ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

طرح ترافیکی کاهش در تهران آغاز شد

  اخباراجتماعی ,خبرهای   اجتماعی ,شهرداری تهران

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران با اشاره به آغاز مرحله اول «طرح ترافیکی کاهش» از ۱۵ شهریور گفت: مالکان خودروهای فاقد معاینه فنی با ورود به محدوده ترافیکی زوج و فرد، پیامک ارشادی دریافت می کنند.

به گزارش ایرنا، سید نواب حسینی منش روز سه شنبه در نشست خبری تشریح نحوه اجرای طرح ترافیک کاهش افزود: طرح ترافیکی کاهش (LEZ) در سه مرحله اجرا می شود که مرحله نخست طرح از روز گذشته(دیروز) آغاز شده است.

وی اظهار کرد: دراین مرحله خودروهایی که وارد محدوده طرح زوج و فرد می شوند علاوه بر شماره پلاک، برگه معاینه فنی خودرو نیز بصورت مکانیزه کنترل می شود و در صورت نداشتن مجوز فنی برای مالک خودرو پیامک ارشادی ارسال می شود.

به گفته وی، ارسال این پیامک به منزله جریمه خودرو نیست و در آن از مالک خودروی فاقد معاینه فنی خواسته شده تا اول مهرماه (آغاز مرحله دوم طرح کاهش) نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام کنند.

حسینی منش با اشاره به اینکه مرحله دوم طرح ترافیکی کاهش از اول مهرماه آغاز می شود تصریح کرد: در این مرحله از طرح ۳۰۰ دستگاه دوربین، تردد خودروها در محدوده ترافیکی زوج و فرد را کنترل و برای متخلفان(شماره پلاک و معاینه فنی) ۵۰۰ هزار ریال جریمه اعمال قانون می شود.

وی افزود: درهمین ارتباط مالکان خودروها می توانند با مراجعه به سامانه سیمفا(SIMFA.IR) و وارد کردن شماره پلاک و شماره شناسایی خودرو (VIN) از معتبر بودن برگه معاینه فنی خودروی خود اطمینان حاصل کنند.

حسینی منش گفت: مالکان خودروهایی که با وجود داشتن برگه معاینه فنی معتبر پیامک ارشادی دریافت کرده اند نیز می توانند به سامانه مذکور مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

* اجرای مرحله نهایی طرح کاهش از ابتدای آبان آغاز می شود
مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران همچنین با اشاره به اینکه اجرای مرحله سوم و نهایی طرح ترافیکی کاهش از ابتدای آبان امسال آغاز می شود گفت: یک هزار دستگاه دوربین ، تخلفات خودروها شامل سعت غیرمجاز، ورود غیرقانونی به محدوده طرح های ترافیک و زوج و فرد، عبور از خطوط و نداشتن معاینه فنی را ثبت می کنند.

وی تصریح کرد: این تخلفات ثبت و در قالب یک سامانه الکترونیکی سراسری و یکپارچه نسبت به نوع تخلف برای خودرو اعمال قانون(جریمه) می شود.

به گفته وی، مهم ترین اصل در روند اجرای طرح ترافیکی کاهش لزوم داشتن برگه معاینه فنی خودرو است به نحوی که خودروی فاقد معاینه فنی در صورت ورود به محدوده طرح به کرات و از طریق دوربین های مختلف ثبت تخلف و اعمال قانون می شود.

وی با بیان اینکه براساس قانون خودروهایی که پنج سال تمام از تولید آنها گذشته باشد باید برگه معاینه فنی دریافت کنند، گفت: در این راستا تمامی خودروهای تولیدی قبل از سال ۹۰ باید با مراجعه به مراکز ۱۳ گانه معاینه فنی شهر تهران نسبت به دریافت مجوز فنی خودور خود اقدام کنند.

* ۹۶۰ هزار خودور پلاک تهران سال گذشته برگه معاینه فنی دریافت کردند
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران در ادامه با بیان اینکه ۹۶۰ هزار خودور پلاک تهران سال گذشته برگه معاینه فنی دریافت کردند، گفت: از این تعداد ۵۶۰ هزار دستگاه خودرو در مراکز ۱۳ گانه پایتخت و ۳۸۰ هزار دستگاه نیز در مراکز خارج شهر اقدام به اخذ مجوز معاینه فنی کردند.

وی افزود: از مجموع یک میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو با عمر بیش از پنج سال که در پایتخت تردد می کنند ۹۴۰ هزار دستگاه برگه معاینه فنی دارند که ۶۰ درصد آنها در شهر تهران و ۴۰ درصد نیز از خارج از پایتخت اقدام به دریافت مجوز فنی کرده اند.

به گفته حسینی منش در پنج ماهه نخست امسال ۲۴۰ هزار دستگاه اقدام به دریافت مجوز معاینه فنی کردند که در این بخش شاهد رشد ۴۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم.

وی با تاکید بر اینکه ۱۳ مرکز معاینه فنی شهر تهران با یک شیفت کاری در ماه توانایی پذیرش ۱۲۰ هزار دستگاه خودرو را دارند، گفت: میزان مراجعه به مراکز معاینه فنی شمال شهر نسبت به مراکز جنوب شهر بسیار بیشتر است که در این خصوص تا دو هفته دیگر شیفت دوم کاری در چهار مرکز شمال شهر تهران دایر می شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران، شیفت دوم کاری( ۱۶ و ۳۰ تا ۲۲) در مراکز معاینه فنی سراج، نیایش، بیهقی و آبشناسان با توجه به حجم مراجعان از دو هفته دیگر فعال خواهد شد.

وی یادآور شد: شهروندان تهرانی می توانند با ارسال عدد یک به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ از طول صف مراجعان به مراکز ۱۳ گانه معاینه فنی در شهر تهران مطلع شوند و یا با مراجعه به تارنمای ستادمرکزی معاینه فنی به صورت اینترنتی، نوبت مراجعه به مراکز معاینه فنی را دریافت کنند.

* خودروهای نظامی و دولتی ملزم به اخذ مجوز معاینه فنی هستند
مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران در مورد خودروهای نظامی و پلاک الف(دولتی) گفت: براساس قانون تمامی خودروهایی که بیش از پنج سال از تولید آنها گذشته موظف به دریافت برگه معاینه فنی هستند.

حسینی منش، همچنین از صدور برگه معاینه فنی برای موتور سیکلت ها در آینده نزدیک خبر داد.

وی خاطر نشان کرد: تصویب قانون کاهش معافیت معاینه فنی خودروهای نو از پنج به دو سال در مجلس نهم میسر نشد و تنها در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس به تصویب رسید که امیدواریم هر چه سریع تر با یک زمانبندی ۱۵ تا ۳۰ روزه مقدمات تصویب این طرح در مجلس دهم فراهم شود.

طرح ترافیکی کاهش (LEZ) مصوب شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور است که از سوی وزیر کشور به دستگاه های ذیربط شامل سازمان برنامه و بودجه، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت راه و شهرسازی، نیروی انتظامی و شورای عالی استان ها ابلاغ و قرار است که به عنوان جایگزین طرح زوج و فرد در تهران اجرا شود.

قرار بود در مرحله نخست این طرح در محدوده زوج و فرد معاینه فنی خودروها کنترل شود به نحوی که که به خودروهایی دارای برگه معاینه فنی اجازه ورود به این محدوده داده شود؛ در فاز دوم اعمال محدودیت در خصوص خودروهای انژکتوری و کاربراتوری و در گام سوم اجرا به کل سطح شهر تهران تسریع داده شود.

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,