ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

وزیر اقتصاد در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز:

۰۵ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۴:۵۰

علی طیب نیا وزیر اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه درآمدهای ارزی دولت در سال ۹۴ به ۳۳ میلیارد دلار کاهش یافت، گفت: دولت در سال گذشته برای پرداخت حقوق کارکنان دولت و پرداخت یارانه نقدی به شدت در مضیقه قرار داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، علی طیب‌نیا در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تبریز، با اشاره به اینکه هفته دولت فرصتی برای خدمتگزاران دولت برای ارائه عملکرد خود در معرض قضاوت مردم است، اظهار داشت: دولت تدبیر و امید ۳ سال پیش در شرایطی سکان اداره کشور را به دست گرفت که ایران درگیر یک جنگ تمام عیار اقتصادی با آمریکا و همپیمانان آن بود و آنان تلاش داشتند با تحریم‌های اقتصادی حقوق هسته‌ای ایران را پایمال کنند.

وی افزود: آنان با محدود کردن صادرات نفتی و درآمدهای ارزی ناشی از نفت، این درآمدها در آغاز کار دولت یازدهم به نصف کاهش یافته بود و از ۱۲۰ میلیارد دلار در سال ۹۰ به ۶۴ میلیارد دلار در سال ۹۲ تقلیل یافته بود.

وزیر اقتصاد و دارایی، با اشاره به اینکه درآمدهای ارزی دولت در سال ۹۴ به ۳۳ میلیارد دلار کاهش یافت، تصریح کرد: دولت در سال گذشته برای پرداخت حقوق کارکنان دولت و پرداخت یارانه نقدی به شدت در مضیقه قرار داشت و در سال ۹۱ به دلیل کاهش درآمدها، دولت وقت، اختصاص بودجه به پروژه‌های عمرانی را ۴۷ درصد کاهش داد.

وی ادامه داد: به دلیل کاهش درآمدهای نفتی و تحریم‌های بانکی، ناچار بودیم درآمدها را به ارزهای نامعتبر و خرید کالاها تبدیل کنیم و برای تامین ذخایر کالاهای اساسی با مشکلات و هزینه های فراوانی مواجه بودیم.

طیب‌نیا با اشاره به اینکه تحریم‌ها و سیاست‌های نادرست باعث بی‌سابقه‌ترین رکود اقتصادی شد، یادآور شد: رکود همراه با تورم بالای ۴۰ درصد منجر به کاهش قدرت خرید مردم شد، ضمن اینکه نرخ ارز در سال ۹۱ نسبت به سال پیشین، با افزایش شدید از یک هزار تومان به بیش از ۳ هزار تومان افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه سیاست نادرست در حوزه روابط خارجی باعث شد آمریکا و متحدان آن، ایران را در انزوا قرار دهند، گفت: با تشکیل اجماع علیه ایران و تشدید تحریم ها، درصدد بودند ما را به وضعیت نفت در برابر غذا قرار دهند، اما با تدابیر هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و رای شما به دکتر روحانی در سال ۹۲، نقشه های شوم دشمنان به هم زده شد.

وزیر اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه پس از انتخابات سال ۹۲، بی‌ثباتی و ناامیدی جای خود را به ثبات و امید داد، گفت: در حوزه روابط خارجی، دولت با حفظ عزت، اجماع علیه ایران را به مسابقه برای همکاری با ایران تبدیل دادند و هیئت های خارجی برای گسترش روابط خارجی به کشور آمدند، دولت هم با حفظ حقوق هسته ای، تشدید تحریم ها را علیه ایران متوقف کرد.

وی افزود: دولت توانست با اقدامات خود، هم حقوق هسته‌ای کشور را در دنیا محترم شمارد و هم تحریم‌های هسته‌ای  نیز لغو شود، ضمن اینکه دولت با پایان دادن رکود تورمی، از سال ۹۳ شاهد رشد مثبت اقتصادی بودیم.

طیب‌نیا با بیان اینکه تورم ۴۰ درصدی سال ۹۲ امروز تک رقمی شده است، گفت: هدف دولت در سال ۹۵ رشد ۵ درصدی اقتصادی است و در ۴ ماهه اول سال جاری مازاد تراز تجاری غیرنفتی کشورمان به دو میلیارد و پانصد میلیون دلار رسیده ‌و ما شاهد ثبات کم‌نظیری در بازار هستیم.

وی ادامه داد: زمانی وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی ۸۰ درصد بود که این وابستگی اکنون به ۳۱ درصد رسیده است و باید تولید درون‌زا داشته باشیم.

وزیر اقتصاد و دارایی، با تاکید بر اینکه امروز نفتمان را به هرجا و به هر مقدار و با درآمد ارزهای معتبر صادر می کنیم، گفت: صادرات نفت ما به بیش از دو میلیون بشکه در روز رسیده است‌ و از سوی دیگر میزان تولید محصولات کشاورزی، از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲، به ۱۱۲ میلیون تن در سال ۹۴ افزایش یافته است.

وی افزود: خرید تضمینی گندم با رشد ۶۹ درصدی به ۸٫۱ میلیون تن در سال ۹۴ رسیده ‌که با خرید ۱۱ میلیون تن گندم در سال جاری، پس از ۱۲ سال به خودکفایی گندم دست یافته ایم.

طیب نیا با اشاره به آمار اقدامات انجام یافته در دولت یازدهم، خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید به ۶۲۰۰ روستای جدید و ۶۰ شهر جدید گازرسانی انجام شده و مشترکان اینترنت پرسرعت کشور نیز از ۵ میلیون به ۳۴ میلیون مشترک افزوده شده است.

وی افزود: آبرسانی به ۲ هزار روستا و ۳۱۲ هزار خانوار به صورت کامل انجام شده با اضافه شدن ۴ میلیون مشترک  برق، تعداد مشترکین برق به ۳۳ میلیون رسیده است.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال145 روز قبل