ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

سلام‌های گرم مراجع تقلید به رئیس‌جمهوری/ آیت‌الله صافی: مردم می‌دانند دولت با چه مشکلاتی مواجه بوده است

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

سلام‌های گرم مراجع تقلید به رئیس‌جمهوری

آیت‌الله صافی: مردم می‌دانند دولت با چه مشکلاتی مواجه بوده است/ انتقاد آیت‌الله مکارم از سیاست‌های غلط اقتصادی در سال‌های گذشته

روز گذشته در جریان سفر رئیس دفتر رئیس‌جمهوری به قم و حضور وی در بیت مراجع تقلید، آیات عظام مکارم شیرازی، صافی‌گلپایگانی و جعفر سبحانی، سلام‌های گرم خود را به رئیس‌‌جمهوری ابلاغ کردند و ضمن توصیه‌هایی به دولت، از تلاش رئیس‌جمهوری و دولت یازدهم در ایجاد فضای آرامش در مسیر حل مشکلات مردم تقدیر کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید در دیدار رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، گفت: اگر اقدامات دولت با سبک منظم و ادبیات روشن بیان شود، آثار بیشتری در افکار عمومی خواهد داشت، البته این مسأله به معنای نفی کلی مشکلات نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی، قاچاق، سود بانکی و پرداخت یارانه‌ها را سه معضل اصلی حوزه اقتصاد برشمرد و گفت: این معضلات، آسیب‌های جدی برای اقتصاد کشور هستند که اگر حل شوند، قطعاً اقتصاد وضعیت بهتری خواهد داشت.

وی با تأکید بر مقابله با پدیده شوم قاچاق افزود: مسأله مبارزه با قاچاق مسأله فراقوه‌ای است و حتی مردم نیز باید در این موضوع، در کنار دولت و سایر قوا به مقابله با آن بپردازند.

مکارم شیرازی با تأکید بر ضرورت جدیت مبارزه با قاچاق گفت: باید ریشه‌ها و منشأ اصلی این پدیده مورد شناسایی قرار بگیرد و برای افکار عمومی گفته شود که چه کسانی و گروه‌هایی این معضل را برای اقتصاد کشور به وجود آورده‌اند و برای مردم افشا شود که چه کسانی از این وضعیت منفعت می‌برند.

آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین با برشمردن سودهایی که در بانک‌ها پرداخت می‌شود، از آن به عنوان معضل جدی اقتصاد کشور نام برد و گفت: سیاست‌ بانک مرکزی و مصوبات آن باید از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد ولی متأسفانه هنوز عملی نشده است.

وی اضافه کرد: سیاست غلط سال‌های گذشته در تبلیغات افسار گسیخته‌ای که در مورد پرداخت سود و گره زدن اقتصاد کشور به فعالیت‌های بانکی به وجود آمد، باعث ایجاد مشکل اقتصاد کشور شده است لذا باید سود عقود شرعیه در بانک‌ها به شکل منطقی و به شیوه‌ای که بانک مرکزی تصویب می‌کند از سوی همه بانک‌ها تبعیت شود.

آیت‌الله مکارم به پرداخت غلط یارانه‌ها به همه مردم در سال‌های گذشته اشاره کرد: این برنامه اقتصادی از ابتدا غلط اجرا شد و این موضوع یکی از بزرگترین مشکلات را ایجاد کرده است که حتی می‌تواند معضلات اجتماعی و فرهنگی هم به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: باید تجدیدنظر جدی در این موضوع صورت بگیرد و ادامه این سیاست غلط، اصلا منطقی و به نفع کشور نیست.

وی با اشاره به تأثیراتی که گسترش شبکه‌های مجازی بر فرهنگ و اعتقادات مردم دارد، گفت: امروز تنها با سیاست‌های انقباضی و فیلتر کردن شبکه‌های مجازی نمی‌توان مانع از آسیب‌های این فضا شد و چنین سیاست‌هایی امروز دیگر کارایی ندارد و باید اقدامات اثباتی و ایجابی انجام داد و راهکار آن راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و ساخت نرم‌افزارهای داخلی و بومی است و ما گروهی را مأمور کرده‌ایم که این کار را دنبال و کمک به حل این مشکل کنند.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز در این دیدار که به مناسبت هفته دولت انجام شد، گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ارائه داد.

نهاوندیان در این دیدار با ابلاغ سلام حجت الاسلام روحانی، به اهتمام ویژه دولت برای حل و فصل بنیادین مشکلات مردم و کشور اشاره کرد و گفت: دولت یازدهم براساس ارزیابی‌های انجام داده، اصلاح مناسبات خارجی و رفع تحریم‌ها و نیز ایجاد آرامش در اقتصاد و فضای داخلی کشور را به عنوان دو اولویت اساسی در دستور فعالیت‌های خود قرار داد و به فضل الهی در سه سال گذشته توفیقات و پیروزی‌های بزرگی در این حوزه‌ها حاصل شده است.

وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید بر این باور است که رفع مشکلات اقتصادی مردم و جامعه می‌تواند مسیر فعالیت اجتماعی و فرهنگی را مهیاتر کند لذا با برنامه‌ریزی مناسب و با جدیت در این مسیر حرکت می‌کند.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی: پیشرفت و ارتقای روزافزون حق مردم است

آیت‌الله لطف‌الله صافی‌گلپایگانی هم در جریان حضور رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در دفتر این مرجع تقلید، با ابلاغ سلام به رئیس‌جمهوری و آرزو و دعای خیر برای توفیق مسئولان دولت، گفت: من از فعالیت‌های دولت آگاهم و برای رئیس‌جمهوری و مسئولان دعا می‌کنم. باید باور داشت که وقتی قصد و نیت خیر و خدمت به خدا و مردم در نظر باشد، قطعا موفقیت، قرین راه خواهد بود.

وی با اشاره به آرامش موجود در جامعه افزود: تعادل در رفتار دولت و تعامل بین قوا و آرامشی که در اثر رفتار دولت در جامعه به وجود آمده، کاملا مشهود و عیان است و این موضوع از جمله دستاوردهای مهم دولت است.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با اشاره به مشکلاتی که دولت میراث‌دار آن بوده است، گفت: اطمینان دارم که مردم می‌دانند و درک می‌‌کنند که دولت با چه مشکلاتی مواجه بوده و هست و دولت در مسیری که تا اینجا پیموده، موفقیت‌های زیادی به‌دست آورده است.

وی ضمن اشاره به گزارش رییس دفتر رییس جمهوری از دستاوردهای دولت یازدهم افزود: حق این مردم و کشور، پیشرفت و ارتقا روزافزون است و امروز می‌توانیم ببینیم که اگر افراد متدین و آگاه و متخصص، امور را در دست داشته باشند، موفقیت و پیشرفت دور از دسترس نخواهد بود.

این مرجع تقلید با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی در کشور، افزود: نیازهای فرهنگی جامعه بهگونه‌ای است که باید برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های بیشتری انجام بگیرد.

محمد نهاوندیان رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری و اعضای هیأت دولت، با ارائه گزارشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و بین‌الملل و فرهنگی، موفقیت‌های بهدست آمده را ناشی از انسجام ملی و حمایت‌های مردم، ولایت فقیه و مراجع عظام تقلید دانست.

آیت‌الله سبحانی: دولت باید به سه معضل حجاب، کاهش موالید و ازدواج جوانان توجه ویژه داشته باشد

آیت‌الله سبحانی نیز در دیدار رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری، با ابلاغ سلام به رئیس‌جمهوری و سایر مسئولان دولت، بر ضرورت توجه به سه معضل باقیمانده از سال‌های گذشته و نهادینه شده در جامعه، یعنی ازدواج جوانان، کاهش جمعیت و وضعیت حجاب در جامعه تأکید کرد.

وی گفت: بر اساس آمار، جمعیت قابل توجهی از جوانان، مجرد بوده و برخی از مشکلات مانع از ازدواج آنان است از این رو دولت و مسئولان لازم است برنامه‌های خود را برای رفع موانع ازدواج جوانان سرعت ببخشند و تمامی ارکان کشور در ایجاد بستر فرهنگی برای ترویج ازدواج آسان‌تر، همت کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به روند کاهش جمعیت افزود: با توجه به کاهش موالید و فرهنگ ترویج شده در سابق مبنی بر تک‌فرزندی و پرهیز از ازدیاد نسل، موضوع کاهش جمعیت در سال‌های آینده می‌تواند به معضل بزرگی تبدیل شود، لذا همه باید در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات مؤثری انجام دهند.

آیت‌الله سبحانی به وضعیت حجاب در جامعه اشاره کرد و گفت: حفظ حجاب به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه دینی باید مورد توجه قرار بگیرد و همه مسئولان،‌ علما، نخبگان، نویسندگان و رسانه‌ها، لازم است با یک عنایت جمعی به این موضوع بپردازند.

وی ادامه داد: معضل حجاب باید با نگاه فرهنگی و اقناع در جامعه مورد توجه قرار بگیرد و مادامی که همه دستگاه‌ها، گروه‌ها و آحاد جامعه به شکل منسجم و دقیق عمل نکنند به مقصود نهایی و مطلوب نخواهیم رسید.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز در این دیدار، با ابلاغ سلام رئیس‌جمهوری و مسئولان دولت و ارائه گزارشی جامع از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته، گفت: بزرگترین دستاورد دولت تدبیر و امید که مورد تأیید بزرگان نظام و کشور نیز قرار گرفته، ایجاد آرامش و ثبات در حوزه اقتصاد بوده که از این رهگذر، بستر فعالیت اقتصادی در کشور به نحو مناسبی سامان یافته و امروز بخش خصوصی به دور از التهاب و اضطراب‌های گذشته می‌تواند فعالیت اقتصادی داشته باشد.

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری با برشمردن شرایط دشوار کشور در سال‌های پیش از آغاز فعالیت دولت یازدهم، افزود: دولت تلاش داشته تا شرایط تورمی، بیکاری و رکود را که در سال‌های گذشته رشد اقتصادی را به منفی ۶٫۸ رسانده بود با مقاوم‌سازی اقتصاد و پیگیری و اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با کمترین اتکا به منابع درآمد نفت، به مثبت ۵ درصد در سال جاری برساند.

نهاوندیان با اشاره به شرایط اقتصادی کشور بعد از رفع تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام، گفت: دولت با حفظ استقلال، مبانی و اصول انقلابی نظام و از ره‌آورد تعامل سازنده با کشورهای دیگر، موفق شده شرایط بین‌المللی را به نفع اهداف و مطالبات نظام و کشور نزدیک کند.

رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری در این دیدار همچنین دستاوردهای دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله کشاورزی، حمل و نقل، انرژی، مسکن، بهداشت و درمان را تشریح کرد.

 

 

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,