ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

استاندار خراسان رضوی:

۰۲ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۹:۱۳

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه با اختلاط محرم و نامحرم مخالف هستیم، گفت: در بحث کنسرت اعتقاد داریم که شعائر دینی نباید به سخره گرفته شود و کار خلاف قانون صورت گیرد اما چاره این نیست که به احتمال اینکه ممکن است جرمی رخ دهد تمام مسئله کنسل شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، علیرضا رشیدیان در نشست خبری با اصحاب رسانه به‌مناسبت هفته دولت که در دفتر استاندار خراسان‌رضوی برگزار شد، اظهار داشت: در سال‌های ۸۹ تا ۹۱ حدود ۳۴۶۴ جواز تأسیس صنعتی با سرمایه ۱۳۸ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صادر شده و این در حالی است که از سال ۹۲ تا ۹۴ تعداد ۳۸۹۴ جواز تأسیس صنعتی با سرمایه ۲۰۹ هزار و ۱۵۹ میلیارد ریالی و با ظرفیت اشتغال ۶۷ هزار و ۲۷۵ نفر صادر شده است.

وی با بیان اینکه مصرف انرژی یکی از شاخص‌های واقعی‌بودن فعالیت واحدهای صنعتی مصرف برق آن‌ها است، خاطرنشان کرد: از سال ۸۹ تا ۹۱ برق مصرفی واحدهای خراسان‌رضوی ۹ میلیون ۷۲۶ هزار و ۴۰۴ مگاوات ساعت بوده که در سال ۹۲ تا ۹۴ به ۱۱ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۹۲ مگاوات ساعت افزایش داشته که به‌لحاظ مقدار حدود ۳۸ درصد می‌شود.

استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به مشکلات کنونی واحدهای تولید کاشی و سرامیک، بیان کرد: در این سال‌ها تولید این محصولات از حدود ۲۶ هزار و ۲۰۰ مترمربع به ۵۴ میلیون مترمربع رسیده، به عبارت دیگر بیشتر از ۲ برابر شده، بنابراین وقتی تولید افزایش داشته باشد برای فروش محصولات به‌ویژه با وضعیت رکود موجود در صنعت ساختمان مشکلاتی برای آن‌ها به‌وجود آمده است.

رشیدیان با اشاره به کاهش ۵ درصدی صادرات از حوزه رسمی گمرک در خراسان‌رضوی بیان کرد: این کاهش، در واردات هم به‌وجود آمده که برخی از مشکلات در حوزه صادرات ناشی از وضعیت کشورهای هدف است. ترکمنستان در هفته اخیر عوارض را افزایش داده، تاجیکستان مشکلات زیادی را ایجاد کرده، ظرفیت پولی در آسیای میانه کاهش داشته و همه این عوامل به‌نوعی در بازارهای مستقیم ما تأثیر گذاشته و به همین علت تلاش داریم که بازارهای جدیدی را برای تولیدات استان پیدا کنیم.

وی بیان کرد: برای توسعه صادرات در بخش حمل و نقل، راه‌آهن برای حمل برخی از کالاها تا ۵۰درصد تخفیف داده، در حوزه کشاورزی برخی از دانش‌های ویژه در حوزه ماشین‌آلات مورد نیاز بود که توانستیم برخی از آنها را وارد کنیم و دنبال بومی‌سازی آنها هستیم و علاوه بر این برای اصلاح الگوی کشت اقداماتی را در دستور کار داریم.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: در حوزه تولید گوشت و لبنیات سال گذشته ۱۰ هزار تن خرید تضمینی گوشت مرغ انجام شده، در حوزه تولید تخم مرغ سال گذشته صادرات مناسبی داشته‌ و ۹۸ هزار تن تولید تخم مرغ در خراسان رضوی داشتیم.

رشیدیان با اشاره به اینکه بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبارت مکانیزاسیون پرداخت شده است، بیان کرد: این میزان نسبت به سال ۹۳ حدود ۶۷ درصد رشد داشته و باید گفت در حوزه کشاورزی متوسط بهره‌وری از منابع بانکی ۱۵ درصد بوده که میانگین این موضوع در کشور ۸ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه از اعتبارات صندوق توسعه ملی ۳۳۲ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال برای کارگروه اشتغال استفاده شده است، تصریح کرد: طرح‌های توسعه اقتصادی در روستاها با همکاری معاونت مناطق محروم دنبال شده و ۱۹ طرح با ۲۰ میلیارد اعتبار به تصویب رسیده اما ۱۵۰ طرح پیشنهادی دیگر در روستاهای بالای ۵۰ خانوار در دستور کار داریم.

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه با اشاره به وضعیت پروژه‌های سفر رئیس‌جمهور‌ گفت: ۱۳۱ پروژه شامل این مصوبات شده که در سال ۹۳ حدود ۶۱۳ میلیارد تومان بنا به تخصیص بود که از این میزان ۵۲۱ میلیارد تخصیص داده شده و ۵۰۸ میلیارد تومان نقدینگی واریز شد و در سال ۹۴ حدود ۳۹۵ میلیارد قرار بر تخصیص بود که ۲۱۵ میلیارد تخصیص داده شده و متأسفانه تنها ۵۶ میلیارد نقدینگی وازیر شده است، به بیان دیگر از  1009 میلیاردی که قرار بود واریز شود ۵۶۴ میلیارد تومان محقق شده که حدود ۵۶ درصد می‌شود اما شاهد این هستیم که پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها ۸۵ درصد است.

وی با تأکید براینکه اعتقاد نداریم برای عملکرد خودمان باید قضاوت کنیم، بیان کرد: تنها می‌توانیم اقدامات خود را با امکانات موجود اطلاع‌رسانی کرده و مردم با توجه به وضعیت موجود قضاوت کنند اما باید گفت قوه‌مجریه در استان هیچ چیزی را که مصلحت و منافع ملت بوده کم نگذاشته؛ خودمان را همیشه مدیون به مردم می‌دانیم و همیشه مردم حق سئوال و انتقاد دارند.

رشیدیان با بیان اینکه در هر مکانی صدای مخالفان بیشتر نمود دارد، تصریح کرد: این موضوع امری طبیعی است و در خراسان رضوی به علت اینکه رسانه‌های نوشتاری رویکرد انتقادی نسبت به دولت دارند، بیشتر صدای مخالفان شنیده می‌شود.

استاندار خراسان‌رضوی همچنین درباره برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری و کنسرت‌ها گفت: ماهم با اختلاط محرم و نامحرم مخالف هستیم و این موضوع علاوه بر ارزش‌های دینی، موضوع فرهنگی و تاریخی دارد. در بحث کنسرت اعتقاد داریم که شعائر دینی نباید زیر پا گذاشته شوند و کار خلاف قانون صورت گیرد اما چاره این نیست که به احتمال اینکه ممکن است جرمی رخ دهد تمام مسئله کنسل شود در واقع باید با افراد خاطی برخورد شده و در هنر نیز باید چارچوب‌ها رعایت شود.

رشیدیان با اشاره به مشکلاتی که برای آب شرب در مشهد وجود دارد، اظهار داشت: برنامه‌هایی را برای کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای استان دنبال می‌کنیم که طرح‌های کوتاه‌مدت شامل مدیریت بهره‌وری است و برای کنترل برداشت‌های زیرسطحی چاه‌ها را به کنتورهای هوشمند مجهز کرده و چاه‌های غیرمجاز را با همکاری قوه قضائیه پلمب کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در مدیریت آب‌های سطحی ۳ سد افتتاح و آبگیری شده و مقداری از نیاز نسبت به آب‌های زیرسطحی را کاسته و برخی از آن‌ها قابلیت تأمین آب مشهد را دارند و در حوزه میان‌مدت به دنبال ساماندهی آب‌های زیرسطحی که از کشور در حال خارج شدن هستند، مانند آب‌های هزار مسجد هستیم که کلیات طرح آن به تصویب رسیده است. همچنین انتقال آب از راه دور را به عنوان برنامه بلندمدت انتخاب کرده‌ایم و مسلماً در بهره‌وری و کاهش اسراف در مصرف آب باید همراهی داشته و اصلاح الگوی کشت و سیستم‌های آبیاری می‌تواند کمک خوبی برای این حوزه باشد.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سد دوستی امسال نسبت به سال قبل مشکل ویژه‌ای نداشته و نگرانی ما از سال آینده است، امید می‌رود که ملاحظه قانونی برای ۲ رودخانه مرزی انجام شود؛ سد دوستی به جز آبی که در منطقه سلما برداشت می‌کنند باید آزاد شود و سیلاب‌هایی که به سمت ما می‌آید نیز باید مورد استفاده قرار گیرد.

رشیدیان با تأکید بر اینکه از ۲ سال پیش برای مشهد ۲۰۱۷ اقدامات آغاز شده، بیان کرد: سال گذشته قرار بود ۳ درصد بودجه برای این امر بگذاریم ولی بیش از ۱۰ درصد اختصاص پیدا کرده و نیاز به اختیارات بیشتر داریم؛ حالا هم تکلیف شده که وزارتخان‍ه‌ها از بودجه متمرکز خود برای این رویداد در نظر بگیرند و علت تأخیر آن دیرشدن تقدیم لایحه بوده است.

استاندار خراسان‌رضوی همچنین در ارتباط با طرح‌های هفته دولت اظهار داشت: ۱۱۵۷ پروژه با اعتبار ۱۱ هزار و ۸۴۵ میلیارد ریال معادل ۱۱۸۵ میلیارد تومان به افتتاح رسیده که از ۶۶ دستگاه و ۴۹ شهرداری هستند؛ از این تعداد ۱۳۳ پروژه ملی با ۱۸۷ میلیارد تومان اعتبار، ۵۹۸ پروژه استانی با ۱۲۷ میلیارد و ۳۱ پروژه ملی – استانی ۱۱٫۷ میلیارد تومان و  395 پروژه با اعتبار ۸۵۹ میلیارد تومان از سایر ردیف‌‌ها تأمین شده است.

وی ادامه داد: از منظر اعتبار، اداره‌کل راه و شهرسازی با اعتبار ۲۹۲میلیارد تومان بیشترین اعتبار پروژه‌ها را دارد؛ در حوزه جاده رکورد احداث ۳۵۷۰ کیلومتر مرمت راه‌ها را خراسان‌رضوی به خود اختصاص داد و حدود ۵۰۵ کیلومتر احداث و آسفالت روستایی شده که میزان برخورداری از ۹۰ به ۹۴٫۱ درصد رسیده است.

رشیدیان بیان کرد: از منظر تعداد، سازمان جهادکشاورزی با ۱۴۳ پروژه بیشترین تعداد پروژه با اعتبار ۱۱۰ میلیارد تومان را داشته و از منظر اعتباری در شهرستان‌ها، مشهد با ۳۵۵ میلیارد تومان اعتبار بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

استاندار خراسان رضوی تعاونی‌های کم‌کار در مسکن مهر را یکی از مشکلات بسیار مهم دانست و بیان کرد: برای این موضوع مسئول مستقیم مشخص شده اما باید گفت در این دولت در خراسان‌رضوی ۳ برابر دولتِ قبل، مسکن مهر آماده و تحویل مردم داده شده است.

رشیدیان با بیان اینکه ۲ بیمارستان برای ساخت در دستور کار بوده است، خاطرنشان کرد: برای یکی از آن‌ها ۴ هکتار زمین اختصاص داده شده که با آستان قدس رضوی همکاری داشتیم و برای بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی در اراضی ذکریا  وارد مذاکره شده و علاوه بر این‌ها بنا به احداث یک بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی در جاده سیمان است.

وی با اشاره به جلسه اخیری که هفته گذشته با مسئولیت وزیر کشور برای ساماندهی موضوع پدیده تشکیل شده است، گفت: توافق قبلی در این حوزه صورت گرفته بود و برای اجرای برنامه‌ها زمانبدی شده اما با توجه به اینکه حساب‌های شرکت پدیده به شفافیت نرسید به بورس نمی‌رود؛ اما قرار است زیر نظر این سازمان اتاقی برای خرید و فروش سهام این شرکت اختصاص داده شود.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: همچنین با مدیران‌عامل بانک‌ها راجع به ۲ موضوع مذاکره شده نخست مطالبات میزان از پدیده که برای این موضوع پیشنهاد دادیم رقم مطالبه را به میزانی منطقی برسانیم یعنی اصل تسهیلات پرداختی به علاوه یک سود منطقی برای میزان مطالبه در نظر گرفته شود و پس از آن تسهیلات جدیدی را با سود ۱۸ درصد و با گرفتن وثایق مورد نیاز در اختیار پدیده قرار داده شود تا این شرکت بتواند بدهی خود را پرداخت کند.

رشیدیان افزود: برای حل مشکل مطالبه میزان از پدیده راه‌حل دوم این است که به ازای بانک صادرات به اندازه مطالبه خود سهام پدیده دریافت کند همچنین قرار بر این است که یک کنسرسیوم بانکی تشکیل شده رقمی مناسب را در اختیار پدیده قرار دهد که پروژه‌های نیمه‌کاره را به اتمام رساند و به عنوان حمایت از کارآفرینانی که قصد ورود به ساخت و ساز در این پروژه را دارند تسهیلات بانکی با سود کمتر اهدا شود باید گفت ساماندهی مسائل مربوط به پدیده بیشتر از یک سال طول می‌کشد ولی تکلیف رویه‌های اجرایی تا پایان امسال مشخص می‌شود.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال180 روز قبل