ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

ظرفیت تولید روزانه نفت ایران به ۴ میلیون بشکه رسید

  اخباراقتصادی ,خبرهای   اقتصادی , نفت

تولید و صادرات نفت خام ایران از زمان اجرای برجام و لغو تحریم‌ها تا به امروز پیوسته رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده و از روزانه حدود یک میلیون بشکه در زمان لغو تحریم‌ها (۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۴) به بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

  اما این روند همچنان ادامه دارد و اکنون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که ایران ظرفیت صادرات ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز را هم دارد و در صورت درخواست مشتریان تولید نفت خام خود را به ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. با تولید ۴ میلیون بشکه‌ای روزانه ایران تقریباً به سطح تولید ماقبل تحریم‌ها دست می‌یابد.

 

آخرین آمار از ظرفیت تولید نفت خام ایران عدد ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز را عنوان می‌کرد اما «علی کاردر» معاون وزیر نفت روز گذشته در مراسم هفدهمین همایش سراسری مسئولان بسیج وزارت نفت با صراحت اعلام کرد که این ظرفیت اکنون به ۴ میلیون بشکه در روز رسیده است و بزودی صادرات نفت خام ایران حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

 

آخرین آمار از ظرفیت تولید نفت خام ایران عدد ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز را عنوان می‌کرد اما «علی کاردر» معاون وزیر نفت روز گذشته در مراسم هفدهمین همایش سراسری مسئولان بسیج وزارت نفت با صراحت اعلام کرد که این ظرفیت اکنون به ۴ میلیون بشکه در روز رسیده است و بزودی صادرات نفت خام ایران حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

 

در شرایط فعلی ظرفیت تولید نفت خام و حجم صادرات این کالا برای ایران اهمیت ویژه‌ای دارد. چراکه در روند سهم خواهی ایران در اوپک تأثیر می‌گذارد. اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام (اوپک) شامگاه چهارشنبه (۷ مهر) بعد از ۵ ساعت نشست نفسگیر تصمیم گرفتند که سقف تولید این سازمان برای یک سال ٣٢ میلیون و ۵٠٠ هزار بشکه تا ٣٣ میلیون بشکه باشد و سهم هر یک از اعضا از این رقم تا دو ماه دیگر اعلام شود. نشست دو ماه دیگر این سازمان با نشست نوامبر اوپک در وین مصادف می‌شود و حجم تولید و صادرات نفت خام ایران تا این تاریخ اهمیت ویژه‌ای در سهمیه ایران از سقف تولید اوپک خواهد داشت. البته شرط ایران در توافق اخیر با اوپک، تصاحب سهم ۱۳ درصدی تولید اوپک بوده است.

 

کاردر در این باره می‌گوید: ما بعد از بیانات رهبری و ابلاغ سیاست‌های نظام و انقلاب که از طرف ایشان انجام شد، دیگر در این حوزه تکلیف خود را کامل دانستیم. اکنون در سهمیه اوپک توانستیم سهمیه ۱۳ الی ۱۴ درصدی خود را حفظ کنیم اما در عین حال به خاطر باید داشته باشیم که رقبای ما با تمام سرعت در رقابت با ما هستند و نباید در حوزه نفت و گاز عقب نشینی کنیم.

 

وی در ادامه تصریح کرد: شرکت نفت در حوزه بالا دستی خوب و سریع فعالیت می‌کند و همچنین باید کارهای مهم‌تری را به مراحل مدنظر کشور برسانیم.در افزایش ظرفیت تمام تلاش خودمان را کرده‌ایم که تا اکنون ظرفیت تولید نفت خام ما به ۴ میلیون بشکه رسیده است اما ظرفیت تولید نفت خام کشور باید به ۲/۵ یا ۷/۵ میلیون بشکه در روز برسد.

 

از صادرات ۹۰۰ هزار بشکه تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه

زمانی که دولت یازدهم صنعت نفت را تحویل گرفت تولید خام ایران کمتر از ۲ میلیون و۶۰۰ هزار بشکه و صادرات آن نیز حداکثر ۹۰۰ هزار بشکه در روز بود. اما با شروع مذاکرات هسته‌ای شرایط تغییر کرد. تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران توانست گروه ۱+۵ را متقاعد کند که تحریم‌های ایران را شدت نبخشد و در این مقطع تولید نفت خام ایران به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسید. به تبع آن صادرات نفت خام کشور نیز به سقف تعیین شده در تحریم‌ها یعنی یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز رسید. از این تاریخ تا زمان اجرای برجام تحریم‌ها به حالت تعلیق درآمد و بر اساس برنامه سقف آن کاهش نیافت. اما سرانجام در ۲۷ دی‌ماه سال گذشته برجام اجرایی  و همزمان با اجرای آن تحریم‌ها لغو شد.

 

ایران در اواخر دوره تحریم خود را برای افزایش تولید نفت خام آماده کرده بود و در پسابرجام تولید و صادرات نفت خام ایران روند نزولی در پیش گرفت و در کمتر از یک ماه ۴۰۰ هزار بشکه بیشتر شد. با تلاش تیم بازاریاب شرکت ملی نفت و استفاده از فضای پسابرجام این عدد بسرعت رشد کرد و صادرات نفت خام ایران در اردیبهشت سال جاری به بالاتر از ۲ میلیون بشکه در روز رسید. اما این حجم برای ایران رضایت بخش نیست و کشور به دنبال احیای بازار از دست رفته نفت خام خود و رسیدن به حجم تولید و صادرات پیش از تحریم‌ها بود. لذا باز هم تولید و صادرات نفت خام را افزایش داد به طوری که در مهرماه سال جاری اعلام شد: صادرات نفت به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. همان‌طور که اشاره شد اکنون هم مدیرعامل شرکت ملی نفت اعلام می‌کند که ظرفیت تولید نفت خام به ۴ میلیون بشکه در روز رسیده است و بزودی صادرات نفت خام ایران حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد شد.

 

زمانی که دولت یازدهم صنعت نفت را تحویل گرفت تولید خام ایران کمتر از ۲ میلیون و۶۰۰ هزار بشکه و صادرات آن نیز حداکثر ۹۰۰ هزار بشکه در روز بود. اما با شروع مذاکرات هسته‌ای شرایط تغییر کرد. تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران توانست گروه ۱+۵ را متقاعد کند که تحریم‌های ایران را شدت نبخشد و در این مقطع تولید نفت خام ایران به بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز رسید.

 

 نامه جدید روحانی به مقام معظم رهبری درباره قراردادهای جدید نفتی

مدیرعامل شرکت ملی نفت می‌گوید کرسنت یک قرارداد درجه یک است؛ اگر به من اجازه بدهند سخنرانی کنم -و شورای عالی امنیت ملی اجازه نمی‌دهد- من کسانی که کشور را ضایع کردند و ۷ میلیارد دلار کشور را به باد دادند رسوا می‌کنم؛ به خدا قسم آنچه گفتند توهم است و توهمی فکر کردند و ضایع کردند.

 

«علی کاردر» در حاشیه مراسم هفدهمین همایش سراسری مسئولان بسیج وزارت نفت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرارداد مانند دوی امدادی است، من ۱۰۰ متر اول را می‌دوم و چوب را می‌دهم و ۱۰۰ متر دوم را بعدی باید برود؛ دولت کنار رفته است و دولت بعدی چوب را پایین انداخته است و گفته است ما نمی‌دانیم این چیست؛ خب وقتی چوب را می‌اندازند تیم برنده نمی‌شود و می‌بازد کما اینکه باختیم. وی اضافه کرد: چرا باختیم؟ چرا ما اول به دیوان داوری نرفتیم؟ از ناتوانی آنها بود که نمی‌توانستند انگلیسی بخوانند و مفهوم قرارداد را بفهمند.

 

کاردر گفت: ما اول باید برای طرف قرارداد نامه می‌فرستادیم که در قرارداد بند صریحی وجود دارد و به مجرد اینکه در بازار انرژی تغییر معناداری اتفاق افتاده بود، باید به آنها می‌گفتیم که بیایند و در قیمت تجدید نظر کنند. وی افزود: وقتی ایران قرارداد بست قیمت نفت ۱۸ دلار بود و در فرمول هم آن چیزی که می‌گوییم وجود دارد. اما مدتی بعد قیمت به ۱۴۰ دلار رسید؛ بین ۱۸ دلار تا ۱۴۰ دلار تغییر معناداری اتفاق افتاده است و آقایان باید برای آن اقدام می‌کردند.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: چرا ما به طرف خارجی نامه ننوشتیم که فرمول و قیمت را عوض کند و وقتی که گوش نکردند بتوانیم دعوا را به داوری ببریم و خسارت بگیریم؟ این از سستی ماست.

 

وی افزود: بعد می‌گویند کسی که قرارداد را بسته اشتباه کرده است؛ این حرفه‌ای‌ترین قرارداد است. فرمول آن خراب است؟ خب در آن‌بندی را آوردیم که اگر تغییر عمده‌ای اتفاق افتاد باید در قیمت تجدید نظر شود. کاردر با بیان اینکه یک بند تغییر قیمت دیگرهم داریم، اضافه کرد: آن زمان یک نفر در منطقه خط لوله صادرات گاز نداشت اما می‌دانستیم که قطر در حال احداث خط لوله دلفین به سمت امارات متحده عربی است؛ همان موقع گفتیم که اگر کسی در آینده ۶۰ درصد حجم این قرارداد را داشته باشد و قیمت آن بالاتر باشد؛ این قیمت در قرارداد ما نیز قابل استفاده است.

 

وی افزود: هیچ‌کس روی آن کار نکرده است، چون سواد آن را نداشته‌اند؛ ارگان‌ها و وزارت نفت هیچ کدام متوجه این موضوع نبودند.

 

«کاردر» در مورد مدل جدید قراردادهای نفتی افزود: این یک مدل ساده است و ادامه قراردادهای بیع متقابل محسوب می‌شود و مزایای آن قابل مقایسه نیست.

 

وی در ادامه با بیان اینکه ما حاضر به مناظره با منتقدان IPC هستیم، گفت: با تک‌تک آنها ده‌ها بار به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم؛ البته مناظره تلویزیونی فایده ندارد و باید افراد فرهیخته در محافل دانشگاهی و افراد تأثیرگذار بیایند و موضوع را بشناسند. وقتی موضوع را نمی‌شناسند از جای دیگری به آن وارد می‌شوند و موضع سیاسی می‌گیرند در حالی که این مسأله اصلاً موضوعیت سیاسی ندارد و یک کار اجرایی ساده است.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: هیأت تطبیق قوانین مجلس توافق و اصلاحات ۱۵ گانه رهبر معظم انقلاب در مورد قراردادهای جدید نفتی را دیده است و در عین حال هیأت دولت هم این اشکالات را دیده است و بند به بند در جلسه‌ای که خود من هم حضور داشتم خواندند و تطبیق دادند.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب دو یا سه نکته را خودشان در نامه ذکر فرموده‌اند و در عین حال گفته‌اند به این نامه منتقدان توجه شود و نگفته‌اند همه بندها را دقیق بیاورید؛ ولی به این بندها توجه شد و دوباره با امضای رئیس‌جمهوری نامه‌ای به دفتر رهبر معظم انقلاب ارسال شد که اصلاحات متناسب با آن ۱۵ بند در نامه ایشان ذکر شده است.

 

وی اضافه کرد: آقای زنگنه گفتند و ما هم الان می‌گوییم شرعاً، عرفاً و قانوناً اگر رهبر معظم انقلاب راضی نباشند ما در این باره حرکتی نخواهیم کرد.

 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران: ظرفیت تولید روزانه نفت ایران به ۴ میلیون بشکه رسید

 

  اخباراقتصادی ,خبرهای   اقتصادی , نفت

منبع : بیتوته

مجله