ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

زوال و پایندگی آموخته های مجازی++++  بی تردید، تأمل و تفکر عمیق در برخی آفرینش های بشری، روزنه های بدیع و روشنی را به سمت و سوی کشف مجهولات و ناشناخته های عالم هستی، می گشاید. گاهی روزها و ساعت ها، زمان لازم است تا یک رمان ادبی یا یک اثر تاریخی، مورد مطالعه دقیق قرار گیرد؛ اما نتیجه مطالعه، خیره کننده است، زیرا تأثیر ماندگار و شگرفی را بر ذهن خواننده به جای گذاشته و جالب اینکه معمولا” بر خلاف انتظار، حجیم ترین و طولانی ترین آثار فکری، بیشترین درجه مانایی و پایندگی در حافظه را به همراه دارند.

 
 زوال و پایندگی آموخته های مجازی++++
 

مطالب و اطلاعاتی که با این روش به مغز انسان وارد می شود، نه تنها در قالب محفوظات وارد مخیله و تبدیل به ملکه ذهن آدمی می شوند، بلکه عمیقا” درک و دریافت می شوند و حتی با وصف گذشت سالیان متمادی، غبار فراموشی به خود نخواهند گرفت. اما آیا فضای مجازی نیز از چنین خاصیتی برخوردار است؟! سرعت بی بدیل انتقال داده ها و امکان مطالعه شتابنده موضوعات مختلف و متنوع در فضاهای تلگرامی و مجازی، قابلیتی منحصر به فرد است که مطلوبیت و جذابیت این فنآوری مدرن را دو چندان می سازد.

اما در بعضی مواقع، گشت و گذار بی هدف و طولانی در این ساحت بی منتها، انسان را دچار “مرض اعتیاد و روزمرگی” می کند؛ زمان بی آنکه متوجه باشی، همچو برق و باد سپری می شود و دست آخر، جستجوگر این فضا، از ناکجاآبادهایی سر در می آورد که شگفتا فکرش نیز در جهان واقع به ذهن هیچ عقل سلیمی خطور نمی کند.

در این شرایط، حتی در اوج ملال و خستگی، حسب عادت رایج و مألوف، دست به دامان تلگرام و دیگر فضاهای مجازی می شوی و صفحات گروهک های منافق و مرافق را توریست وار پیموده؛ روزگار عجیب و غریب مجاز را تورقی شتابان میزنی و از بوستان پهناور هر ساحتی، گل واژه ای رنگارنگ بر می چینی و به قدر حاجت، خوراک موعظه و سخنوری، توشه راه می سازی و چون اطرافیان را به غایت، واله و شیفته شنود می پنداری، مستمعین را پای منبر کلام و خطابه ای جانفرسا، میخکوب نموده و اظهار فضل و کمال می نمایی.

گویی مغز انسان در چنین شرایطی، نه در نقش یک نرم افزار پردازشگر، بلکه به مثابه یک دوربین فیلمبرداری که قابلیت آن صرفا” محدود به “ضبط و پخش” محفوظات است، عمل می کند و از این روی، داده های محفوظ، با همان سرعتی که جذب می شوند، دفع می گردند؛ چنانچه بعد از مدتی کوتاه، در باب چیستی یا محتوا و پیام مطالب مزبور، از گوینده یا ناطق این اقوال، استعلام شود، احتمالا” عاجز و ناتوان از ارائه پاسخی شایسته و قانع کننده، معترف خواهد بود که از هر پیام، تنها فرصت مطالعه چند سطر یا عنوان کوتاه را داشته و نباید از ایشان انتظار معجزه و تحلیل دقیق وقایع را داشت.

در واقع، اگر به عنوان یک مصرف کننده مجازی، هیچ ایده خلاقانه ای برای تولید فکر و اندیشه در این محیط ارائه ندهیم، شاید به مرور زمان، گرفتار عارضه فراموشی، ضعف استدلال و کاهش قوه تحلیل، تنبلی ذهنی، فاصله گرفتن از جهان پیرامونی، کاهش آستانه تحمل پذیری، کمرنگ شدن عواطف و احساسات انسانی و نظایر اینها شویم.

تجربه حضور در دنیای مجازی، به ما می آموزد که چنین فضایی، هم فرصت و هم تهدید محسوب می شود. فراموش نشود به جای آنکه، چنین فضایی ما را مدیریت و هدایت کند، این ما هستیم که به عنوان یک انسان، باید تکنولوژی را به تسخیر خویش درآورده و شیوه استفاده بهینه و متعارف از آن را آموخته و تجربه کنیم، زیرا دستآورد ها و اختراعات بشری، بدین سبب تولید و خلق شده اند تا در خدمت انسان باشند؛ نه اینکه خود انسان ها به عنوان خالق این مصنوعات، در خدمت چنین آفرینش هایی قرار گیرند.

قدر مسلم، باید تلاش کرد در همه حال، بر هوش و اراده خویشتن مسلط بوده و اجازه ندهیم که یک آیتم ” فرعی” تبدیل به دغدغه “اصلی” زندگی مان شود و محیط مجاز، ما را از حقیقت اطرافمان دور و غافل نماید. ناگفته پیداست که حتی کارآمدترین و فایده مند ترین فنآوری های بشری نیز، جایگزین مطمئن و مطلوبی برای روابط متعارف اجتماعی، احساسات و عواطف انسانی نبوده و نخواهند بود.
ایوب میلکی، وکیل دادگستری

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,