ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

میزگرد "حقوق بشر و کشورهای مسلمان" در خبرگزاری تسنیم‌ــ۲

۱۰ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۶:۲۲

میزگرد "حقوق بشر و کشورهای مسلمان" در خبرگزاری تسنیم

مشاور وزیر امور خارجه ایران گفت: دولتمردان عربستان و وهابیون خود را نماینده خدا می‌دانند و معتقدند شاه هستند و خود را در برابر هیچ حقوقی و هیچ فردی پاسخگو نمی‌دانند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، حسین شیخ‌الاسلام مشاور وزیر امور خارجه ایران در میزگرد "حقوق بشر و کشورهای مسلمان" که به‌مناسبت سالگرد حقوق بشر اسلامی و به‌همت مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، ضمن تبریک سالروز حقوق بشر اسلامی، گفت: حقوق بشر اسلامی ملاک‌ها و ارزش‌های انسانی و اسلامی را در مقابل ارزش‌های لائیک و بی‌دین استکبار مطرح می‌کند.

وی با بیان اینکه هنوز چیزی از انقلاب نگذشته بود که نماینده ایران در سازمان ملل در مقابل بیانیه حقوق بشر موضع گرفت، گفت: نماینده ایران در سازمان ملل اعلام کرد که انقلاب اسلامی به‌دنبال این است که همه قوانین و دیدگاه‌های خود را با رنگ اسلام و کرامت انسانی و اسلامی به دنیا اعلام کند.

مشاور وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تدوین حقوق بشر اسلامی گفت: بیانیه حقوق بشر که با هدف مقابله با نژادپرستی در سال ۱۳۴۸ تدوین شد به‌دنبال این بود که تمدنی لائیک را پایه‌گذاری کند، اما ایران با مطرح کردن حقوق بشر اسلامی وجه جدیدی از حقوق بشر و توجه به حقوق مردم جهان را مطرح کرد.

شیخ‌الاسلام تأکید کرد: در ابتدای طرح این بیانیه بین ایران و عربستان درباره مقر آن کشمکش وجود داشت و در نهایت قرار شد مقر آن در دبیرخانه سازمان ملل باشد.

وی افزود: بین ما و غرب درباره حقوق بشر از ریشه و بنیان تفاوت اساسی وجود دارد و حقوق بشر اسلامی نشأت گرفته از قانون اساسی و دستورات اسلامی است.

کارشناس مسائل بین‌الملل با ابراز اینکه آنچه اروپا تمدن غربی را بر سه اصل پایه گذاری کرده است، خاطرنشان کرد: سند حقوق بشر، دموکراسی و قانون‌گرایی از اجزای سند حقوق بشر غربی را تشکیل می‌دهند و ما در دو مورد اول با آنها اختلاف نظر و در قانون‌گرایی نیز تعریف مخصوص به خود را داریم.

شیخ‌الاسلام با اشاره به اینکه تمام رئوس و فعالان سند حقوق بشر اسلامی این سند را تاکنون به‌گونه‌های مختلف نقض کرده‌اند، گفت: کشورهایی مانند عربستان و سودان این سند را به‌شکل آشکاری نقض کردند به‌طوری که در یمن، بحرین و سوریه شاهد نقض حقوق بشر براساس اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در بحرین، یمن، فلسطین و لبنان شاهد دخالت‌ها و افراطی‌گری‌های خاصی از سوی کشورهایی مانند عربستان هستیم که خود را برتر از بقیه می‌دانند، در حالی که این کشورها سند حقوق بشر اسلامی را امضا کردند.

مشاور وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه برخی کشورهای اسلامی مانند عربستان رفتارهای منافق‌گونه‌ای درباره حقوق بشر اسلامی دارند، گفت: دولت‌مردان عربستان و وهابیون خود را نماینده خدا می‌دانند و معتقدند شاه هستند و خود را در برابر هیچ حقوقی و هیچ فردی پاسخگو نمی‌دانند.

شیخ‌الاسلام تصریح کرد: وهابیون عربستانی از همان ابتدا انگیزه‌ای برای پذیرش و مطرح کردن حقوق بشر اسلامی نداشتند، اما بر اثر فشار ایران برای حقوق بشر اسلامی را مطرح کردند و امروز شاهدیم آنها نیز این مسئله را دنبال کردند و با گذشت سال‌ها این نظریه که براساس دیدگاه‌های امام و رهبری است، قوی‌تر است.

وی گفت: ساختار شاهنشاهی حکام عربستان خود را در برابر کسی پاسخگو نمی‌دانند، حتی در برابر حقوق بشر اسلامی و بشری و کسانی که به آنها ظلم کرده‌اند.

کارشناس مسائل بین‌الملل با اظهار اینکه اوباما هرچه بگوید واقعیت آمریکا تغییری نمی‌کند، ادامه داد: واقعیت این است که آمریکا در داخل و خارج از کشور خود اقدامات ظالمانه انجام می‌دهد، چنان که در کشور خود نژادپرست و در خارج از کشور خود نیز برتری‌جوست. رفتار آمریکا در خارج بسیار وحشیانه است.

شیخ‌الاسلام با ابراز "ما با دنیای وحشی سر و کار داریم و اختلاف اساسی ما با آنها در زمینه رفتارهای دوگانه است"، ادامه داد: اگر جنایت و رفتار نادرستی از یک آمریکایی در دنیا سر دهد به‌دلیل داشتن حقوقی مانند کاپیتولاسیون خود را مصون می‌داند و اساساً آمریکایی‌ها در جایی که نتوانند حق کاپیتولاسیون داشته باشند، مستقر نمی‌شوند و تنها در ایران و عراق بود که به‌دلیل فشار مرجعیت نتوانستند این حق را کسب کنند، اما اگر همین جنایت را یک اندونزیایی انجام دهد با او شدیدترین رفتارها صورت می‌گیرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: اکثر کشورهای اسلامی اعلامیه حقوق بشر را عادلانه نمی‌دانند و اما این اعلامیه اکنون به‌عنوان یک اهرم در دست کشورهای غربی است که از طریق آن کشورهای اسلامی را محکوم می‌کنند.

انتهای پیام/*

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال209 روز قبل