ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۰۳ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۵:۰۲

ملک سلمان و محمد بن سلمان

اظهارات مسئولان ترک از جمله نخست‌وزیر این کشور مبنی بر اینکه بشار اسد بازیگر مهم صحنه سیاسی سوریه است، به‌خوبی از تغییر مواضع آنکارا در قبال سوریه حکایت دارد تا جایی که برخی از آن تحت عنوان پایان ماه عسل ترکیه و دشمنان سوریه یاد کرده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، تغییر مواضع ترکیه در قبال سوریه حالی است که سیاست این کشور تا چندی پیش در قبال دمشق و بحران سوریه بسیار سرسختانه بود و بر لزوم برکناری بشار اسد از قدرت تأکید داشت تا جایی که آنکارا برکناری او را عنصر اساسی برقراری صلح در سوریه می‌دانست و مواضع آن کاملاً در راستای مواضع خصمانه عربستان در قبال دمشق جا داشت.

اما اکنون پرواضح است که چرخش سیاست ترکیه در قبال سوریه و نزدیک شدن آن به ایران و روسیه خشم و واکنش ریاض را به‌دنبال داشته باشد.

الوطن: چرخش ۱۸۰درجه‌ای سیاست ترکیه در قبال سوریه

در همین ارتباط روزنامه «الوطن» عربستان در مقاله‌ای با عنوان «خطاب به کسانی که به‌سر به‌سمت عبای سلطان می‌دوند» نوشت: بن‌علی یلدرم نخست وزیر ترکیه با اشاره به ازسرگیری روابط با اسرائیل گفت: حاضریم به دو شرط با سوریه نیز وارد عادی سازی روابط شویم؛ اول احترام به تمامیت ارضی سوریه و دوم احترام نظام سوریه به تمامیت ارضی و امنیت ترکیه.

این روزنامه با استناد به سخنان نخست وزیر ترکیه افزود: سیاست خارجی اردوغان ۱۸۰ درجه تغییر کرده است تا جایی که فقط در طول سه هفته مقامات رسمی این کشور در ترکیه، روسیه و ایران ۹ بار دیدار داشته‌اند وپیامهای ترکیه توسط میانجی‌ها به دمشق منتقل شد.

هشدار الشرق الاوسط نسبت به احتمال آشتی اسد و اردوغان

علاوه بر این روزنامه «الشرق الاوسط» یکی دیگر از روزنامه‌های سعودی به‌نقل از برخی منابع ترک با اشاره به اینکه مذاکرات محرمانه‌ای بین نظام سوریه و ترکیه با میانجیگری ایران در جریان است، نوشت: چه‌بسا این مذاکرات به آشتی میان بشار اسد و رجب طیب اردوغان منتهی شود.

این روزنامه افزود: منابع ترک همچنین فاش کردند که این مذاکرات به‌ریاست «اسماعیل حقی» یکی از مسئولان برجسته ترکیه و ژنرال بازنشسته این کشور صورت می‌گیرد و او همان کسی است که در سال ۱۹۹۸ ناظر توافق آدانا بین سوریه و ترکیه بود.

این توافق در جریان بحران مربوط به عبدالله اوج‌آلان رئیس حزب کارگران کردستان، بین دو کشور امضا شد.

الشرق الاوسط همچنین با اشاره به اینکه شبکه «ان‌تی‌وی» ترکیه، به‌نقل از «نعمان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که کشورش در مذاکرات صلح آینده، برای نشست با نمایندگان بشار اسد مانعی نمی‌بیند، نوشت: این بیانگر نزدیک شدن روابط ترکیه و نظام بشار اسد و تعامل بین دو طرف است.

این مواضع سعودی در حالی است که نخست وزیر ترکیه اخیراً در یک سخنرانی تأکید کرد که هرچند اتحاد ملی با حضور بشار اسد قابل تصور نیست اما وی می‌تواند بخشی از انتقال قدرت در این کشور باشد چرا که بازیگری مهم در صحنه سیاسی این کشور است.

از سوی دیگر شبکه اسکای نیوز عربی نیز از نقطه عطف جدید در اظهارات مسئولان ترک در خصوص بشار اسد در طول چند هفته اخیر خبر داده و آن را حاصل تحولات منطقه‌ای و داخلی از جمله کودتای ناکام، افزایش تحرکات کُردها در مرزهای ترکیه و نزدیک شدن روابط ترکیه با روسیه به‌عنوان حامی بشار اسد، دانست.

دستاوردهای میدانی شمال سوریه، ضربه محکمی به دشمنان دمشق

دستاوردهای ارتش سوریه به‌ویژه در استان حلب و به خاک مالیدن پشت تروریست‌ها در آنجا موجب تغییر دادن معادله در سوریه شده و روند امور را در جهت مخالف اهداف دشمنان سوریه پیش برد در نتیجه طرح‌های آنان برای تخریب و تجزیه سوریه را ناکام گذاشت.

فاصله‌گرفتن ترکیه از دشمنان سوریه

نزدیک شدن روابط ترکیه با ایران، روسیه و سوریه آن هم در حالی که ائتلاف ضدسوری با عضویت عربستان و ترکیه و قطر و نیز آمریکا پس از پنج سال بحران سوریه در تحقق اهداف خود ناکام ماندند، نشان می‌دهد که آنکارا در حال دور شدن از هم‌پیمانان قبلی و فاصله گرفتن از دشمنان سوریه است به‌ویژه اینکه آنکارا چندی پیش اعلام کرد که در مورد جنگ سوریه به آمریکا اعتماد ندارد.

انتهای پیام/*

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال181 روز قبل