ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۰۸ مرداد ۱۳۹۵ – ۰۰:۲۱

سکوی فاز 21 پارس جنوبی

ابرسازه ۲۷۰۰ تنی سکوی فاز ۲۱ پارس جنوبی از دوم مرداد تاکنون در میانه خلیج فارس بر روی بارج انتقال دهنده قرار دارد و منتظر بهبود شرایط جوی است. طبق بررسی های صورت گرفته، بامداد فردا (شنبه ۹ مردادماه) شرایط جوی خلیج فارس مساعد پیش بینی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طرح توسعه پارس جنوبی در فازهای ۲۰ و ۲۱، با هدف تأمین روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز تصفیه ‌شده برای مصارف داخلی،  بازیافت سالیانه یک‌میلیون تن گاز اتان قابل مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالیانه ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع مرغوب جهت صادرات، تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی گوگردزدایی شده و تثبیت‌شده جهت صادرات و همچنین بازیافت روزانه ۴۰۰ تن گوگرد جهت صادرات در دست اجرا است.

در بخش دریایی این پروژه، ساخت و نصب دو سکوی تولیدی در برنامه قرار دارد که نخستین سکو به محل نصب در میانه آبهای خلیج فارس رسیده است. این سکو طی مدت ۲۰ ماه در یارد ساحلی شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران به دست متخصصان داخلی ساخته شده و در تاریخ پنجم تیرماه عملیات انتقال آن از ساحل به‌روی بارج انتقال دهنده انجام شد.

نخستین سکوی فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی سیزدهم تیرماه از ساحل به‌سمت محل پروژه در آبهای خلیج فارس حرکت کرد و دوم مردادماه به محل پروژه رسید. برنامه ریزی شده بود تا در صورت مساعد بودن هوا، بامداد سوم مردادماه عملیات نصب این سکوی دریایی به‌روی جکت مربوطه آغاز شود، اما نامساعد شدن شرایط آب و هوایی در میانه خلیج فارس موجب شد تا با هماهنگی کارفرما و بخش HSE، برنامه نصب سکو تغییر کند و تا زمان برقراری شرایط مساعد جوی به تأخیر بیفتد.

در یک هفته گذشته سکوی فاز ۲۱ با مهار بندی انجام شده بر روی بارج انتقال دهنده در میانه خلیج فارس قرار دارد و در انتظار مساعد شدن وضعیت جوی است. طبق بررسی های صورت گرفته، بامداد فردا (شنبه ۹ مردادماه) شرایط جوی خلیج فارس مساعد پیش بینی شده است و در صورت تحقق این پیش بینی، بامداد فردا ابرسازه ۲۷۰۰ تنی در محل پروژه فاز ۲۱ پارس جنوبی نصب خواهد شد.

برنامه ریزی شده تا بلافاصله پس از اتمام عملیات نصب، فعالیتهای مربوط به هوک آپ، پیش راه اندازی و راه اندازی انجام گیرد که برای این کار نیز یک بازه زمانی ۱۱۰ روزه در نظر گرفته شده است.

این عملیات که در میانه پاییز به پایان خواهد رسید، شرایط افزایش تولید یک‌میلیارد فوت‌مکعبی گاز طبیعی از میدان مشترک پارس جنوبی را برای زمستان سال ۹۵ مهیا می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال208 روز قبل