ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس-سیده فاطمه موسوی؛ شهید مجید حداد عادل در اسفند ماه سال ۱۳۳۰ چشم‌هایش را به این دنیا گشود؛ او پس از تحصیل در دبستان‌های علوی، قائمیه و اثنی‌عشری مقطع متوسطه را در دبیرستان علوی گذراند و در سال ۱۳۴۸ پس از اخذ مدرک دیپلم ریاضی وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در رشته مهندسی متالوژی تحصیل کرد. 

ظلم و استبداد رژیم پهلوی مجید را بر آن داشت تا فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کند. این مبارزات به آنجا کشید که او دو بار در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ به زندان بیفتد. او در سال ۱۳۵۳ مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد و در فاصله سال‌های ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۶ در شیراز و مشهد، خدمت سربازی را انجام داد.

شهید حدادعادل در سال ۱۳۵۷ جهت گذراندن دوره تکمیلی در رشته مدیریت به انگلستان رفت؛ با تبعید امام (ره) به پاریس، ‌درس را رها کرد و به خدمت امام (ره) شرفیاب شد؛ پس از پیروزی انقلاب اسلامی دیپلمات‌های رژیم پهلوی را از سفارت ایران در انگلستان به یاری دوستانش بیرون کرد و اداره آنجا را بر عهده گرفت. چندی بعد به ایران بازگشت و در نخست‌وزیری در یک مرکز مهم و حساس خدمت کرد. 

شهید حدادعادل با سامان دادن این بخش به عضویت جهادسازندگی درآمد و مسئولیت بخش فرهنگی را پذیرفت و بر انتشار مجله جهادسازندگی نظارت کرد. وی در آذرماه سال ۱۳۵۸ به عضویت شورای مدیریت تولید رادیو درآمد و به ویژه تولید برنامه‌های ادبی، هنری و نمایشنامه‌های رادیو را زیر نظر گرفت؛ از جمله این فعالیت‌ها ساخت سرود شهید مطهری و سرود «الله‌اکبر خمینی رهبر» بود.

 

با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، مجید به عنوان دیده‌بان توپخانه در گیلانغرب به دفاع از خاک پاک کشور پرداخت؛ ستاد ارتش او را به تهران فرا خواند اما او همکاری با شورای عالی دفاع و شورای تبلیغات جنگ را آغاز کرد و اندکی بعد معاونت سیاسی و اداری استانداری کرمانشاه را پذیرفت و سپس سرپرستی استانداری کرمانشاه را بر عهده گرفت.

مادر شهید حدادعادل درباره شهید مجید حداد عادل می‌گوید: من چهار فرزند داشتم، به همین خاطر به پدرش اعتراض می‌کردم که چرا با مجید متفاوت با دیگر بچه ها رفتار می‌کند و پدرش می‌گفت هر وقت به این بچه نگاه می‌کنم تنم می‌لرزد، نمی‌دانم روی پیشانی این بچه چه چیزی نوشته شده است.

مادر شهید حدادعادل افزود: مجید از بچگی ورای اقتضای دوره بچگی رفتار می‌کرد، در دوره سربازی‌اش هم با وجود آن که مهندس بود ولی به خاطر فعالیتهای سیاسی و اسلامی‌اش، او را سرباز صفر کردند.

وی گفت: بعد از سربازی، ازدواج کرد و با وجود آن که یک بچه دو ساله داشت، می‌گفت من شش ماه از سربازی‌ام مانده است و باید جبهه بروم.

مادر شهید حداد عادل بیان کرد: شش ماه در جبهه بود و خبری از او نداشتیم، وقتی به خانه آمد، دو سه روزی بود و بعد دوباره به جبهه رفت که بعد از مدتی خبر شهادتش را آوردند.

این مادر شهید اظهار داشت: امیدوارم خداوند به هر چه مادر شهید است، اجر بدهد و به من صبر بدهد.

اما مجید، نخستین مقام دولتی بود که پس از فتح نوسود وارد آن منطقه شد و پس از بازگشت به تهران مسئولیت‌های بی‌شماری را به او پیشنهاد دادند اما آغاز عملیات پیروزمندانه «ثامن‌الائمه(ع)» او را بر آن داشت تا داوطلبانه سرپرستی خبرنگاران داخلی و خارجی را بر عهده گرفته و عازم میدان رزم شود. سرانجام او در غروب روز هفتم مهرماه سال ۱۳۶۰ در جبهه دارخوین مزد سال‌ها خدمت خالصانه را از حق دریافت کرد و در سن ۳۰ سالگی بر اثر اصابت ترکش کاتیوشا به ناحیه سر در عملیات ثامن‌الائمه (ع) آسمانی شد.

«اباصلت بیات» از عکاسان انقلاب و دفاع مقدس است که بیش از ۵ هزار تصویر از دوران دفاع مقدس به ثبت رسانده است؛ در بین آثار وی تصویری است که مربوط به ۸ ساعت قبل از شهادت شهید «مجید حدادعادل» و همچنین عکس لحظه شهادتش به چشم می‌خورد؛ وی با کشیدن آهی از دل، شهادت این جوان را اینگونه روایت می‌کند: پس از اجرای عملیات «ثامن‌الائمه (ع)» که شکست حصر آبادان بود، شهید حدادعادل جمعی از خبرنگاران داخلی و خارجی را برای ارائه گزارش و ثبت این عملیات پیروزمندانه به منطقه اعزام کرد.

 

به مقر که رسیدیم دیدم آقا مجید هم خیلی ناراحت بود و به من گفت «آقای بیات! کجا بودی؟ برو داخل سنگر، برو داخل سنگر» داخل سنگر شدم؛ چند دقیقه نکشید که سر و صدای بچه‌ها بلند شد و متوجه شدم مجید حدادعادل به شهادت رسیده است که بلافاصله از او عکس گرفتم.

شهاب‌الدین حدادعادل فرزند این شهید درباره پدرش می‌گوید: در دوران بدون ردیف و قافیه ما و در روزگاری که نبض احساس ما دقیق نمی‌زند، شاید درک شاعرانگی شهدا بتواند برای ما کارساز و مثمر ثمر باشد.  

 

وی گفت: مقام معظم رهبری که خیلی خوب شعر را می‌شناسند درباره شهید مجید حداد عادل فرمودند که اگر بخواهم این شهید را توصیف کنم شاید این مصراع از صفای اصفهانی بهترین توصیف برای او باشد که: «قطره ناچکیده را مانم». 

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/VM3KYE

منبع : farsnews.com

مجله