فرمایشات و دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب منطقه قلعه گنج استان کرمان به‌عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین مناطق محروم کشور انتخاب شد، گفت: این نقطه را برای اجرای طرح اقتصاد مقاومتی انتخاب کردیم تا برای سایر مناطق محروم کشور یک الگو باشد، در واقع اینجا تا چند وقت دیگر شهر نمونه اقتصاد مقاومتی می‌شود که در آن طرح‌های متعددی از جمله توانمندسازی مردم، ایجاد مشاغل پایدار، قوی کردن زیرساخت‌های کشاورزی، آموزش مشاغل و مهارت‌های متعدد، احداث مجتمع‌های دامداری و… به اجرا درآمده است.

روح‌الله قهرمانی با تأکید بر اینکه زمانی بنیاد این منطقه را ترک می‌کند که مردم بتوانند روی پای خود بایستند و نقش اصلی همه برنامه‌های توسعه‌ای را خود مردم ایفا خواهند کرد، ادامه داد: برای اجرای طرح‌های مدنظر در این مجموعه یکی از مشاوران قوی کشور را انتخاب کردیم که این مشاور نیز با همکاری یکی از مشاوران مطرح بین‌المللی کارهای مطالعاتی را به‌عهده گرفت.

قهرمانی با بیان "در ۳۷ سال گذشته آزمون و خطا داشته‌ایم" تأکید کرد: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هزینه‌های فراوانی برای توسعه و آبادانی مناطق محروم صورت گرفته اما متأسفانه به‌دلایلی منجر به اشتغال پایدار نشده است. برای به ثمر نشاندن تلاش‌های صورت گرفته اجرای طرح محرومیت‌زدایی در قالب اقتصاد مقاومتی در دستور کار قرار دارد.

این مقام مسئول بنیاد مستضعفان احداث مجتمع‌های دامداری، کارخانجات متعدد، تخصیص وام به مردم از محل صندوق‌های خرد روستایی، راه‌اندازی شهرک صنعتی، بیمارستان، هتل، مجتمع اداری و… را از برنامه‌های اجرا شده در شهرستان قلعه‌گنج عنوان کرد.

وی یادآور شد: همچنین روی زیرساخت‌های حمل و نقل بار مسافر این منطقه برنامه‌ریزی گسترده‌ای صورت گرفته است. قلعه‌گنج محل تلاقی ۳ استان هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان است که وسعتی معادل ۱۰ هزار و ۴۴۰ هکتار و جمعیت ۷۶ هزار نفری (۱۷ درصد در مناطق شهری و ۸۳ درصد در مناطق روستایی و حاشیه‌ای) دارد.

قهرمانی با یادآوری اینکه مهرماه ۹۳ برای محرومیت‌زدایی این منطقه تفاهم‌نامه‌ای با وزارتخانه‌های کشور، نیرو، صنعت و کشاورزی جهت ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی، عمرانی، آموزشی، فرهنگی، درمانی، ورزشی با محوریت بنیاد مستضعفان امضا شد، گفت: اهداف ما از این برنامه رفع محرومیت از طریق توانمندسازی مردم در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تکیه بر قابلیت‌های بومی و درون‌زا بودن اقتصاد و… بود.

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان با یادآوری "مشاور انتخاب شده ایرانی را ملزم کردیم که از یک مشاور بین‌المللی برای اجرای طرح‌های موردنظر استفاده کند"، افزود: طرح بیابان‌زدایی و احیای منابع طبیعی یکی از برنامه‌هایی بود که طی یک سال و چند ماه اخیر آن را در این منطقه اجرا کردیم. تالاب جازموریان در ۲۵ کیلومتری این منطقه قرار دارد که به‌دلیل آنکه خشک شده تبدیل به محل تولید ریزگردها و مانع اصلی تولید محصولات کشاورزی شده است. در این زمینه با همکاری سازمان جنگل‌ها طرح اجرای کنترل کانون‌های بحرانی، بیابان‌زایی و احیای منابع طبیعی در دست اقدام است که در این زمینه با همکاری مردم دیواری از نخل دور مناطق بیابانی اجرا شده که در آن اقدام به درختکاری کرده‌ایم.

* ۳هزار بز شیری اسپانیایی در راه ایران

این مقام مسئول بنیاد مستضعفان با ابراز اینکه یکی از مشاغل مردم این منطقه دامداری است، گفت: مردم این منطقه اقدام به پرورش بز می‌کنند، این بزها پاکستانی بوده که در بهترین حالت ممکن روزانه تنها نیم‌لیتر شیر می‌دهند. در این زمینه براساس برنامه‌ای که در حال اجراست ۳ هزار بز شیری مولد از نژاد اسپانیایی وارد کشور می‌شود، این بزها روزانه ۳٫۵ لیتر شیر می‌دهند و بازدهی بسیار سریع دارند.

قهرمانی با یادآوری "در دولت قبل یک مجتمع دامداری در این منطقه ساخته شده بود که آن را از وزارت کشاورزی تحویل گرفتیم"، گفت: در حال تکمیل و توسعه این مجتمع هستیم تا بتوانیم بزهای شیری مولد اسپانیایی را در آنجا پرورش دهیم تا آخر مرداد امسال در مرحله اول ۸۰۰ بز شیری اسپانیایی وارد این منطقه می‌شود.

وی هزینه خرید هر رأس از این بز تا ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: این هزینه مبلغ خرید بز و هزینه‌های حمل و نقل آن با هواپیماست، در مرحله دوم و سوم نیز ۱۲۰۰ و ۸۰۰ رأس بز شیری دیگر وارد کشور می‌شود که در نهایت این بزهای مولد را در اختیار مردم منطقه قرار می‌دهیم تا جایگزین بزهای کم‌بازده پاکستانی شود.

* احداث هتل کپری قلعه‌گنج

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان در ادامه یکی دیگر از طرح‌های محرومیت‌زدایی این منطقه را احداث ۳۰ واحد مهمانپذیر هتل کپری اعلام کرد و گفت: با توجه به محرومیت شدید شهرستان قلعه‌گنج این منطقه هیچ هتل و مهمانپذیری برای استفاده مردم، توریست‌ها یا کارکنان دولتی نداشت که خوشبختانه با احداث این هتل کپری بخشی از این نیازها تأمین شده است.

قهرمانی از اشتیاق بخش خصوصی برای خرید این هتل خبر داد و گفت: با توجه به اینکه هدف بنیاد از احداث این هتل درآمدزایی نیست و ممکن است با واگذاری به بخش خصوصی قیمت‌های بالایی برای استفاده از این هتل از مردم دریافت شود تا اطلاع ثانوی این هتل را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کنیم.

* احیای شهرک صنعتی

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان با یادآوری اینکه یک شهرک صنعتی بدون آب، برق و زیرساختها در این منطقه وجود داشت، گفت: بنیاد آب، برق و زیرساخت‌های موردنیاز این شهرک را تأمین کرد و اقدام به جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث کارخانه‌های رب، کنستانتره گوجه‌فرنگی، کارخانه روغن‌کشی، کارخانه فرآوری و بسته‌بندی خرما و… کرد.

وی ادامه داد: احداث این کارخانه‌ها با توجه به بررسی‌های کارشناسی انجام شده در خصوص کشت محصولات کشاورزی از جمله کنجد، سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی و… صورت گرفته است.

* بهره‌برداری از بیمارستان متروکه

قهرمانی در ادامه یکی دیگر از طرح‌های اجراشده در قالب محرومیت‌زدایی و اقتصاد مقاومتی را بهره‌برداری از بیمارستان ۳۲تختخوابی قلعه‌گنج عنوان کرد و گفت: این بیمارستان توسط وزارت مسکن سابق ساخته شده بود که با توجه به روند ساخت و تکمیل آن احتمالاً ۸ سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسید. با توجه به نبود یک بیمارستان در این منطقه و نیاز مبرم مردم با وزارت بهداشت برای بهره‌برداری این بیمارستان به تفاهم رسیدیم. در این زمینه علاوه بر تأمین زیرساخت‌های حمل و نقل بیمارستان شهدای قلعه‌گنج تاکنون بیش از ۴٫۳ میلیارد تومان تجهیزات بیمارستانی را خریداری کرده و در اختیار وزارت بهداشت قرار داده‌ایم.

* تأمین وسایل حمل و نقل عمومی در روستاها

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان با اشاره به ضعف شدید زیرساخت‌های عمومی حمل و نقل در استان کرمان اظهار کرد: حدود ۲ سال پیش برای بازدید به یک روستایی به‌نام رمش رفتیم، در مسیر چند نفر را دیدیم که کنار جاده ایستاده بودند، حدود ۳ ساعت بعد همین مسیر را برگشتیم و همان افراد را دیدیم از آنها پرسیدیم "برای چه اینجا ایستاده‌اید؟"، گفتند "منتظریم تا ماشینی بیاید و ما را سوار کند".

وی با تأکید بر اینکه مردم این منطقه بعضاً ۵ ساعت را نیز برای سوار شدن یک ماشین کنار جاده می‌ایستند، گفت: برای حل این مشکل با کمیته امداد تفاهمنامه‌ای را امضا کردیم تا تعدادی وسیله حمل و نقل مسافر و بار در اختیار روستاییان قرار گیرد. در این زمینه ۱۴ درصد بهره بانکی خرید این وسایل نقلیه را بنیاد و کمیته امداد متقبل می‌شوند.

وی همچنین از تأمین ۱۰ هزار وسیله حمل و نقل بار و مسافر در مناطق روستایی سراسر کشور با همکاری بنیاد مستضعفان و نهادهای حمایتی دیگر خبر داد.

* تعمیر موبایل توسط روستاییان

قهرمانی یکی از اقدامات انجام شده برای توانمندسازی روستاییان و ایجاد شغل را آموزش آنها در زمینه‌های تعمیر موبایل، کولر، ماشین‌آلات کشاورزی و… عنوان کرد و گفت: در این زمینه ما صندوق‌های روستایی را ایجاد کردیم که در آن روستاییان مبالغی را سپرده‌گذاری کرده و معادل همان مبلغ جمع‌آوری شده نیز بنیاد کمک می‌کند. در نهایت با پرداخت تسهیلات به روستاییان و آموزش‌های مربوطه برای آنها ایجاد شغل می‌کنیم.

وی با یادآوری اینکه با شرکت سهامی فرش ایران قراردادی برای آموزش روستاییان امضا شده، افزود: در مرحله اول ۱۲۰ نفر از روستاییان آموزش دیدند که پس از اخذ گواهینامه در حال تولید فرش هستند. مواد اولیه مورد نیاز را به‌صورت رایگان در اختیار روستاییان قرار می‌دهیم و با یک دستمزد مناسب فرش بافته‌شده را از آنها خریداری می‌کنیم، این مسئله باعث شد تا در یک خانوار روستایی زن هر ۲ ماه یک بار یک میلیون تومان درآمد داشته باشد.

مقام مسئول بنیاد مستضعفان احداث مدارس استاندارد را نیز یکی از برنامه‌های محرومیت‌زدایی عنوان کرد و با اشاره به سوءتغذیه مادران در این منطقه گفت: برای جلوگیری از تبعات سوءتغذیه مادران و تأثیر آن بر فرزندان، سبدهای غذایی را به خانواده‌های روستایی می‌دهیم.

* افزایش ۸۰درصدی ضریب امنیتی منطقه با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی

مدیر ملی طرح اقتصاد مقاومتی بنیاد مستضعفان یکی از دستاوردهای اجرای طرح محرومیت‌زدایی در قالب اقتصاد مقاومتی را افزایش ۸۰ درصد ضریب امنیتی این منطقه اعلام کرد و گفت: روز اولی که ما اینجا آمده بودیم مردم از ما فقط کمک‌های نقدی می‌خواستند اما با توجه به اقدامات صورت گرفته آنها امروز فقط از ما کار می‌خواهند، طرح می‌نویسند و ارائه می‌دهند و شغل راه‌اندازی می‌کنند.

وی با ابراز "ای‌کاش از اول انقلاب چنین کارهایی انجام می‌دادیم"، خاطرنشان کرد: در این منطقه ۲۰۰ روستای بسیار محروم وجود دارد که تاکنون در ۶۰ روستا طرح‌های خود را اجرایی کرده‌ایم و پیش‌بینی می‌شود تا ۲سال آینده برنامه‌های محرومیت‌زدایی در این منطقه به‌طور کامل اجرا شود.

قهرمانی کل سرمایه‌گذاری بنیاد در این منطقه را حدود ۲۴ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حدود یک ماه پیش رئیس‌جمهوری سفری به استان کرمان داشت که با دیدن برنامه‌های محرومیت‌زدایی به بنیاد پیشنهاد اجرای این طرح‌ها را در ۳۰ استان کشور داد.

وی یادآور شد: در جلسه‌ای که با دبیر شورای امنیت ملی داشتیم وی تأکید کرد با اقدامات انجام‌شده در شهرستان قلعه‌گنج ضریب امنیتی نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد افزایش داشته است.

*کم‌کاری وزارت راه در زیرساختهای حمل‌ونقل

مقام مسئول بنیاد مستضعفان در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر وضعیت زیرساختهای حمل‌ونقل این منطقه، بیان کرد: زیرساختهای حمل‌ونقل منطقه قلعه‌گنج وضعیت مناسبی ندارد و لازم است دولت و وزارت راه و شهرسازی در رابطه با این مشکل امکانات مورد نیاز را تأمین کنند. این منطقه در نزدیکی جاسک و در واقع سواحل مُکران قرار دارد و می‌تواند به‌عنوان پشتیبان این منطقه عمل کند.

قهرمانی با بیان اینکه برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه صورت گرفته است،‌ گفت: با اجرای برنامه‌های بنیاد که از توجیه اقتصادی برخوردار است این منطقه بدون صرف هزینه اضافه از بن‌بست خارج می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگر تسنیم در خصوص جزئیات این طرح افزود: فعلاً نمی‌توانم جزئیات این برنامه‌ها را اعلام کنیم.

*در حاشیه/ تأمین آب اتاق عمل با دبه‌های ۲۰لیتری

یکی از پزشکان بیمارستان شهدای قلعه‌گنج با اظهار "پنج ماه با مشکل تأمین آب مواجه بودیم" در جمع خبرنگاران گفت: از اسفند پارسال تا تقریباً ۱۵ روز پیش مشکل شدید تأمین آب داشتیم که در ماه مبارک رمضان این به یک معضل تبدیل شده بود.

امینی با اشاره به تأمین آب بیمارستان و مخصوصاً اتاق عمل با دبه‌های ۲۰لیتری افزود: خوشبختانه فرجی شد و مسئولان همت کردند و با کمک بنیاد مستضعفان یک مخزن آب ۹۰هزار لیتری برای بیمارستان تأمین شد و الآن دیگر مشکل آب نداریم.

وی با یادآوری اینکه پزشکان و پرسنل بیمارستان ۵ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند، اضافه کرد: از سوی دیگر ما تکنسین اتاق عمل نداریم و پزشکان عمومی باید تمام کارها را انجام دهند.

وی همچنین با انتقاد از عملکرد مسئولان مربوطه گفت:‌ وقتی آقایان می‌خواهند این بیمارستان، بیمارستان است (زمان افتتاح)، اما وقتی نمی‌خواهند دیگر بیمارستان نیست.

امینی خواستار رسیدگی مسئولان وزارت بهداشت به مشکلات بیمارستان شهدای قلعه‌گنج شد.

به گزارش تسنیم، قلعه گنج به‌عنوان اولین نقطه هدف اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی تا چند وقت دیگر از آب و گل بیرون می‌آید، این اقدام دستاوردهای بسیار مهمی را به‌دنبال داشته که بی‌شک افزایش ۸۰درصدی ضریب امنیتی این منطقه بزرگترین رهاورد اجرای برنامه محرومیت‌زدایی در قالب طرح اقتصاد مقاومتی بوده است. رئیس‌جمهوری پیشنهاد اجرای این‌چنین طرح‌هایی را در ۳۰ استان کشور به بنیاد داده است، برای محقق شدن این پیشنهاد به‌طور حتم باید دولتها حمایتهای لازم را به‌عمل آورند.

تأمین زیرساختهای مورد نیاز در بخش حمل‌ونقل و عمران، بهداشت و درمان، آب، برق، گاز و… از جمله وظایفی است که دولت در  سراسر کشور ذاتاً باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشد تا به این ترتیب با کمک نهادهای حمایتی مناطق محروم یکی پس از دیگری آباد شوند ولی تا اینجای کار ظاهراً دولت نتوانسته انتظارات در این زمینه را برآورده کند.

انتهای پیام/*

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال178 روز قبل