ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تحلیلگر فرانسوی:

۳۰ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۸:۰۵

اینجرلیک

تحلیل گر فرانسوی نگهداری کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در پایگاه اینجرلیک ترکیه را یک اشتباه راهبردی و هزینه بر برای ایالات متحده دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، سلاح های اتمیِ تاکتیکی ساخت آمریکا که در پایگاه هوایی اینجرلیک واقع در ترکیه مستقر شده اند اخیرا این نگرانی را برای برخی کشورها برانگیخته است که ممکن است تروریست ها یا دیگر نیروهای مزدور بتوانند به بمب های هسته‌ای بی-۶۱ دست یابند. «رولاند لومباردی» تحلیل گر و پژوهش گر فرانسوی بر این باور است که آمریکا باید این کلاهک های هسته‌ای را از دسترس گروه های افراطی خارج کند.

لومباردی اظهار داشت که نگهداری سلاح های هسته‌ای در ترکیه به دلایل ژئواستراتژیکی نه تنها دیگر هیچ ارزشی برای واشنگتن ندارد بلکه باعث بروز خطرات امنیتی نیز می شود.

این تحلیل گر افزود: «اول و مهم تر از همه زیردریای هایی هستند که در شرق مدیترانه و خلیج فارس مستقر شده اند و بهترین ابزارها برای استفاده از تسلیحات اتمی هستند. آن ها کارایی بیشتری برای پوشش دادن مناطقی دارند که زرادخانه هسته‌ای اینجرلیک خواهان حفاظت از آن هاست.

لومباردی بر این نکته تاکید می کند که آمریکا باید کلاهک های هسته‌ای خود را به کشور خود بازگرداند زیرا نگهداری و حفاظت از زرادخانه های هسته‌ای با توجه به کارایی آن بسیار هزینه بر است.

در اوایل ماه آگوست اداره امنیت ملی هسته‌ای آمریکا این نکته را مورد تایید قرار داد که تولید این گونه کلاهک ها از مرحله مقدماتی وارد مرحله نهایی شده است و قرار است ایت فرایند از سال ۲۰۲۰ آغاز شود. بر اساس این برنامه آمریکا قصد دارد تا عمر سلاح های هسته‌ای خود را به بیش از سی سال افزایش دهد.

این تحلیل گر در انتها گفت: «گرچه روابط میان ترکیه و آمریکا تقریبا رو به زوال است اما در پشت پرده، آنکارا و واشنگتن هنوز هم متحد یکدیگر محسوب می شوند. در چنین شرایطی انتقال سلاح های هسته‌ای از پایگاه اینجرلیک می تواند نشانه ضعف آمریکا باشد.»

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال157 روز قبل