ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

سرکنسولگر پاکستان در مشهدمقدس:

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۹:۴۷

یاور عباس در مشهد

سرکنسولگر پاکستان در مشهدمقدس با بیان اینکه غربی‌ها اقدامات زیادی برای جابه‌جایی واژگان اردو و سانسکریت انجام داده‌اند، گفت: ایده خبرگزاری تسنیم نسبت به ایجاد زبان اردو این خبرگزاری، در نزدیک‌کردن پاکستان و ایران بسیار موثر است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، یاور عباس در آئین افتتاح زبان «اردو» و «دفتر تخصصی شبه‌قاره» خبرگزاری تسنیم که در سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار داشت: زبان اردو، زبان قلب و ایمان پاکستان است، زبان اردو تنها زبانی است که در آغوش اسلام متولد شده است؛ زبان اردو از زمانی متولد شد که ایرانی‌ها، اعراب و ترک‌ها ارتباطات خود را به‌صورت رسمی در بستر شبه قاره شکل دادند.

سرکنسولگر پاکستان در مشهدمقدس افزود: اکنون موضوع مهمی مبنی بر اولویت زبان انگلیسی بر زبان اردو در پاکستان مطرح است، هر زبانی زیبایی خود را داشته و به سختی می‌توان زبانی را یافت که ادبیات و شعر نداشته باشد.

وی با اشاره به نقش مهم زبان در شکل‌دادن فرهنگ‌ها تصریح کرد: ما یک ملت هستیم، یک طور فکر می‌کنیم، نباید از هم جدا شویم همانطور که اقبال لاهوری تأکید دارد نباید اجازه داد پاکستان، افغانستان و ایران را مرزها از یکدیگر جدا کنند.

یاور عباس خاطرنشان کرد: به‌نظر بنده ایده خبرگزاری تسنیم نسبت به ایجاد زبان اردو در نزدیک‌کردن ارتباط پاکستان و ایران بسیار موثر است. خبرگزاری تسنیم در کنار تقویت زبان اردو، برادران مسلمان این دو کشور را هم کنار هم آورده و سبب توسعه ارتباطات میان مردم این دو کشور می‌شود، این دو کشور مانند برادرانی هستند که می‌توانند در کنار هم به پیشرفت برسند.

سرکنسولگر پاکستان در مشهدمقدس خاطرنشان کرد: کشور ایران و پاکستان شباهت‌های فرهنگی، اعتقادی و تاریخی دارند و باید از تمام خبرگزاری‌های ایرانی تشکر کرد که اقدامات خشونت‌آمیز هندی‌ها در منطقه کشمیر را به خوبی منعکس کردند.

وی  با بیان اینکه هم‌اکنون نیاز مبرمی به خبرنگار واقعی وجود دارد، تصریح کرد: از قلم باید در راستای عدالت استفاده شده و هیچ‌کس نباید از حق خود محروم شود و همانطور که در جامعه پاکستان، ایران چهره‌ای با عشق و احترام دارد و مردم آن به‌هیچ وجه از قلم خود برای ضربه‌زدن به این کشور استفاده نمی‌کنند، توقع مشابهی نیز از خبرنگاران ایرانی می‌رود.

سرکنسولگر پاکستان در مشهدمقدس بیان کرد: پاکستان، کشور بزرگی است و قربانی‌های زیادی برای استقلال داده که تعداد آن‌ها همچنان رو به افزایش است و امروز بسیار مفتخر هستیم که قدم بسیار مهمی در گسترش زبان اردو برداشته شده است.

یاور عباس با اشاره به اقدامات غربی‌ها برای از بین بردن خلوص زبان اردو تأکید کرد: غربی‌ها اقدامات زیادی برای جابه‌جایی واژگان اردو انجام داده‌اند و بسیاری از لغات جهان هندی را اردو و اردو را هندی می‌دانند در حالی که این دو زبان کاملاً با هم متفاوت هستند.

وی بیان کرد: اردو یک زبان کامل، دارای روح و هویت اسلامی است و به نظر می‌رسد که برای ادبیات خلق شده چراکه بسیاری از شعرها، غزل‌ها و رباعی‌های فیلم‌های بالیوودی به زبان اردو است.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال174 روز قبل