ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به سانتیاگو، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز پنجشنبه به وقت محلی در نشست اقتصادی ایران و شیلی ضمن قدردانی از مهمان‌نوازی دولت و ملت شیلی اظهار داشت: امروز روز شروع برای روابط رو به گسترش دو کشور است.

وی افزود: این اولین دیدار وزیر خارجه ایران از شیلی در ٣٧ سال گذشته است و اگر سوابقی که مطالعه کردم اشتباه نباشد اولین دیدار یک وزیر خارجه ایران از شیلی از ابتدای برقراری روابط بین دو کشور است. 

وزیر امور خارجه ادامه داد: ما این را به عنوان عزم و اراده دو دولت برای گسترش روابط همراه با بازگشایی سفارت شیلی در تهران آغاز خوبی برای روابط همه‌جانبه با شیلی می‌دانیم. 

ظریف عنوان کرد: شیلی به عنوان یک کشور بزرگ، مهم و با توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه در این منطقه و ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه خلیج فارس و آسیای میانه می‌توانند علاوه بر همکاری‌های سیاسی و دیپلماتیک در صحنه‌های مختلف بین‌المللی از جمله سازمان ملل و جنبش عدم تعهد و سایر سازوکارهای بین‌المللی روابط اقتصادی مکمل یکدیگر را به صورت ویژه پیگیری کنند. 

به گزارش فارس، وزیر خارجه با بیان اینکه در سال ٢٠١۵ شاهد توسعه نسبی روابط با شیلی بودیم. البته همه به خاطر دارند در دوران حکومت‌های گذشته ایران و شیلی روابط گسترده اقتصادی داشتیم اما به دلیل ملاحظات اصولی ما این روابط متوقف شد و بسیار خوشحالیم که در شیلی دموکراتیک روابط ما رو به گسترش خواهد بود و روابطی بسیار خوب با دولت دموکراتیک در شیلی داریم. 

ظریف ادامه داد: امکاناتی که دو کشور برای توسعه روابط دارند، بسیار گسترده است و آمادگی داریم از موفقیت‌های شیلی در حوزه خصوصی‌سازی و جلب سرمایه‌گذاری خارجی استفاده کنیم. در این زمینه بخش خصوصی و دولتی ما آمادگی استفاده از تجربیات خوب و موفق دولت شیلی و بخش خصوصی این کشور را دارد.  

وی افزود: آمادگی داریم در حوزه‌های مختلف اقتصادی برنامه روابط منسجم اقتصادی با شیلی را آغاز کنیم. 

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: امروز در قالب یک هیات بزرگ اقتصادی در سانتیاگو هستیم که نشانگر اهمیتی است که ایران چه در بخش دولتی و چه خصوصی به روابط با آمریکای لاتین به صورت کلی و دولت شیلی به عنوان یک کشور صاحب قدرت و با اقتصاد بسیار پیشرفته آمریکای لاتین قائل است. 

ظریف خاطرنشان کرد: معتقدیم این روابط می‌تواند به نفع دو کشور باشد.

وی گفت: در این هیات از بخش خصوصی روسا و کارآفرینان مهم بنگاه‌های تاثیرگذار ایرانی حضور دارند. از ساخت و ساز تا کشاورزی، صنایع غذایی، انرژی و … تا حوزه‌های پیشرفته علم و فناوری. این هیات آماده مذاکره آشنایی و برقراری ارتباطات تجاری با همکاران و شرکای خود است. 

وزیر خارجه ادامه داد: از طرف دیگر با حضور بخش‌های مهم حامی این همکاری‌ها از بخش دولتی این آمادگی را در این هیات ایجاد کردیم که تفاهمات بخش خصوصی توسط بخش دولتی حمایت می‌شود. مسئولان کشتیرانی ایران در این هیات است با توجه به اینکه ایران می‌تواند دروازه ورود شیلی به آسیای میانه و خاورمیانه باشد. امکانات گسترده بندری ایران امکانات، راه آهن ایران، کریدور شمال – جنوب یک امکان ویژه برای تولیدکنندگان شیلیایی است که بتوانند از بنادر ایران و مسیر ترانزیتی ایران به یک بازار ۴٠٠ میلیونی در منطقه ما دسترسی یابند، احتمالا با هزینه‌ای که قابل مقایسه با سایر روش‌های اتصال به این بازارها نیست.

به گزارش فارس، ظریف گفت: امکانات سرمایه‌گذاری در ایران به دلیل وجود بازار نیروی انسانی غیرقابل مقایسه در منطقه ما وجود دارد. 

وی اضافه کرد: ایران که امن‌ترین و با ثبات‌ترین کشور در منطقه پر تلاطم خاورمیانه و آسیای میانه است یک بازار امن نیروی انسانی با نیروی انسانی تحصیلکرده و قابل اتکا دارد. ایران پنجمین کشور دارنده نیروی فنی مهندسی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همکارانی از بخش بانکی ایران به همراه داریم. نماینده بانک مرکزی ایران آماده برقراری ارتباطات بانکی است تا بتوانیم در فضای پسابرجام ارتباطات خوبی را برای تسهیل همکاری بخش خصوصی فراهم کنیم.

ظریف تاکید کرد: براساس توافق هسته‌ای محدویت‌های بین‌المللی برای همکاری بانکی با ایران رفع شده و دوستان شیلی می‌توانند بدون نگرانی از واکنش منفی آمریکا یا سایر کشورهای غربی با ایران وارد ارتباطات بانکی شوند.

وی خاطرنشان کرد: اگر فضاسازی‌های رسانه‌ای که توسط گروه‌های مخالف توافق هسته‌ای در آمریکا دوستان را نگران کرده ما این آمادگی را داریم که از بخش کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) وزارت خزانه‌داری ایالات متحده برای بانک‌هایی که تمایل به همکاری با ایران دارند نامه آرامش‌بخش letter of comfort تهیه کنیم که بدون نگرانی بتوانند با ایران ارتباط داشته باشند ضمن اینکه امکان ایجاد کارگزاری بین بانک مرکزی ایران و بانک‌های شیلیایی با حضور مسئول مربوطه در بانک مرکزی ما فراهم است.

وزیر امور خارجه گفت: رئیس صندوق ضمانت صادرات در هیات حضور دارد که در این زمینه تضمین‌های مختلف برای ارتباطات تجاری دو کشور را بررسی و ارائه دهند. 

ظریف عنوان کرد: اطمینان دارم حضور گسترده بخش اقتصادی دو کشور زمینه مناسب و اراده مناسب را برای همکاری دو کشور فراهم خواهد کرد و این همکاری‌ها برای منافع دو ملت و کشور مهم خواهد بود و علیه هیچ کشور و گروه دیگری نیست و این همکاری برای توسعه هر دو منطقه و صلح و ثبات در مناطق مهمی که آنجا حضور داریم برای این مناطق بسیار مهم است.  

وزیر خارجه در پایان خاطرنشان کرد: از این فرصت استفاده می‌کنم و توافقی که امروز بین دولت کلمبیا و جنبش فارک صورت خواهد گرفت را تبریک می‌گویم به‌خصوص دوستان شیلیایی که نقش مستقیم و مثبتی در این زمینه داشتند و همچنین به دوستان کوبایی که در این زمینه موفقیت به دست آورند. 
 

انتهای پیام/

http://fna.ir/FL0V2P

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,