ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

وزیر نیرو در کرمانشاه:

۱۶ مهر ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۰

چیت چیان وزیر نیرو / ساوه

وزیر نیرو گفت: سامانه گرمسیری با توسعه اقتصادی چهره غرب کشور را تغییر می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاهو به نقل از روابط عمومی استانداری، حمید چیت‌چیان در نشست با استاندار کرمانشاه اظهار داشت: طرح گرمسیری بزرگترین طرح عمرانی کشور است که برای انتقال آب رودخانه سیروان در منطقه غرب کشور اجرا می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه استانهای کرمانشاه و ایلام از مزیتهای سامانه گرمسیری استفاده می‌کنند بیان کرد: غرب کشور و به‌ویژه استان کرمانشاه در اجرای طرحهای آبی جز پیشروترین مناطق کشور هست که طرحهای عظیمی در این منطقه اجرا می‌شود.

چیت‌چیان سامانه گرمسیری را ظرفیتی برای استفاده از آب رودخانه سیروان دانست و خاطرنشان کرد: ۶۰هزار میلیارد ریال برای این سامانه اختصاص یافته است که این اعتبار در دو تا سه سال آینده برای این طرح هزینه خواهد شد.

وزیر نیرو اعتبار مناسب این طرح را عنایت مقام معظم رهبری و توجه رئیس‌جمهور دانست و عنوان کرد: با بهره‌برداری از قطعه نخست سامانه گرمسیری در طی سالجاری ظرفیت مناسبی برای توسعه کشاورزی آبی و بخش صنعت ایجاد می‌شود.

چیت چیان بهره‌برداری از سامانه گرمسیری را سبب ایجاد منابع آبی خوب در دو استان کرمانشاه و ایلام بیان کرد و افزود: با بهره‌برداری از این منابع در استان کرمانشاه محدودیت تأمین منابع آبی برای بخش صنعت وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه برای بهره‌برداری از سامانه گرمسیری سهم استان کرمانشاه ۵۵درصد و ایلام ۴۵درصد است خاطرنشان کرد: تنها این دو استان امکان بهره‌برداری از این پروژه را دارند و هیچ منطقه دیگری نمی‌تواند از چنین فرصت بزرگی استفاده کند.

وزیر نیرو بهره‌برداری صحیح از سامانه گرمسیری را نیازمند آگاهی در مورد بهره‌وری کشاورزی دانست و بیان کرد: مسئولان جهاد کشاورزی با ارائه آموزشهای لازم به کشاورزان، بهره‌وری بهتر و توسعه سطح زیرکشت را مدنظر قرار دهد.

چیت‌چیان با بیان اینکه ورود بخش خصوصی راهکاری برای اصلاح شبکه فاضلاب کرمانشاه است گفت: بخش خصوصی می‌تواند با ساخت شبکه تصفیه‌خان فاضلاب از پساب فاضلاب شهر کرمانشاه برای مصرف در بخش صنعت استفاده کند.

وی با اشاره به ظرفیت صنعتی استان کرمانشاه بیان کرد: با نیروگاه دالاهو و افتتاح نیروگاه سد داریان و بهره‌برداری از نیروگاه گیلانغرب محدودیتی برای تأمین برق بخش صنعت در استان کرمانشاه وجود ندارد.

وی در خصوص ظرفیت‌های صنعتی استان بیان کرد: هم اکنون نیروگاه دالاهو را داریم و نیروگاه داریان عن قریب افتتاح می‌شود، در گیلانغرب نیروگاه را داریم و بحث سرمایه‌گذاری در قصرشیرین نیز مطرح است.

استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه با بیان اینکه امروز درخواست تعیین تکلیف تخصیص اعتبار طرح گرمسیری به ویژه قطعه دوم آن مطرح شد گفت: سامانه گرمسیری بزرگترین پروژه عمرانی کشور محسوب می‌شود که از پیشرفت بسیار خوبی برخوردار است و اقتصاد استان را متحول می‌کند.

رازانی با بیان اینکه بارش و رودخانه‌های پر آب در مناطق کناری استان کرمانشاه وجود دارد و دشتهای میانی دچار چالش هستند بیان کرد: در این شرایط اجرای طرح سردسیری می‌تواند به تامین منابع آبی مطمئن برای دشتهای روانسر و کرمانشاه از طریق رودخانه سیروان کمک کند.

وی افزود: هم‌اکنون ۱۴۰۰میلیون مترمکعب آب مازاد از استان کرمانشاه به سمت کرخه خارج می‌شود که با ساخت سد بیستون می‌توان تا ۴۰میلیون مترمکعب از این آب را در استان به مصارف بخش صنعت رساند زیرا برای احداث صنایع بزرگ مانند پالایشگاه آناهیتا و صنایع واقع در دشت کرمانشاه، صحنه و بیستون و هرسین نیازمند تخصیص آب هستیم.

اسداله رازانی برطرف کردن مشکل بیکاری را اولویت اصلی استان کرمانشاه دانست و بیان کرد: برای رفع مشکل بیکاری نیازمند سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت هستیم و توسعه این بخش نیازمند منابع آبی مطمئن است.

به گزارش تسنیم قطعه نخست سامانه بزرگ آبیاری گرمسیری در غرب کشور که ۷۰هزار هکتار از اراضی شهرستانهای غربی استان کرمانشاه را آبی می‌کند امسال به بهره‌برداری می‌رسد و قطعات ۲، ۳ و ۴ در دو استان کرمانشاه و ایلام در سالهای آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

انتهای پیام /

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال137 روز قبل