ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

قدرتمندترین آلیاژ فلزی دنیا ساخته شد

محققان در آزمایشگاه دانشگاه رایس موفق شدند از ترکیب طلا و تیتانیوم مذاب نوعی آلیاژ فلزی فوق سخت بسازند.

این آلیاژفلزی جدید سخت ترین ماده فلزی شناخته شده ای است که با بافت زنده سازگاری دارد. این ماده چهار برابر سخت تر از تیتانیوم خالص است و می توان از آن برای ساخت کاشتنی های پزشکی بادوام تر استفاده کرد.

این آلیاژفلزی از نظر سختی از تمامی آلیاژ های تیتانیوم-طلا بالاتر است اما در عین حال با بسیاری از دیگر ترکیبات فلزی دیگر نیز قابل مقایسه است.

آلیاژ فلزی

قدرتمندترین آلیاژ فلزی دنیا در آمریکا ساخته شد

دانشمندان با ترکیب تیتانیوم و طلا به نسبتهای مشخص، آلیاژی ساخته اند که می توان آن را قدرتمندترین آلیاژ فلزی دنیا دانست.

تیتانیوم فلزی برتر در صنایع پیشرفته محسوب می شود که از آن به طرز فزاینده ای در تولید پروتزها و مفاصل مصنوعی استفاده می شود. این فلز بسیار مستحکم، مقاوم و غیرسمی است. اما حالا دانشمندان دانشگاه رایس در آمریکا با ترکیب طلا و تیتانیوم از آلیاژ فلزی منحصربفردی رونمایی کرده اند که مهمترین ویژگی آن استحکام خیره کننده اش است.

امیلیا موروسن که هدایت دانشمندان در این پروژه را بر عهده دارد می گوید:آنچه که ما تولید کرده ایم بین ۳ تا ۴ بار سخت تر از فولاد است.

استفاده از ترکیب مشخصی از تیتانیوم و طلا در این آلیاژ اوج هنرنمایی به کار رفته در تولید آن به حساب می آید. آنها در این ترکیب به ازای هر ۳ واحد تیتانیوم، یک واحد طلا به کار گرفته اند.

این آلیاژ تا چهار برابر تیتانیوم خالص استحکام دارد. از تیتانیوم خالص در ایمپلنتهای دندانی و ساخت مفاصل مصنوعی استفاده می شود.

آنها برای دستیابی به این نسبت طلایی آزمایشات مختلفی را انجام داده بودند.

اکنون پیش بینی می شود از این نوآوری در بسیاری از صنایع مرتبط با فلزات پرکاربردی نظیر تیتانیوم استفاده شود.

ساخت قدرتمندترین آلیاژ فلزی جهان در آمریکا

منبع : namnak.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,