ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرگزاری فارس، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز گذشته به نمایندگی از سوی کشورهای جنبش عدم تعهد در شورای امنیت تحت عنوان عدم اشاعه سلاحهای کشتار جمعی طی سخنانی اظهار داشت: کشورهای عضو جنبش عدم تعهد عمیقا نگران وجود سلاحهای کشتار جمعی؛ بویژه سلاحهای هسته ای بوده و خواستار انهدام کامل این سلاحها هستند.

وی افزود: بعلاوه دسترسی گروههای تروریستی به این سلاحها خطری علیه بشریت است که رویارویی با آن نیازمند حمایت همه کشورها جهت جلوگیری از دسترسی گروههای تروریستی به این سلاحهای مرگبار است.

خوشرو از رسیدن به توافق میان کشورهای سازمان ملل متحد برای جلوگیری از دسترسی گروه‌های تروریستی به سلاحهای کشتار جمعی در چارچوب قطعنامه ۳۶/۷۰ مجمع عمومی استقبال کرد و افزود: قطعنامه ها و اقدامات شورای امنیت نباید مخل اصول منشور ملل متحد و پیمانهای چند جانبه بین المللی در زمینه مبارزه با سلاحهای کشتار جمعی باشد.

سفیر کشورمان در سازمان ملل اظهار داشت: از نظر جنبش عدم تعهد “خلع سلاح هسته‌ای” یک اولویت مطلق بوده و ضروری است رژیم های عدم اشاعه و خلع سلاح پا به پای هم به پیش روند. کندی روند خلع سلاح هسته ای و عدم پیشرفت فرآیند نابود سازی زرادخانه‌های هسته ای مایه ناامیدی بسیار است.

نماینده کشورمان در سازمان ملل گفت: جنبش عدم تعهد از اینکه استفاده و یا تهدید به استفاده از سلاحهای هسته ای هنوز در دکترین پیمانهای نظامی نظیر پیمان ناتو وجود دارد بسیار نگران است و خواستار حذف این مفهوم از دکترین های نظامی بین المللی است.

وی در ادامه تصریح کرد: جنبش عدم تعهد بار دیگر پایبندی مطلق خود را به دیپلماسی چند جانبه در زمینه خلع سلاح و عدم اشاعه مورد تاکید قرار می دهد و خواستار ترویج و ارتقا دیپلماسی در این زمینه‌هاست و همچنین با تاکید و تمرکز بر خطر سلاحهای هسته ای و تاثیر ان بر روند توسعه کشورها؛ از اعلام روز ۲۶ سپتامبر بعنوان روز امحا کلیه سلاحهای هسته ای استقبال می کند و از همه کشورها، سازمانهای غیر دولتی، مجالس ملی و رسانه های جمعی می خواهد که از این مناسبت برای پیشبرد اهداف این روز استفاده کنند. از نظر جنبش عدم تعهد محو کامل کلیه سلاحهای هسته ای بهترین روش تضمین دور ماندن از خطر این سلاحهای مرگبار است.

خوشرو اظهار داشت: جنبش عدم تعهد از ایجاد مناطق عاری از سلاحهای هسته ای در سراسر جهان استقبال می کند و از همه کشورهای دارنده این سلاحها می خواهد که بدون هیچ قید و شرطی به این ترتیبات بپیوندند. در این چارچوب جنبش حمایت کامل خود را از ایجاد “خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای و دیگر سلاحهای کشتار جمعی” اعلام می کند و تا زمان تحقق چنین درخواستی از رژیم صهیونیستی که هنوز به پیمان عدم اشاعه سلاحهای هسته‌ای ملحق نشده است، می خواهد که با خلع سلاح هسته‌ای خود، فورا و بدون قید و شرط به پیمان عدم اشاعه ملحق شود و تسهیلات هسته ای خود را بر اساس قطعنامه ۴۸۷ شورای امنیت تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دهد.

برگزاری بحث عمومی شورای امنیت در مورد عدم اشاعه سلاحهای کشتار جمعی بر اساس ابتکار عمل مالزی صورت می گرفت که ریاست شورای امنیت را در ماه اوت بر عهده دارد و بیش از ۶۵ کشور در این بحث شرکت کردند.

انتهای پیام/

http://fna.ir/OI065Q

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,