ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

عربستان منشأ اصلی تروریسم و افراطی‌گری است

اخبارسیاسی,خبرهای سیاسی,مرتضی سرمدی

قائم‌مقام وزیر امور خارجه گفت: عربستان سعودی در غرب و دیگر نقاط به عنوان منشاء اصلی تروریسم و افراطی‌گری مطرح است.

به گزارش تسنیم، مرتضی سرمدی ظهر امروز در حاشیه همایش “از اسلام تا اسلام” در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عربستان سعودی در غرب و دیگر نقاط به‌عنوان منشاء اصلی تروریسم و افراطی‌گری مطرح است و برای اینکه از این مسئله فرار کند، جنایت رخ داده در آلمان را یک اقدام تروریستی تفسیر می‌کند که ایران عامل آن است‌.

وی افزود: پلیس آلمان تأیید کرده که این یک اقدام سازمان‌یافته نبوده و یک‌جوان دچار اختلالات روانی دست به این جنایت زده است.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه تروریسم در بطن یک هدف سیاسی اتفاق می‌افتد، گفت: در اقدام تروریستی، فرد با یک هدف سیاسی می‌کشد و کشته می‌شود و اینکه یک آدم دیوانه در خیابان افراد را می‌کشد، اقدام تروریستی نیست و تلاش‌های انجام شده در راستای برای وصل کردنش به ایران و اینکه ایرانی‌ها را عامل آن بدانند، به این دلیل است که ایرانی‌ها را منشاء تروریسم نشان دهند و مقابله کنند با تلقی‌ای که در دنیا مطرح است‌.

سرمدی با اشاره به اینکه باید یک گفتمان مناسب از اسلام ارائه دهیم گفت: گاهی نوعی افراط‌گری و اقناع بعضی خواسته‌ها با مبنای غیرمنطقی بر افراد غلبه می‌کند بنابراین ما باید یک گفتمان مناسب از اسلام مبتنی بر حفظ کرامات انسانی، عدالت و ضداستکبار را ارائه دهیم.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های این گفتمان برخورداری از خردورزی برای حل مشکلات خود، منطقه و بشریت است بنابراین مطمئن باشید هر کالای با ارزش و معطری به خودی خود، در جهان پخش می‌شود.

قائم‌مقام وزیر امور خارجه درباره عدم موضع‌گیری وزارت خارجه در برابر اسناد مذاکرات که اخیراً توسط آژانس هسته‌ای منتشر شده است، گفت: سفیر ما در سازمان انرژی اتمی نسبت به این موضوع اعلام موضع کرد و تشخیص اینکه چه کسی باید واکنش نشان دهد، برعهده وزارت خارجه است‌. مسائل سیاست خارجی پیچیده است در واقع موضع قاطع آن چیزی است که ما را به نتیجه برساند و تندتر صحبت کردن به معنای قاطع‌تر بودن نیست.

وی درباره جابه‌جایی امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه تصریح کرد: مدیریت وزارت خارجه وضعیتی گردشی دارد و مدیران مدتی در مرکز خدمت می‌کنند و بعد برای ماموریت اعزام می‌شوند که آقای امیر عبداللهیان به ماموریت مهمی اعزام شدند که به‌دلیل مسائل شخصی نتوانستند به این ماموریت بروند و رفتن ایشان براساس روال عادی وزارت خارجه بوده است.

سرمدی درباره اعلام موضع وزارت خارجه ایران درباره کشتار کشمیر گفت: مسائل کشمیر بسیار پیچیده است و موضع انقلاب اسلامی ایران بعد از ارزیابی وضعیت و اینکه چه کاری باید انجام شود، به‌موقع انجام و اعلام شد و در واقع مجموعه فعالیت‌های سیاسی فعالیت‌هایی که نیستند که تماما‍ً علنی شود.
 

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,