ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

۱۲ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۶:۲۸

مهدی سنایی

سفیر ایران تأثیر همکاری‌های منطقه‌ای تهران و مسکو را مثبت خواند و گفت: تجلی این مناسبات در سوریه است و هر دو کشور برای مبارزه با تروریسم همکاری‌های خوبی دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی سنایی سفیر ایران که در چارچوب برنامه سفرهای خود به استانهای مختلف روسیه به ولگاگراد سفر کرده است، در مراسم آغاز سال تحصیلی که با حضور دانشجویان، مقام‌ها و اساتید در دانشگاه این استان برگزار شد، گفت: روابط ایران و روسیه در سه سال گذشته گسترش بی‌سابقه‌ای یافته که با توجه به دیدگاه‌ها و راهبردهای سران دو کشور این روند همچنان ادامه خواهد یافت.

وی با بیان اینکه روابط دوجانبه در عرصه‌های مختلف و همچنین دیپلماتیک بین دو کشور سابقه‌ای ۵۰۰ساله دارد، اظهار داشت: بیشتر ترددها بین دو کشور از طریق بندر آستراخان در ساحل شمال غربی دریای خزر صورت می‌گرفت و در گذشته هزاران بازرگان ایرانی در این منطقه فعالیت می‌کردند و بندر انزلی در ایران نیز با همین بهره برداری فعال بود.

سنایی ادامه داد: توسعه روابط در سه سال گذشته در چارچوب پیامدهای مثبت تصدی دوباره ریاست جمهوری روسیه از سوی ولادیمیر پوتین و دیدگاه توسعه همکاری با شرق و ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران شکل گرفته است.

سفیر ایران در سخنان خود که به‌زبان روسی بیان شد، گفت: هشت دیدار سران دو کشور در سه سال گذشته و همچنین توافق برجام، از دیگر زمینه‌های تسهیل کننده توسعه روابط ایران و روسیه به شمار می‌رود که در حال ثمر دادن است.

سنایی در ادامه با ابراز گوشه‌هایی از دستاوردهای علمی و فناوری جمهوری اسلامی حتی با وجود تحریم‌ها، اظهار کرد: ایران در سال ۲۰۱۴ مقام هفتم نانوفناوری را داشت و تلاش‌های زیادی برای توسعه علم نیز صورت گرفته است.

وی همچنین تمایل موجود برای افزایش همکاری‌های دانشگاهی و علمی و فناوری دو کشور را زمینه‌ساز تنوع‌بخشی بیشتر در روند ارتقای روز‌افزون همکاری‌ها بین روسیه و ایران خواند.

این دیپلمات کشورمان با تأکید بر اینکه رئیسان جمهوری دو کشور تعامل کارآمد و گسترده‌ای دارند، اظهار کرد: اسناد زیادی برای افزایش همکاری‌ها بین ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف امضا شده و همچنین سفرهای متقابل متعددی صورت گرفته است که از جمله سال گذشته ۱۵ وزیر فدراسیون روسیه به ایران رفتند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر اسناد تنظیمی برای همکاری‌های اقتصادی امضا شده است، موافقتنامه جامع همکاری‌های گمرکی، گشایش گذرگاه سبز گمرک و اعطای اعتبارهای مالی به ایران برای اجرای پروژه‌های صنعتی را از جمله موارد مهم توافق‌های دو کشور برشمرد.

سنایی همچنین گفت: در زمینه‌های مختلف دیگری از جمله فرهنگی نیز همکاری‌های بسیار خوبی وجود دارد که می‌توان به برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در دو کشور اشاره کرد.

سفیر ایران در ادامه تأثیر همکاری‌های منطقه‌ای تهران و مسکو را مثبت خواند و اظهار داشت: تجلی این مناسبات در سوریه است و هر دو کشور برای مبارزه با تروریسم همکاری‌های خوبی دارند. البته این پدیده ریشه‌های بین‌المللی دارد که متأسفانه پس از مداخله ناعادلانه در افغانستان، لیبی و عراق نتیجه را دیدیم که شرایط بدتر شد.

سنایی در بخش پاسخ به پرسش‌های دانشجویان نیز درباره بحران آفرینی‌های غرب گفت: غربی‌ها در حوادث اخیر منطقه‌ای نقش اثرگذاری داشته و البته اکنون به اشتباهات خود پی برده‌اند و برخی در حال تغییر دادن رویکردهای خویش هستند. راه حل نیز واگذاری تصمیم‌ها به خود کشورها و مردم آنهاست تا در سرنوشت خود نقش تعیین کننده داشته باشند.

وی همچنین درباره گسترش پدیده تروریسم در منطقه گفت: دلایل متعددی در این رابطه قابل طرح می‌باشد که اصلی‌ترین آن رفتارهای دوگانه غرب در مورد حوادث منطقه‌ای و نگاه ابزاری به پدیده‌های سیاسی است، لذا دخالتهای نابجای برخی کشورها در این زمینه مؤثر بوده و حق مردم در تعیین سرنوشت کشورها را تحت تأثیر قرار داده است.

سنایی در پاسخ به پرسشی با موضوع همکاری‌های گردشگری ایران و روسیه افزود: روابط در این حوزه طی دو سال گذشته توسعه یافته و میزان رفت و آمد رشد خوبی داشته است و در زمان حاضر نیز شرکت‌های متعددی پروازهای منظم چارتری را بین دو کشور انجام می‌دهند.

وی همچنین با بیان اینکه مقاصد جدید گردشگری در روسیه و ایران مورد توجه گردشگران دو کشور قرار گرفته، گفت: با توجه به استقبال کنونی، شرکتهای مختلف هواپیمایی روسی علاقه‌مند به برقراری پروازهای منظم به تهران، مشهد و اصفهان هستند، زیرا سال گذشته ورود گردشگران ایرانی به روسیه دو برابر شده و سفرهای گردشگری از این کشور به شهرهای مختلف جمهوری اسلامی نیز ۳۵ درصد بیشتر شده است.

سفیر ایران در پاسخ به پرسش یک دانشجوی روسی در مورد فعالیتهای دانشگاهی در جمهوری اسلامی نیز اظهار کرد: دانشگاههای ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به‌ویژه در دهه اخیر رشد بسیار خوبی داشته‌اند و شمار دانشجویان بسیار افزایش یافته و حتی درصد حضور خانم‌ها بیشتر از آقایان شده است.

سنایی در پایان به موضوع همکاری با استان ولگاگراد روسیه اشاره کرد و گفت: روابط خوبی بین مناطق مختلف دو کشور برقرار شده است که در صدد تعیین استان ایرانی طرف قرارداد با ولگاگراد نیز هستیم و این استان می‌تواند نقش مؤثری در تبادل کالا از طریق حمل و نقل دریایی و رودخانه‌ای ایفا کند.

انتهای پیام/*

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال176 روز قبل