ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

جدایی نادر از سیمین نهمین فیلم برتر قرن

در حالی که ۱۶ سال یعنی تنها ۱۶ درصد از آغاز قرن بیست و یکم میلادی می گذرد، بخش فرهنگ بی بی سی با نظرسنجی از منتقدان ۱۰۰ فیلم برتر قرن را انتخاب کرد.

در این نظرسنجی ۱۷۷ منتقد سینما از هر قاره شرکت کردند که شامل منتقدان روزنامه ها، مجلات، نویسندگان سایت های سینمایی و چهره های دانشگاهی هستند.

در این فهرست نام سه فیلم ایرانی به چشم می خورد:"جدایی نادر از سیمین" (2011) به کارگردانی اصغر فرهادی در رده نهم قرار دارد. "کپی برابر اصل" (2010) به کارگردانی زنده یاد عباس کیارستمی در رده ۴۶ است و "ده" (2002) دیگر فیلم کیارستمی رده ۹۸ را به خود اختصاص داده است.

بی بی سی با نظرسنجی از ۱۷۷ منتقد فیلم در سراسر جهان فهرست ۱۰۰ فیلم برتر از سال ۲۰۰۰ میلادی به این سو را منتشر کرد.

در فهرست یکصد فیلم برتر قرن بیست و یکم نام سه اثر ایرانی به چشم می خورد. دو فیلم از عباس کیارستمی کارگردان برنده نخل طلای کن و یک فیلم از اصغر فرهادی که جایزۀ اسکار را در کارنامۀ کاری خود دارد.

فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی با قرار گرفتن در رتبه نهم در میان ۱۰ فیلم برتر قرن بیست ویک ایستاده است. در این فیلم که جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را برای اصغر فرهادی به ارمغان آورد، پیمان معادی، شهاب حسینی، لیلا حاتمی و ساره بیات ایفاگر نقش های اصلی هستند.

صد فیلم برتر قرن 21

سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن ۲۱

فیلم «کپی برابر اصل» و «ده» به کارگردانی عباس کیارستمی در فهرست برترین فیلم های قرن به ترتیب در جایگاه ۴۶ و ۹۸ ایستاده اند. کیارستمی فیلم «ده» را در سال ۲۰۰۲ میلادی ساخت و پس از آن در سال ۲۰۱۰ فیلم «کپی برابر اصل» را با بازی ژولیت بینوش بازیگر سرشناس فرانسوی به سینما ارائه کرد. بینوش برای بازی در «کپی برابر اصل» جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن را دریافت کرد.

در این نظرسنجی ۱۷۷ منتقد فیلم از ۳۶ کشور جهان فیلم «جاده مالهالند» به کارگردانی دیوید لینچ کارگردان نام آشنای سینمای آمریکا را به عنوان برترین فیلم قرن بیست و یک برگزیدند.

پس از شاهکار دیوید لینچ در این فهرست نام فیلمی از سینمای هنگ کنگ به چشم می خورد. فیلم «در حال و هوای عشق» به کارگردانی وونگ کار وای ردۀ دوم فهرست را در اختیار دارد و پس از آن فیلم «خون به پا خواهد شد» به کارگردانی پل توماس اندرسون ایستاده است.

یکی از نکات قابل توجه این فهرست حضور انیمیشن «شهر اشباح» اثر تحسین شدۀ هایائو میازاکی در رده چهارم برترین فیلم های قرن حاضر است.

فیلم «پسر بچگی» به کارگردانی ریچارد لینکلیتر که پاتریشا آرکت برای نقش آفرینی در آن اسکار گرفت، فهرست پنج فیلم نخست برتر قرن را به پایان می رساند.

در این فهرست نام برخی کارگردان ها بیشتر تکرار شده است. وس اندرسون، کریستوفر نولان، میشائیل هانکه، آپیچاتونگ ویراستاکول، پل توماس اندرسون و برادران کوئن هر کدام سه فیلم در این فهرست دارند.

سه فیلم ایرانی در فهرست صد فیلم برتر قرن ۲۱

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,