ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

قضات مشغول مطالعه پرونده کهریزک هستند

  اخباراجتماعی ,خبرهای   اجتماعی  , مرتضوی

  بیش از یک ماه از انتشار نامه عذرخواهی مردی می‌گذرد که نام او با انواع و اقسام فسادها گره خورده و حتی ابراز پشیمانی‌اش از جنایت رخ‌داده در کهریزک، باری از گناهان او کم نمی‌کند. حالا بعد از گذشت بیش از یک ماه آن‌طور که میرمجید طاهری، وکیل خانواده شهیدمحسن روح‌الامینی، از کشته‌شدگان جنایت کهریزک به «وقایع‌اتفاقیه» اعلام کرده، هنوز هیچ خبری از صدور حکم پرونده سعید مرتضوی نیست و قضات همچنان مشغول مطالعه این پرونده هستند.

 

سعید مرتضوی اقدامات پرابهام متعددی در کارنامه‌اش جای داده است؛ از توقیف فله‌ای مطبوعات در زمان ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی گرفته تا فسادهای مالی‌اش در زمانی که بر صندلی سازمان تأمین اجتماعی تکیه زده بود و بعد هم جنایت کهریزک. حالا هفت سال از به‌وقوع‌پیوستن جنایات کهریزک می‌گذرد و داستان مرتضوی همچنان سرخط خبرهاست.

 

از همان زمانی که دستگاه قضا او را برای همیشه از مقام قضاوت خلع کرد و پرونده‌اش برای قتل محسن روح‌الامینی، امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و رامین قهرمانی به راهروهای دادگاه‌ها رسید، گرفته تا همین ماجرای عذرخواهی‌اش؛ هرچند خانواده قهرمانی هیچگاه شکایتی علیه او ثبت نکردند و پرونده قتل سه متهم دیگر در دادگاه مطرح شد. حالا در حالی سعید مرتضوی نامه عذرخواهی‌اش را به دادگاه ارائه داده و بعد از گذشت هفت سال ابراز پشیمانی کرده است که پیش‌ازاین درحالی‌که اتفاقات سال ۸۸ تمام شده و سه سال از کشته‌شدن شهیدان کهریزک می‌گذشت،

 

درنهایت با پیگیری‌های خانواده‌های کشته‌شدگان، نخستین جلسه دادگاه متهمان پرونده کهریزک، هشتم اسفند‌ سال ۱۳۹۱ در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی و به صورت غیرعلنی برگزار شد.

 

پرونده شکایت علیه مرتضوی، حیدری‌فر و حداد، دادستان وقت تهران، قاضی و بازپرس پرونده با عناوین اتهامی «معاونت در قتل»، «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع» و «مشارکت در بازداشت غیرقانونی» به دادگاه رفته بود. پس از ۱۱ جلسه و گذشت سه ماه، ختم دادرسی اعلام شد و یک ماه بعد از ختم دادرسی، در اوایل مرداد ۹۲  شعبه «۷۶» دادگاه کیفری استان تهران، احکام متهمان این پرونده را صادر کرد و درنهایت پس از گذشت ۲۰ روز، پرونده با اعتراض هر سه متهم این پرونده و دو نفر از شاکیان به احکام دادگاه، برای رسیدگی در مرجع تجدیدنظر به شعبه ۹ دیوان‌عالی کشور ارجاع شد.

 

حکمی که بر‌اساس آن مرتضوی و دو نفر از همکارانش در رابطه با اتهام بازداشت غیرقانونی به انفصال دائم از خدمات قضائی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم و علاوه‌بر‌این، سعید مرتضوی، دادستان سابق، درباره اتهام گزارش خلاف واقع نیز به ۲۰۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده بود؛ البته مرداد سال ۹۴ مرتضوی از پرداخت همان ۲۰۰ هزار تومان هم تبرئه شد.

 

بعد از آن، شهریور امسال موعدی دیگر بود تا او باز هم به‌دنبال شکایت مجدد اولیای دم روح‌الامینی از کشته‌شدگان بازداشتگاه کهریزک در سال ۸۸ به دادگاه برود و آن‌طور که حسن کمالی‌جلودار، وکیل پرونده کشته‌شدگان کهریزک، اوایل شهریور خبر داده بود، احتمال صدور حکم به ‌دلیل معاونت در قتل برای سعید مرتضوی می‌رفت. بعد از انتشار این خبر، جلسه نخست رسیدگی به پرونده سعید مرتضوی در رابطه با حادثه کهریزک، ۹ شهریور سال جاری  در شعبه «۲۲» دادگاه تجدیدنظر استان تهران و دومین جلسه رسیدگی به این موضوع هم ۲۱ شهریور سال جاری در شعبه «۲۲» دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد.

 

در این جلسه سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، با ارائه نامه‌ای خطاب به ریاست دادگاه و هیأت قضائی شعبه «۲۲» دادگاه تجدیدنظر استان تهران، از وقایع پیش‌آمده در تیر سال ۸۸ ابراز شرمندگی کرد و بعد از آن کسانی مانند قربانعلی دری‌نجف‌آبادی، نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی و امام‌جمعه اراک، علی مطهری، سعید حجاریان، محمدرضا عارف و تعدادی دیگر از منتقدان به توبه‌نامه دادستان سابق تهران واکنش‌ نشان دادند و اغلب اظهارنظرکنندگان در‌این‌زمینه عذرخواهی او را دیرهنگام خواندند.

 

بعد از آن «وقایع‌اتفاقیه» در گفت‌وگو با وکلای اولیای دم قربانیان کهریزک به اطلاعات تازه‌ای از سوی وکیل خانواده مرحوم محسن روح‌الامینی، دست یافت که از احتمال تشکیل دادگاهی دیگر برای مرتضوی خبر می‌داد. حالا میرمجید طاهری، وکیل خانواده روح‌الامینی، باز هم در گفت‌وگو با «وقایع‌اتفاقیه» با بیان اینکه هنوز هیچ خبری از وضعیت پرونده کهریزک به ما ارائه نشده است، می‌گوید: «قضات پرونده سعید مرتضوی مشغول مطالعه پرونده کهریزک هستند و به‌همین‌خاطر هیچ اطلاعات جدیدی به ما درباره حکم مرتضوی داده نشده است.»

 

وکیل خانواده روح‌الامینی تصریح می‌کند: «روند رسیدگی پرونده مرتضوی در موضوع کهریزک همچنان ادامه دارد و به‌ دلیل مطالعه و بررسی بیشتر، صدور حکم برای او به تأخیر افتاده است. طبق قاعده‌ای که درباره این پرونده‌ها وجود دارد یا باید به ما اخطاری داده شود یا تماسی از سوی دادگاه با ما گرفته شود تا در جریان روند رسیدگی به پرونده قرار بگیریم ولی هنوز نه اخطاری به ما داده شده و نه تماسی با ما برقرار شده است.»

 

طاهری با بیان اینکه هنوز معلوم نیست دادگاهی دیگر درباره جنایت کهریزک برای مرتضوی برگزار شود یا خیر، تأکید می‌کند: «در جلسه آخری که ما در دادگاه حضور داشتیم هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی‌ای مبنی‌بر تشکیل دادگاهی دیگر به ما داده نشد و ما در حال پیگیری برای گرفتن اطلاعات درباره روند رسیدگی به پرونده هستیم. همین‌طور که می‌دانید ما به‌عنوان شاکی نمی‌توانیم برای قضات پرونده تعیین‌تکلیف کنیم و تنها کاری که می‌توانیم کنیم،

 

پیگیری و انتظار است تا حکم سعید مرتضوی در‌این‌باره صادر شود.» بی‌خبری از سرنوشت پرونده مرتضوی درحالی ادامه دارد که کام مردم ایران از فاجعه کهریزک همچنان تلخ است و با توجه به تبعات گسترده‌ای که این حادثه از آن زمان تاکنون داشته و دارد و تا زمانی‌که حکم نهایی و التیام‌بخش صادر نشود، این زخم همچنان برای مردم ما باز خواهد ماند.

 

 اخبار  اجتماعی  – وقایع  اتفاقیه 

منبع : بیتوته

مجله