ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

قاضی عسگر: حادثه منا عمدی نبود

  اخباراجتماعی ,خبرهای   اجتماعی , حج

سرپرست حجاج ایرانی حادثه منا را غیر عمدی و وقوع آن را ناشی از بی کفایتی سعودی‌ها دانست. وی همچنین از شهید محسوب شدگان این قربانانیان این فاجعه خبر داد و پیگیری مسائل حقوقی آن را مسئولیت وزارت خارجه دانست.

به گزارش ایرنا، قاضی عسکر، سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به غیر عمدی بودن حادثه منا گفت: برخی افراد حساسیت نشان می دهند و می گویند چرا می‌گویید این حادثه عمدی نبوده است. ما باید بر اساس انصاف و شرع نظر بدهیم. هیچ دلیلی برای عمدی بودن حادثه منا برای ما ثابت نشد و البته سوء مدیریت و متاسفانه بی کفایتی در اداره امور کاملا محرز است که بارها گفته ایم. وی ادامه داد: تاکنون چند جلد کتاب درباره مستندات حادثه منا منتشر شده است و چند جلد دیگر نیز به زودی تا قبل از دهه ذی الحجه منتشر می‌شود و سعی کردیم همه ابعاد را ببینیم و کاملا مستند باشد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مستندات فاجعه منا نشان می دهد که این حادثه عمدی نبوده اما سوء مدیریت،سهل انگاری و بی کفایتی مسئولان مربوطه قطعاً در بروز حادثه مؤثر بوده است و لذا لازم است افراد مقصر شناسایی و مجازات شوند.

وی گفت: بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت از همان مراحل اول این فاجعه، اقدامات خود را آغاز کرد و تمام تلاش را متمرکز کرد تا جنازه ها به موقع شناسایی شوند و مفقودی نداشته باشیم و جنازه ها طبق خواسته بازماندگان به ایران برگردد که این اتفاق افتاد.

قاضی عسکرادامه داد: البته چند نفری که تا این اواخر هنوزخانواده های آنها برای آزمایش DNA مراجعه نکرده بودند، الان ممکن است، ندانند قبر عزیزشان کجاست اما از نظر مامشخص است که اجساد آنها درعربستان دفن شده است و اگر شرایط مهیا شود، بعد از حج خانواده این افراد هم به عربستان مراجعه می کنند و تکلیف آنها مشخص شود.

قربانیان منا شهید محسوب می‌شوند
قاضی عسکر گفت: خواسته خانواده های قربانیان این بود که این قربانیان را به عنوان شهید تلقی کنیم که این مسئله محقق شد و با تلاش هایی که صورت گرفت و تفاهمنامه ای که بین بعثه مقام معظم رهبری و بنیاد شهید امضا شد،الان این افراد تحت پوشش بنیاد شهید قرار گرفته اند و بر اساس همین تفاهمنامه عمل می شود.

پیگیری حقوقی منا به عهده وزارت خارجه است
سرپرست حجاج ایرانی توضیح داد: اکنون دو جلد از این مقالات چاپ شده و هنوز هم تحقیقات ادامه دارد ولی پیگیری مسائل حقوقی از نظر قانونی به عهده وزارت امور خارجه است، مستندات را به این وزارتخانه منعکس کرده ایم و امیدواریم بتوانند پیگیری این موضوع را نهایی کنند.

قاضی عسکر گفت: البته بنده به عنوان یک کارشناس امور حج معتقدم که اگر باب گفت و گو را با کشور عربستان باز کنیم و با آنها صحبت کنیم بهتر از این است که به سراغ مجامع بین المللی برویم چون به هر حال اتفاقی رخ داده است و از نظر فقهی هم تکلیف آن روشن است. عنوانی در فقه داریم به عنوان قتیل الزعام که اگر کسی در تجمعی بدون اینکه فرد خاصی در آن مقصر باشد از بین برود، دیه آن با بیت المال است.

عربستان شرعا باید دیه قربانیان حادثه منا را بپردازد
سرپرست حجاج ایرانی ادامه داد: عربستان باید دیه قربانیان منا را همان طور که برای مسجد الحرام پذیرفتند، بپردازد، این افراد شهیدان حادثه منا هستند و شرعا عربستان باید دیه افرادی که در این حادثه به لقاء الله پیوستند پرداخت کنند.

وی گفت: روی این مسائل کار شده است و با پیگیری که قبل از آمدن به ایران در عربستان داشتیم، مسئولان عربستان نیز نفی نکردند و گفتند داریم بررسی می کنیم، شاید بهتر این بود و خواسته ما هم این است که فیلم هایی که خودشان از این حادثه دارند را به ما بدهند، تا اگر فردی در این حادثه مقصر بوده، شناسایی شود.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,