ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

یکی از مهم‌ترین عوامل حادثه‏ ساز در رانندگی که متأسفانه رانندگان به ندرت از آن آگاهی دارند، نقاط کور وسیله نقلیه یا «vehicle blind spots» هستند.

نقاط کور وسیله نقلیه، نقصی ذاتی است که تقریباً در تمامی خودروها و موتورسیکلت‌‏ها وجود دارد.

در حقیقت، راننده هرگز توسط آینه‌های معمول وسیله نقلیه نمی‏‌تواند نمایی دورتادوری از خارج وسیله نقلیه داشته باشد؛ بلکه مثلاً در مورد خودروی سواری حداقل دو نقطه کور بسیار مهم در طرفین خودرو وجود دارند که حضور سایر خودروها و بویژه موتورسیکلت یا دوچرخه دراین نقاط از دید آینه‏‌های راننده کاملاً مخفی می‏‌ماند و عدم توجه به آنها در حین دور زدن یا عوض کردن خط می‏‌تواند فاجعه آفرین باشد.

نقاط کور خودرو شامل جلوی خودرو و پشت خودرو و آینه بغل سمت راست و چپ خودرو است.

شناسایی نقطه کور پشت خودرو: کسی در پشت خودرو قرار می‌گیرد، راننده در پشت فرمان خودرو است و به حالت رانندگی به صورت دنده عقب می نشیند (با دست راست پشت صندلی شاگرد را می‌گیرد و دست چپ ساعت ۱۲ فرمان را گرفته و رو به پشت خودرو می‌چرخد) و کمی از در صندوق خودرو فاصله می‌گیرد تا جایی که کفش او در دید راننده قرار گیرد. اندازه فاصله سپر عقب خودرو تا مکان ایست وی اندازه‌گیری می‌شود که نقطه کور پشت سر خودرو است و قابل دیدن از سر راننده نیست.

شناسایی نقاط کور آینه‌های بغل چپ و راست

باید توچه داشت که زاویه دید راننده از آینه بغل در هر سمت حدود ۴۵ درجه است و فضای کناری خودرو را نشان می‌دهد و ۴۵ درجه از خط دید کناری راننده است، که فقط با گرداندن سر به سمت مورد نظر می‌توان نقاط کور را پوشش داد که در زمان گردش‌ها و تغییر جهت‌ها برای اطمینان از نبود خطر ضروریست.

نقطه کور 

شناسایی نقاط کور کناری چپ و راست خودرو

کافیست کسی با فاصله یک تا دو متری از کنار ستون‌های چپ و راست خودرو بایستد در این صورت وجود او از آینه‌های بغل دیده نمی‌شود و فقط با گرداندن سر به سمت‌های چپ و راست می‌توان نقاط کور کنار خودرو را پوشش داد.

 

آنا

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,