ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۲۱ مهر ۱۳۹۵ – ۱۶:۳۵

اجتماع عزاداران در روز تاسوعا - اردبیل

هم‌زمان با عاشورای حسینی اجتماع عظیم حسینیان اردبیل در میدان عالی‌قاپو برگزار و نوای"لبیک یا حسین(ع) لبیک یا اباالفضل(ع)" در اردبیل طنین‌انداز شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، امروز در عاشورای حسینی مردم ولایتمدار و حسینی اردبیل از روستاها و بخش‌ها گرفته تا مناطق مرزی خود را به میدان عالی‌قاپوی اردبیل رساندند و در اجتماع عظیم حسینیان اردبیل حضور یافتند و نیز یک‌صدا نوای "لبیک یا حسین(ع) و لبیک یا اباالفضل(ع)" سر دادند.

خیابان‌های اردبیل امروز در عاشورای حسینی مملو از جمعیت و عاشقانی بود که پرچم سیاه در دست گرفته و با سینه‌زنی و مداحی عشق و ارادت خود را به ساحت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و علمدار کربلا نشان دادند.

امروز خیابان‌ها و کوچه‌های اردبیل جای سوزن انداختن نداشت و مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به صورت باشکوه و منظم با حضور دستجات عزاداری که از مناطق مختلف استان اردبیل آمده بودند برگزار شد.

اردبیل امروز حال و هوای عزا و ماتم به خود گرفته بود و اشک بر چشمان پیرزنان و پیرمردان، جوانان و نوجوانان و اقشار مختلف مردم جمع جاری بود و همه با نوای یا حسین(ع) در سوگ سرور و سالار شهیدان نشسته بودند.

سردادن ندای "لبیک یا حسین(ع)" در زیر یک بیرق

مردم اردبیل امروز با وحدت و همدلی در زیر یک بیرق جمع شدند و با نوای یا حسین(ع)، یا اباالفضل(ع) عشق و ارادت خود را به ائمه اطهار(ع) و سرور و سالار شهیدان نشان دادند و امروز اردبیل حال دیگری با سایر روزها داشت.

هم‌زمان با سراسر کشور مراسم عزاداری روز دهم محرم و سوگ سرور و سالار شهیدان در اردبیل برگزار شد تا امت شهیدپرور و ولایتمدار اردبیل در این روز برای ادامه نهضت حسینی پیشگام شوند و نشان دهند که اردبیل به دارالارشاد و دیار حسینی معروف است.

به راستی که دستگاه حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) برای ایرانیان و به ویژه اردبیلی‌ها و شیعیان از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار است و اقشار مختلف مردم با نذورات و نیات مختلف خود را به این مراسم رسانده تا در عزای شهید کربلا به سوگ بنشینند.

مراسم شبیه‌خوانی در اردبیل برگزار شد

یکی از سنن دیرین مردم اردبیل برپایی مراسم شبیه‌خوانی به مناسبت عاشورای حسینی است که این مراسم امروز در مناطق مختلف استان اردبیل برگزار شد و مردم با اجرای این آئین دیرین به سوگ و عزا نشستند.

حضور اقشار مختلف مردم در مراسم شبیه‌خوانی نیز چشمگیر بود و هر کدام از این عاشقان مکتب حسینی با نیت خاصی به این مراسم آمده بودند و از حضرت امام حسین(ع) و خاندان عصمت و طهارت(ع) برای شفای بیماران طلب آمرزش و مغفرت کردند.

آری امروز آن‌هایی که از همه جا دستشان کوتاه بود برای رفع حاجات و درخواست طلب خود به مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) آمده بودند تا شور و نهضت حسینی همچنان پابرجا باشد.

تلاش شبانه‌روزی صدا و سیمای و خبرگزاری‌ها برای انعکاس عزاداری‌ها

صدا و سیمای مرکز اردبیل و خبرگزاری‌های استان از چند ماه گذشته برای انعکاس اجتماع بزرگ تاسوعا و عاشورای حسینی شبانه‌روزی تلاش می‌کنند و با اهتمام خبرنگاران این مرکز و سایر خبرگزاری‌ها رویداد بزرگ اجتماع تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت باشکوه از شبکه‌های برون مرزی انعکاس داده شد.

صدا و سیمای مرکز اردبیل با پخش گزارش‌های خبری و پخش زنده مراسم عاشورا و تاسوعای حسینی از شبکه‌های مختلف گام بزرگی در پوشش همه‌جانبه این رویداد بزرگ داشت و باید به دست‌اندرکاران این مجموعه که بدون هیچ چشم‌داشت و برای باشکوه‌تر برگزار شدن مراسم حسینی تلاش می‌کنند دست مریزاد گفت.

فعالیت و تلاش خبرنگاران در مناطق مرزی، روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های استان نیز چشمگیر بود به طوری که از ابتدای صبح برای انعکاس این عزاداری عظیم حسینی در محل حاضر شده بودند و به انعکاس عزاداری‌های یوم‌العباس پرداختند.

در این میان خبرنگاران و عکاسانی از کشورهای مختلف که از اجتماع عظیم حسینیان اردبیل در عاشورای حسینی بهت‌زده شده بودند از برگزاری باشکوه این مراسم قدردانی و این مراسم را بسیار کم‌نظیر عنوان کردند.

اقامه نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)

نماز ظهر عاشورا نیز به یاد آخرین نماز حضرت امام حسین(ع) با استقبال مردم حسینی اردبیل و صفوف طولانی در مصلاها در مناطق مختلف استان برگزار شد و حضور اقشار مختلف مردم در این مراسم نیز چشمگیر بود.

شهرستان‌های استان اردبیل و روستاها نیز شاهد برگزاری مراسم نماز ظهر عاشورا بود که همگان به یاد آخرین نماز حضرت سید‌الشهدا(ع) این نماز را برپا کردند.

آری امروز اردبیل غرق در ماتم و عزا بود و در عزای سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) مردم اردبیل به عزا پرداختند و پایتخت حسینیت در این روز غرق در ماتم و عزا بود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال103 روز قبل