ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

زمین در اثر برخورد با سیاره ای دیگر صاحب کربن شد

اخبارعلمی,خبرهای علمی,زمین

یک نظریه نجومی معتقد است که بیشترین کربن موجود در زمین ممکن است در اثر برخورد ۴٫۴ میلیارد سال قبل یک سیاره دیگر، به زمین آمده باشد.

کربن در زمین عنصر اصلی تشکیل حیات است اما اینکه زمین چگونه صاحب ‘عناصر فرار’ مانند کربن و سولفور با نقطه جوش پایین شده، همچنان موضوع بحث است.برخی محققان معتقدند برخورد میان زمین و یک سیاره نوپا مانند تیر (عطارد) می تواند وجود این عناصر را توضیح دهد.

راجدیپ داسگوپتا از نویسندگان این نظریه در دانشگاه رایس در هوستون تگزاس گفت: چالش ما توضیح سرمنشاء عناصر فراری مثل کربن است که بیرون هسته در لایه موسوم به گوشته (منتل) باقی مانده است.

بر اساس یک ایده، زمین از موادی تشکیل شده است که عمدتا تهی از عناصر فرار هستند.

 

این عناصر مانند کربن، سولفور، نیتروژن و هیدروژن در اثر برخورد سنگ های آسمانی پس از کامل شدن فرآیند تشکیل هسته زمین وارد این کره خاکی شدند.

یوان لی از موسسه ژئوشیمی گوانگژو در آکادمی علوم چین گفت: هر کدام از این عناصر که بیش از ۱۰۰ میلیون سال بعد از تشکیل منظومه شمسی با شهاب ها و دنباله دارها به زمین افتادند، می توانستند از حرارت شدید اقیانوس مواد مذابی که تا پیش از آن زمین را پوشانده بود، دوری کنند.

وی افزود: مشکل آن نظریه این است که هرچند می تواند فراوانی بسیاری از عناصر را توضیح دهد، هیچ شهاب شناخته شده ای پیدا نشده است که سرمنشاء این نسبت از عناصر فرار در بخش سیلیکات زمین باشد.

این گروه قبلا مقالاتی چاپ کرده بودند که نشان می داد حتی اگر کربن هنگامی که زمین آکنده از مواد مذاب بود، بخار نشده و به فضا نرفته است، به هسته فلزی زمین رسوب می کرد، زیرا آلیاژهای غنی از آهن در آنجا تمایل زیادی به جذب کربن دارند. اما اگر این درست باشد، کربن گوشته و بیوسفر زمین از کجا آمده؟

این تیم از تجارب آزمایشگاهی برای بازسازی شرایط پرفشار و پرحرارتی که در عمق زمین و سایر کرات خاکی وجود دارد، استفاده کرد.

آنها متوجه شدند که یک سناریوی ممکن که می تواند اختلاف در نسبت کربن به سولفور و فراوانی کربن را توضیح دهد، برخورد و جذب یک سیاره بدوی مانند عطارد با زمین بوده است. به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی بی سی ورلد،جزئیات این مطالعه در نشریه نیچر ژئوساینس چاپ شده است.

 

 

منبع : بیتوته

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,