ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

روزنامه ترک:

۱۳ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۱:۰۵

جان کمپبل

یک روزنامه حامی دولت ترکیه گزارش داد که کودتای ترکیه توسط ژنرال «جان کمپبل» فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان هدایت می‌شد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، سایت خبری «بالکان اینسایت» در گزارشی به سفر «جوزف دانفورد» رئیس ستاد ارتش آمریکا به ترکیه پرداخت.

بر اساس این گزارش، این سفر در حالی انجام می‌شود که روابط واشنگتن و آنکارا نسبت به قبل ظاهرا تیره شده است، به ویژه پس از اینکه یک روزنامه حامی دولت ترکیه موسوم به «ینی سفاک» پس از کودتا گزارش کرد که این عملیات توسط «جان کمپبل» ژنرال بازنشسته و فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در افغانستان هدایت شده بود.

جان کمپبل فرمانده سابق نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان ۱۸ ماه مسئولیت فرماندهی این نیروها را در این کشور به عهده داشت و سپس «جان نیکلسون» جانشین وی شد.

جان نیکلسون نیز گفته بود که کودتا در ترکیه هیچ تأثیری بر حمایت آمریکا از افغانستان و جنگ علیه طالبان ندارد.

همچنین چند روز پس از کودتای ترکیه، «جوزف دانفورد» رئیس ستاد ارتش آمریکا به افغانستان سفر کرد و با فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و ناتو در این کشور در مورد اوضاع ترکیه بحث و گفت‌وگو کرد.

برخی کارشناسان بر این باورند که کودتای اخیر در ترکیه بر توانایی‌های ارتش این کشور برای اجرای وظایف خود در مأموریت‌های خارجی از جمله ناتو در افغانستان تأثیر منفی می‌گذارد.

علاوه بر آن، پس از کودتای نافرجام اخیر و اتهامات مقامات ترکیه به آمریکا مبنی بر دست داشتن این کشور در این کودتا، روابط آنکارا و واشنگتن ظاهراً تیره شده است.

بر اساس وب‌سایت ناتو، ترکیه ۵۲۳ نظامی در افغانستان دارد که بیشتر آنها در پایگاه مرکزی در کابل مستقر هستند.

کارشناسان بر این باورند که احتمال آن می‌رود تا ترکیه مانند عراق نیروهای خود از افغانستان را خارج کند.

ترکیه از سال ۱۹۵۲ میلادی عضو ناتو شد و نظامیان این کشور کنار آمریکا در افغانستان نیز حضور دارند.

انتهای پیام/.

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال170 روز قبل