ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

لاریجانی در نشست خبری مطرح کرد

۱۶ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۵:۱۹

علی لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برجام تا حدی پیش رفته اما سنگ‌اندازیهایی از سوی کشورهای مختلف در مسیر اجرای آن وجود دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز شنبه (۱۶ مرداد) در مراسمی که به‌مناسبت روز خبرنگار برگزار شد در سخنانی ضمن تبریک این روز گفت: آرزو می‌کنم که شما روزهای خوبی داشته باشید.

وی از همکاری رسانه‌ها و خبرنگاران مطبوعات در حوزه‌های مهم کشور و پارلمان به دلیل انتشار اخبار دقیق و موثق تشکر کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: احساس می‌کنم امروز کاری که رسانه‌ها انجام می‌دهند نشات گرفته از احساس مسئولیت آنهاست و می‌توان فهمید که مسیر را خوب تشخیص داده‌اند.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه کمک می‌کنیم شرایط کشور در حوزه فضای کسب و کار بهبود یابد،  به رکود اقتصادی و راههای علاج آن در کشور اشاره و تاکید کرد: ما آنچه که فکر می‌کردیم درست باشد را در مجلس در حوزه بهبود فضای کسب و کار و خروج از رکود انجام داده‌ایم که شامل تصویب قوانینی بود که فضای کسب و کار را سالم‌تر و بهتر کند.

وی ادامه داد: در زمینه بهبود فضای کسب و کار مجلس دو مصوبه و یک لایحه را تصویب کرد که به خروج از رکود و بهبود شرایط اقتصادی کمک کرد که قانون خوبی نیز شده است؛ البته این به معنای پایان کار نیست و مهم این است که قوانین مصوب مجلس به درستی انجام شود.

لاریجانی با بیان اینکه یک بعد خروج از رکود قانونگذاری و بعد دیگر آن نظارت است، اظهار کرد: باید کمک کنیم که دولت در این زمینه موفق باشد، البته قبول دارم که در زمینه خروج از رکود مشکلات زیادی وجود دارد و فضای کسب و کار مطلوب نیست. سرمایه‌گذار در این شرایط ترجیح می‌دهد که وارد فضاهای پر ریسک نشود.

رئیس مجلس ادامه داد: ما باید در مجلس نظارت بیشتری بر بهبود فضای کسب و کار داشته باشیم، البته اگر دولت هم نیازمند تضمین است لایحه مفیدی به مجلس بیاورند تا ما هم به آنها کمک کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: تصور بنده این است که درحال حرکت به سمت بهبود فضای کسب و کار هستیم، اما باید اقدامات بیشتری انجام و عزم ملی در این زمینه وجود داشته باشد.

وی تصمیم جمهوری اسلامی ایران در موضوع برجام را عقلانی توصیف کرد و گفت: به‌صورت کلی در مجموعه نظام تصویب شد که گرفتگی در مسائل بین‌المللی تا حدودی رفع شود که توافق هسته‌ای نیز بخشی از آن بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی ایران صادقانه و درست در موضوع برجام وارد شد و آن را حل کرد و گام عاقلانه‌ای در این حوزه برداشت. البته برخی از کشورهای منطقه و غربی مشکلاتی ایجاد کردند.

لاریجانی برجام را پس از توافق به دست آمده تمام‌شده ندانست و اظهار کرد: این موضوع از نظر عناد برخی کشورها و تقلاهایی که برای به سرانجام نرسیدن آن انجام می‌شود، مورد توجه است که باید در این زمینه دقت شود.

رئیس مجلس اضافه کرد: برجام تا حدی، پیش رفته اما سنگ‌اندازیهایی از سوی کشورهای مختلف در مسیر اجرای آن وجود دارد.

نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: پس از برجام صهیونیستها و افراد ناپاک این‌طور وانمود می‌کردند که سرمایه‌گذاری در ایران پرریسک است و نباید انجام شود و امروز نیز با طرحهایی در کنگره آمریکا مسائلی مطرح می‌کنند که مبنی بر این است که سرمایه‌گذاری در ایران پرریسک قلمداد شود.

وی در همین زمینه افزود: در هیئت نظارت بر برجام نیز مصوباتی وجود دارد که باید پیگیری کنند، باید تلاش کنیم که در داخل کشور فضای امیدواری و فعال شدن در کار به‌وجود آید. نقش وزرا در این زمینه پررنگ است که روحیه کار و تلاش را در جامعه ایجاد کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم که برنامه ششم توسعه که از سوی دولت به مجلس ارائه شده، فعالیت بیشتری نشان دهد و جهت‌دهی مناسبی در تولید کشور ایجاد کند. استفاده بهینه از منابع باید در برنامه ششم به سرانجام برسد، البته هنوز چنین حسی در مجموعه‌ای که دولت به عنوان برنامه ششم ارائه داده ندارم.

لاریجانی اضافه کرد: باید سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اصلاحاتی بر روی برنامه ششم توسعه در جهت استفاده بهینه از منابع و ظرفیتها در ۵ سال آینده انجام دهند.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش قانون مطبوعات را دارای چارچوبهای مناسبی دانست و تصریح کرد: دولت باید لایحه جامع رسانه‌ای را ارائه کند، البته نمی‌دانم که با تصویب این لایحه هم دردی از جامعه رسانه‌ای کشور حل می‌شود یا خیر؟

وی ادامه داد: بنده موافق این نیستم که در حوزه رسانه‌ای طرحهای جامعی نوشته شود. به عنوان مثال درباره صدا و سیما نیز طرح جامعی نوشته شد که وقتی به آن نگاه می‌کنید می‌بینید که موارد بسیاری از آن قبلاً هم بوده و فقط وقت مجلس را می‌گیرد.

لاریجانی محسوب شدن سختی کار برای خبرنگاران در بیمه را دارای بار مالی دانست و تصریح کرد: مجلس به تنهایی نمی‌تواند به این موضوع ورود کند، بنابراین دولت باید لایحه‌ای در این حوزه به مجلس تقدیم کند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: باید به کمک وزارت ارشاد نقاط آسیب‌پذیر در حوزه رسانه و خبرنگاران را شناسایی کنیم تا در قالب لایحه‌ای به مجلس ارائه شود، ما هم در مجلس برای تصویب و رفع موانع آن کمک می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخناش به وضعیت امنیت داخلی در کشور اشاره و تصریح کرد: مسائل امنیت داخلی باید مورد توجه قرار گیرد. مسائل امنیتی ایستا نیستند،‌ اینها وضعیت مهاجرگونه دارند و می‌توانند شرایط داخلی را تحت تاثیر قرار دهند.

لاریجانی تاکید کرد: باید حواسها در این زمینه خیلی جمع باشد.  رسانه‌ها در این زمینه بیشتر می‌توانند کمک کنند.

رئیس مجلس مسائل امنیتی در داخل کشور را دارای ثبات خوبی ارزیابی کرد و گفت: فکر می‌کنم در دو بخش اقتصاد و آسیبهای اجتماعی باید نورافکن بیندازیم و بیشتر به آنها توجه کنیم.

وی اضافه کرد: همچنان بنده معتقدم که در کشور نابسامانی اقتصادی وجود دارد و باید این مسئله اولویت اول کشور باشد و ذهنها باید نسبت به حل آنها معطوف باشد. ما باید نسبت به حل مسائل اقتصادی نگاه دلسوزانه و طبیبانه داشته باشیم به‌طوری که اقدامات رسانه‌ای نیز در این زمینه بسیار مهم است.

لاریجانی ادامه داد: سطح درگیری ما در حوزه مسائل اقتصادی بسیار زیاد است و اقتضا می‌کند که توجهمان را در این زمینه بیشتر معطوف کنیم.

رئیس مجلس افزود: باید فضای امیدوارانه‌ای در کشور ایجاد کنیم. در فضای قهر نمی‌شود کار انجام داد. گاهی جنجالهایی در کشور در مسائل مختلف پیش می‌آید که مسائل اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. گاهی این مسائل می‌تواند سیاسی و یا با خط و خطوط سیاسی باشد. ما باید توجه کنیم که همه در مسائل کلان کشور هم‌سرنوشت هستیم.

وی با بیان اینکه امروز بیش از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد، بر فضای امن اقتصادی برای ایجاد سرمایه‌گذاری تاکید کرد: اگر سرمایه‌گذار از اقتصاد کشور هراس داشته باشد پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری و سودش را دریافت می‌کند اما این به نفع اقتصاد کشور نیست. سرمایه‌گذار در شرایط غوغاسالار و ناامن سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

لاریجانی با طرح این سؤال که آیا سرمایه‌گذاری خارجی برای کشور مفید است؟ گفت: باید تکلیفمان را با این موضوع روشن کنیم. اگر معتقدیم که سرمایه‌گذاری خارجی برای کشور مفید است، باید زمینه‌های آن فراهم شود. نباید احساس چپاولگری نسبت به سرمایه‌گذاری خارجی ایجاد شود. باید به این مسائل ملی نگریسته شود.

رئیس مجلس گفت: بنابراین نباید ترس کاذب در کشور برای سرمایه‌گذاری ایجاد شود. البته رسانه‌ها نیز در این حوزه می‌توانند موثر باشند.

وی از طرح برخی موضوعات در روزنامه‌ها و رسانه‌ها انتقاد و تصریح کرد: گاهی می‌بینم که برخی رسانه‌ها و روزنامه‌ها دچار دعوا هستند و به هم می‌پرند باید مسائل اقتصادی در اولویت مطبوعات و رسانه‌ها قرار گیرد. با نگاه به سایتها و روزنامه‌ها چنین حسی به بنده دست نمی‌دهد. اقتصاد اولویت کشور است.

لاریجانی ادامه داد: علاقه‌مند کردن مردم به کارآفرینی یک وظیفه ملی است که خواهش بنده این است که رسانه‌ها به این موضوع بیشتر توجه داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش نقش رسانه‌ها و به خصوص رسانه ملی را در توجه به جلوگیری از آسیبهای اجتماعی را پررنگ عنوان کرد و گفت: یکی از مهمترین آسیبهای ما این است که حدود ۷۰ درصد مردم شهرنشین شده‌اند و به روستاها کمتر توجه می‌شود.

رئیس مجلس تصریح کرد: ما در موضوع آسیبهای اجتماعی باید ریشه‌یابیهای سنجیده‌تری داشته باشیم که مسئولان اجرایی هم متوجه شوند که مسائل را سهل نگیرند تا در مسیر صحیحی قرار گیرد.

لاریجانی خاطر نشان کرد: لازم است رسانه‌ها پیگیر مسائل کشور باشند تا مسائل با برنامه‌ریزی پیش رود.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال205 روز قبل