ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس رمضان اولادی مدیرعامل پتروشیمی کاویان در یک نشست خبری با اشاره به آغاز بهره‌برداری از فاز دوم مجتمع پتروشیمی کاویان در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: خوشبختانه فاز دوم پتروشیمی کاویان به ظرفیت اسمی تولید یک میلیون تن اتیلن به دست متخصصان داخلی به بهره برداری رسید.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این مجتمع پتروشیمی با ظرفیت تولید سالانه بیش از دو میلیون تن اتیلن به عنوان تامین کننده اصلی خط اتیلن غرب به شمار می‌رود، گفت: اتیلن تولیدی این مجتمع می‌تواند خوراک صنایع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب را تامین کند.

مدیرعامل پتروشیمی کاویان با اعلام اینکه ساخت این پتروشیمی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد، اما به دلیل نبود خوراک کافی تاکنون یک فاز این مجتمع با ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است، تصریح کرد: با راه‌اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز اتان به عنوان خوراک، فاز دوم این مجتمع پتروشیمیایی هم از تیر ماه امسال در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

این مقام مسؤول با تاکید بر اینکه تمامی مراحل طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی این مجتمع پتروشیمی با مشارکت حداکثری سازندگان، صنعت‌گران و پیمانکاران ایرانی انجام شده است، اظهار داشت: در مجموع سهم داخل از ساخت بزرگترین مجتمع پتروشیمی ایران و منطقه خاورمیانه به بیش از ۷۰ درصد رسیده است.

وی مهمترین مشکل در بهره برداری و تولید محصولات با ظرفیت کامل را کمبود خوراک گاز اتان عنوان کرد و افزود: هم اکنون فاز اول با ۴۰ درصد و فاز دوم پتروشیمی کاویان با ۵۰ درصد ظرفیت اسمی، اتیلن تولید و عرضه می‌کنند.

اولا با تاکید براینکه  پتروشیمی‌های کاویان، جم، آریا ساسول و مروارید در عسلویه خوراک خط اتیلن غرب تامین می‌کنند، خاطرنشان کرد: پتروشیمی کاویان فعلا تنها تامین کننده خوراک صنایع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۷ مجتمع پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب و منطقه ماهشهر خوراک مورد نیاز خود را با استفاده از اتیلن تولیدی پتروشیمی کاویان تامین می‌کنند، یادآور شد: با این وجود به دلیل نبود خوراک گاز اتان کافی، هم اکنون به جای ۳۲۰ تن در ساعت تنها ۲۲۰ تا ۲۳۰ تن اتیلن در پتروشیمی کاویان تولید می‌شود که این موضوع منجر به کاهش ظرفیت تولیدی سایر صنایع پتروشیمی در مسیر خط اتیلن غرب شده است.

اولادی با اشاره به وجود اختلافاتی در بین صنایع پتروشیمی مصرف کننده اتان به عنوان خوراک در منطقه عسلویه، گفت: با تصمیم دولت، فروش گاز اتان صرفا توسط شرکت ملی گاز انجام شده که این موضوع تا حدودی منجر به فروش کردن اختلافات در بین صنایع پتروشیمی شده است.

مدیرعامل پتروشیمی کاویان با بیان اینکه در حال حاضر ظرفیتی برای صرف سالانه بیش از ۴ میلیون تن گاز اتان در بین صنایع پتروشیمی عسلویه وجود دارد، خاطر نشان کرد: با این وجود با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۷ علاوه بر تامین نیازهای داخلی حتی گاز اتان مازاد باقی می‌ماند.

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/U7DD2E

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,