ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

رئیس سازمان حج و زیارت:

۱۳ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۴:۵۱

سعید اوحدی

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان "پیگیری حقوقی فاجعه منا از ظرافتهایی برخوردار است چرا که ما در شرایط قطع رابطه سیاسی هستیم"، گفت: یقیناً سهمیه زائرن کشورمان که امسال از این حج محروم شدند بر اساس مصوبات سازمان همکاریهای اسلامی محفوظ خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سعید اوحدی پیش از ظهر امروز در حاشیه نشست خبری ستاد بزرگداشت شهدای منا در جمع خبرنگاران درباره جزئیات نام‌نویسی و تعداد ثبت‌نام کنندگان متقاضیان سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی(ع) اظهار کرد: تعداد متقاضیان سفر عتبات عالیات برای ایام اربعین روز  به روز در حال  افزایش است و از ابتدای گشایش سامانه سماح بیش از ۱۰۰ هزار نفر تقاضای خود را ثبت کرده‌اند.

وی ضمن ابراز امیدواری برای صدور روادید (ویزا) زائران در روزهای آتی تصریح کرد: وزارت کشور  در جلسه ستاد مرکزی اربعین خواستار پیگیری معاونت کنسولی وزارت امور خارجه برای صدور هرچه سریعتر روادید شده است که پیگیریهای لازم نیز در حال انجام است.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره هزینه صدور روادید (ویزا) برای زائران اربعین یادآور شد: هزینه صدور روادید موضوع حاکمیتی عراق است و آنها باید در این مورد تصمیم‌گیری کنند‌؛ روادید (ویزا) یکی از الزامات این سفر محسوب می‌شود و به‌عنوان گلوگاهی برای سامان‌دهی زائران اربعین حسینی است.

اوحدی به رایزنی با بانکهای کشور برای دریافت ریال به‌جای دلار در صدور روادید اشاره کرد و افزود: با بانکهای سپه، ملی و ملت توافق شده تا مأمور به دریافت هزینه‌های ریالی صدور روادید (ویزا) شوند و قرار است تا با هماهنگیهای انجام شده هزینه ارزی به‌صورت ریالی پرداخت شود و بانکهای مذکور تمامی هزینه‌ها را بعد از دریافت به سفارت عراق تقدیم کنند.

وی از میزبانی دولت و ملت عراق در مراسم سالهای گذشته اربعین حسینی تقدیر کرد و گفت:‌ دولت و ملت عراق در سالهای گذشته برای شکل‌گیری حماسه بزرگ اربعین عملکرد بسیار مناسبی را داشته و تصور می‌کنیم امسال نیز دو میلیون نفر از هموطنان عازم این سفر معنوی شوند.

برگزاری جلسات پیگیری فاجعه منا در دادستانی کشور

رئیس سازمان حج و زیارت درباره پیگیریهای حقوقی فاجعه منا اظهار کرد: پیگیری حقوقی این فاجعه از یک ظرافتهایی برخوردار است چرا که ما در شرایط قطع رابطه سیاسی هستیم اما تمامی راهها برای این منظور با حضور مسئولان ذی‌ربط  در دادستانی کشور بررسی شده است.

اوحدی خاطرنشان کرد: جلسات متعددی در دادستانی کشور و قوه قضائیه برگزار شده و وزارت خارجه نیز کارهایی انجام داده اما به‌دلیل قطع رابطه سیاسی با عربستان و اینکه عربستانیها در کنوانسیونهای حقوقی و قضایی دنیا عضو نیستند، کارهای حقوقی با کندی پیش رفته است که امیدواریم وزارت امور خارجه کشورمان نیز گزارش عملکرد خود را هرچه زودتر به مردم ارائه دهد.

سهمیه حج کشورمان محفوظ می‌ماند

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این پرسش که ثبت‌نام‌کنندگان مراسم حج چه وضعیتی در سالهای آینده خواهند داشت، گفت: اعتقاد داریم که حج باید از روابط سیاسی دو کشور جدا باشد و این بنابر تأکیدات قرآن و خداوند حق همه مسلمانان است؛ قطعاً هیج دولتی حق سلب حقوق شرعی مردم را ندارد.

وی به تلاشهای سازمان متبوعش و بعثه مقام معظم رهبری برای اقامه فریضه حج اشاره کرد و گفت: ما برای ادای این فرضه بر مبنای حفظ عزت و کرامت زائران کشورمان تأکید کرده‌ایم و امسال هم در مذاکرات بر امنیت زائران اهتمام داشتیم.

اوحدی تصریح کرد: بنابراین امیدواریم شاهد تغییر رفتار دولت‌مردان عربستان باشیم و این حق مردم برای فریضه حج حفظ شود؛ یقیناً سهمیه زائران کشورمان که امسال از این حج محروم شدند بر اساس مصوبات سازمان همکاریهای اسلامی محفوظ خواهد بود.

انتهای پیام/*

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال136 روز قبل