ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

در نزدیکی پایتخت بولیوی، سازه ای عجیب و بسیار قدیمی، به اشکالی شبیه اچ وجود دارد که به گفته برخی، فقط فرازمینی ها می توانسته اند چنین سازه ی صاف، صیقلی و دقیق را در گذشته بسیار دور ساخته باشند.

 هفتاد کیلومتری غرب پایتخت بولیوی (شهر لاپاز)، در کوههای آند، سازه های اسرارآمیز شهر باستانی پوما پونکو قرار دارد. این سازه ها تا ۸ متر ارتفاع و ۱۰۰ تن نیز وزن دارند. باستان‌شناسان هنوز در مورد تاریخ ساخت این سازه ها به اتفاق نظری نرسیده اند.

پوما پونکو مجموعه آثار تاریخی است که بخشی از منطقه‌ی باستانی تیواناکو را تشکیل می‌دهد.
پوما پونکو به معنی قلمرو پوما، به داشتن سنگ‌های عظیم، پیچیدگی طراحی و دقت فوق‌العاده‌ای که در برش و طرز قرارگیری آن‌ها دیده می‌شود، شناخته شده‌ است. شیوه ساخت، قرارگیری سنگها و فرم‌ دهی آنها در پوما پونکو، چنان جذاب است که این مکان را در زمره حیرت‌ انگیز‌ترین بناهای تاریخی جهان قرار می‌دهد.

گفته می شود نگاه دقیق به نمونه سنگ‌های تراشیده شده در پوما پونکو، اثر ابزار پیشرفته یا ماشین را در ساخت آنها مشخص می نماید. برخی سنگهای تراش‌خورده در این مکان، دارای چنان زوایای قائمه و تیزی هستند که تنها نمونه‌ های اندکی مانند آنها در جهان وجود دارد.

سنگ‌های عظیم این مکان باستانی، از معادنی بریده، استخراج شده و به اینجا حمل شده‌اند که تا پوما پونکو ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارند. پوما پونکو در ارتفاع حدود چهارهزار متری از سطح دریا قرار دارد، جایی که بطور طبیعی درختی رشد نمی‌کند. و نمی‌توان برای ساخت غلطک چوبی به منابع طبیعی این منطقه امیدوار بود.

 

سازه های عجیب

سازه های عجیب در بولیوی

سازه های عجیب در بولیوی

 

 

سنگهای پوما پونکو

سنگهای پوما پونکو

 

سنگهای صیقلی پوما پونکو

سنگهای صیقلی پوما پونکو

 

بعضی عقیده دارند، یکی از عجیبترین نکات در رابطه با این بنا این است که سنگهایی که در ساخت آن استفاده شده، همگی از سنگهای گرانیت و دئوریت هستند. تنها سنگی که می توان یافت که از دئوریت سخت تر باشد همان الماس است. پس تنها راهی که وجود داشته تا این سنگها را تراش بدهند این بوده که از ابزار پیشرفته ای که نوک آنها از جنس الماس بوده، استفاده گردیده است. در مقابل بعضی معتقدند سنگهای بکار رفته در پوما پونکو؛ سنگهای ماسه ای و سنگهای آندسیت هستند.

نقد مستند بیگانه های باستانی

مستند ما و فرازمینی ها

در فیلم بیگانگان باستانی اینگونه ادعا می شود که”هر کدام از این سوراخها، جای مته ای است که کاملا در طول این شیارها با فاصله یکسانی از یکدیگر قرار گرفته اند؛ و برای ایجاد آنها روی این سنگهای غیر طبیعی باید از ابزار آلات حرفه ای و قدرتمندی استفاده شده باشد.

گفته می شود، سطح این سنگها کاملا صاف است. به همان صافی که سطح  میز غذاخوری آشپزخانه شما می باشد. این سطح سنگی حتما باید ماشینکاری شده باشد.

اما اگر این سنگها ماسه ای بوده و گرانیتی نباشند، برای صیقل زدن سنگهای ماسه ای و آندوزیت، می توان از ابزار آلات عادی و دستی معمولی نیز استفاده کرد.

دیواری در پوما پونکو

دیواری در پوما پونکو

 

پوماپونکو

پوماپونکو

مطالب زیادی در مورد این سازه ها نوشته شده و حتی در باره آن فیلم ساخته اند. ولی باید به این نکته اشاره کرد که پوماپونکو ساختارهای سنگی به شکل مقبره می باشد که در یکی از قسمت‌های منطقه تیاهواناکو در بولیوی که بخش مهمی از تمدن اینکاها در آمریکا بوده‌است، مربوط می گردد.

تمدن اینکاها و مایاها، در قاره آمریکا، مربوط به  تمدن پیش از کشف آمریکا به دست اروپاییان می‌باشد.

فرهنگ تیاهواناکو به قبل از امپراتوری اینکا  بر می‌گردد و از آنجایی که آن‌ها دارای هیچ یک از زبان‌های نوشتاری که ما می‌دانیم نیستند، نمی توان آنها را بازخوانی کرد.

 

راستان نیوز

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,