ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، در جدیدترین تحولات یمن، عربستان سعودی بودجه کابینه دولت مستعفی یمن را قطع و در اقدامی مشابه، کمک‌های مالی به شماری از گروه‌های مسلح در تعدادی از استان‌های یمن و همچنین برخی شخصیت‌های یمنی مورد حمایت‌اش را که پیشتر از آنها برای پوشش و توجیه تجاوز خود به یمن استفاده می‌کرد، تعلیق کرد.

«رشید الحداد»، کارشناس مسائل یمن در گزارشی که روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت آن را منتشر کرد، به تحلیل این اقدام سعودی‌ها و بازتاب‌های آن بر روند بحران جاری در یمن پرداخت.

رشید الحداد می‌نویسد: تنها چند هفته پس از اعلام حمایت عربستان و امارات از تصمیم بانک مرکزی یمن مبنی بر انتقال این بانک از صنعا به عدن به شرط بازگشت کابینه «احمد عبید بن دغر» تحت حمایت سعودی‌ها به عدن و به دست گرفتن اداره امور یمن، ریاض امتیازات مالی را که به کابینه بن دغر اختصاص داده بود، لغو کرد.

اما این پایان کار نبود، بلکه در ادامه سعودی‌ها اغلب بودجه‌های اختصاص یافته به «عبد ربه منصور هادی»، نخست وزیر فراری یمن و کابینه‌اش تحت عنوان «بودجه میزبانی» را هم لغو کرد تا روند لغو حمایت‌های مالی و غیر مالی سعودی دامان کارگران یمنی هوادار ائتلاف سعودی را هم بگیرد و ریاض از صدور ویزا برای ورود صدها تن از این کارگران به خاک عربستان امتناع کند.

تا پیش از این اقدام عربستان انتظار می‌رفت، هادی پس از شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان راه عدن را پیش گیرد، اما اوضاع امنیتی آشفته این شهر نخست وزیر فراری یمن را از رفتن به عدن منصرف کرد.

این اقدام ریاض بیش از هرچیز نشان می‌دهد، سعودی‌ها اعضای یمنی «کنفرانس» ریاض را اکنون باری بر دوش خود احساس می‌کنند که باید به هر طریق از آن خلاص شوند، در حالی‌که زمانی عربستان برای به دست آوردن پوشش سیاسی آنها جهت توجیه تجاوز نظامی‌اش به یمن مبالغ کلانی هزینه کرده بود که به بیش از ۱۰۰ هزار ریال سعودی بالغ می‌شد. اما هم اکنون از تمام آن امتیازات تنها نامی برجا مانده و همگی لغو شده است تا به نوشته «صلاح الصیادی»، رئیس حزب دموکرات خلق یمن در صفحه فیس بوکش نه تنها تمام آن امتیازات لغو شدند، بلکه اعضای کنفرانس ریاض این روزها به اتهام اتباع خارجی غیر قانونی تحت پیگرد پلیس عربستان باشند.

این اقدامات به موازات نزدیک شدن موعود درگیری و نبرد نیروهای یمنی و نظامیان سعودی در شهرهای راهبردی مرزی عربستان از جمله جیزان و نجران و پیشروی نیروهای یمنی به سمت شهر ظهران در استان عسیر و گسترش دامنه حملات هوایی جنگنده‌های سعودی در مناطق مختلف یمن و تشدید حملات موشکی نیروهای یمنی علیه مواضع ارتش عربستان اتخاذ شدند.

قطع بودجه شبه نظامیان وابسته به هادی

در این راستا، یک منبع نزدیک به هادی در گفت‌وگو با روزنامه الاخبار تاکید کرد که سعودی‌ها بودجه ماهیانه شبه نظامیان وابسته به هادی و هوادار ائتلاف را در استان‌های مأرب، جوف، تعز و بیضاء نیز قطع کرده‌اند.

به گفته این منبع عربستان و امارات بدون ارائه تضمین‌های مالی مورد نیاز، هادی را وادار به انتقال بانک مرکزی یمن از صنعا به عدن کردند تا در نتیجه آن هادی و کابینه‌اش با بحران مالی بزرگی مواجه شود.

از سوی دیگر، منابع محلی در عدن اعلام کردند: تلاش‌های هادی برای تحمیل حاکمیت و سیطره خود بر عدن با واکنش رو به تشدید جنبش جدایی طلب «حراک جنوبی» مواجه شد.

 به گفته این منابع تدابیر هادی برای تحویل درآمدهای عمومی کابینه هادی به بانک مرکزی عدن با مخالفت قدرت‌های محلی در حضرموت و المهره و مأرب مواجه و رد شد.

در نتیجه کابینه هادی دو ماه است که از پرداخت حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارمند وابسته به کابینه‌اش که ماهیانه بالغ بر ۷۵ میلیارد ریال برآورد شده، ناتوان است.

ناتوانی کابینه هادی در پرداخت حقوق کارمندانش موجی از اعتراض‌ها را در میان این کارمندان در استان‌های جنوبی یمن ایجاد کرده است.

انتهای پیام/ص

منبع : farsnews.com

مجله