ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

معاون وزیر بهداشت در اهواز:

۰۶ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۷:۰۵

حریرچی

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه روستای بدون پزشک نداریم، گفت: از پرداخت‌های غیرقانونی در بیمارستان‌های دولتی تا ۹۹ درصد جلوگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، ایرج حریرچی امروز در همایش دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت اظهار داشت: در زمینه شاخص توسعه انسانی ایران در بین ۱۷۶ کشور رتبه ۷۶ را دارد که به میزان ۲برابر متوسط جهانی شاخص توسعه انسانی در کشور بعد از انقلاب اسلامی رشد کرده است.

وی افزود: امید به زندگی در سطح کشور از ۴۸ سال به ۷۵٫۳ رسیده ولی در بین ۲۰ کشور منطقه در چشم انداز ۱۴۰۴ رتبه متوسط و متوسط رو به پائینی داریم بنابراین اگرچه نسبت به برخی از کشورها بهتر هستیم ولی نباید فکر کنیم که در حوزه سلامت خیلی خوب هستیم و بقیه کشورها برای الگوبرداری صف کشیده‌اند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه هزینه پرداخت از جیب در سطح کشور در قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت در مرز خطرناکی بود، درباره ضریب جینی بیان کرد: ضریب جینی در مناطق شهری و روستایی که باید بین صفر تا یک باشد در سطح کشور نشان می‌دهد که در بخش اقتصاد بین ۰٫۷۵ تا ۰٫۷۸ بوده است که این موضوع علاوه بر اینکه نشان می‌دهد خیلی غیرعادلانه است یعنی ۲۰ درصد مردم ۸۰ درصد خدمات را دریافت می‌کردند و  80درصد دیگر مردم فقط ۲۰درصد خدمات را دریافت می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه طرح تحول سلامت پدیده منحصر به فردی بوده که برای نخستین بار در کشور در اواخر سال ۹۱ و اوایل سال ۹۲ آغاز به کار کرد، گفت: وقتی مردم از پس هزینه‌های خوراکی و مسکن به دلیل فشارهای مالی ناشی از تورم، رشد اقتصادی منفی و افت ارزش ملی بر نیایند لذا از آموزش، بهداشت، درمان، فرهنگ و تفریح می‌زنند.

حریرچی با بیان اینکه برخلاف آن که در سال ۷۴ به بعد اقداماتی در زمینه بهداشت و درمان انجام شده ولی ۱۶٫۷ درصد مردم ما غیر بیمه شده بودند، عنوان کرد: اختصاص درصد کمی از درآمد ناخالص ملی را به بهداشت و درمان، به صورت بد در این زمینه هزینه کردن و پرداخت از جیب بالا سه مشکل در اقتصاد سلامت و درمان به شمار می‌روند.

وی افزود: بعد از اجرای طرح تحول سلامت در سال ۹۳ نسبت به سال های ۹۱ و ۹۲ به قیمت ثابت  در حوزه سلامت کمتر هزینه کرده‌ایم ولی با وجود این هزینه‌های کمتر رضایت‌مندی بیشتری را از مردم کسب کرده‌ایم.

معاون وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اینکه باید دولت و بیمه‌ها از متوسط منطقه که ۶۴درصد است بیشتر هزینه کند بیان کرد: این میزان هزینه را در سال نخست اجرای طرح به ۵۱ درصد رساندیم، همچنین ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را بیمه کرده‌ایم به طوری که تعداد بیمه شدگان ۱۵ درصد در سازمان بیشتر شده است.

وی گفت: به طور متوسط در دنیا از درآمد ناخالص ملی ۳ الی ۱۱ درصد برای بهداشت و پیشگیری استفاده می‌شود که این میزان کشور ما ۴٫۵ درصد در بود ولی در سال اول اجرای طرح تحول این میزان را به ۹ درصد رساندیم.

حریرچی با بیان اینکه واردات دارو به میزان معنی داری در حدود ۳۵۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است، عنوان کرد: توجه به اقدامات انجام شده در سال‌های ۹۲ و ۹۳ در سال گذشته واردات کاهش یافته به طوری که ۷۰ درصد محصولات مصرفی به ارزش ریالی مربوط به کشور خودمان است.

وی با اشاره به اینکه در طی یک سال ۹میلیون و ۸۶۰ نفر بیمه شدند، تصریح کرد: آمریکا با ۴ برابر جمعیت نسبت به کشور ما سالانه ۲هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار در حوزه بهداشت و درمان هزینه می‌کند ولی ما کلأ۳۰ میلیارد دلار هزینه می‌کنیم.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: کاهش سهم مردم از هزینه بستری از ۳۷ درصد به ۸٫۵ درصد رسیده است همچنین قبل از اجرای طرح تحول سلامت ۵ درصد پزشکان در مناطق محروم به صورت تمام وقت کار می‌کردند ولی بعد از اجرای طرح ۱۰۰ درصد این پزشکان که در حدود ۵۷۰۰ نفر هستند، به صورت تمام وقت در مناطق محروم کار می‌کنند.

وی با اشاره به نوسازی ۳۹ هزار تخت در زمان اجرای طرح گفت: در کل کشور قبل از اجرای طرح ۵هزار ۷۰۰ تختicu  و nicu وجود داشت ولی بعد از طرح در حدود یک سال و نیم ۲ هزار و ۴۰۰ تخت اضاف شده است.

حریرچی با بیان اینکه ایران سال ۲۰۱۱ رتبه اول سزارین را داشت که با انجام ۱۰ ملیون و ۶۷ هزار زایمان طبیعی توانستیم ۶٫۵ درصد مطلق سزارین را کاهش دهیم، عنوان کرد:در زمان اجرای طرح ۷۲ پایگاه اورژانس را بازسازی کردیم و همچنین ۴۳۰ پایگاه دیگر بازسازی می‌شود.

وی افزود: ۶۷۰۰ پزشک عمومی جدید را به کارگیری کردیم و نیز روستایی که باید در آن پزشک وجود داشته باشد بدون پزشک نداریم همچنین ۱۹۵۵ پایگاه سلامت در سطح کشور راه‌اندازی شده است.

معاون وزیر بهداشت در زمینه پرداخت‌های غیرقانونی بیان کرد: ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت غیرقانونی داشتیم که در این زمینه در بیمارستان‌های دولتی در حدود ۹۹ درصد موفق به جلوگیری از اخذ پرداخت‌های غیرقانونی شدیم.

وی با بیان اینکه در آمریکا ۲۸٫۷ درصد مالیات به سلامت تخصیص داده می‌شود گفت: ما هنوز تا رسیدن به فرمایشات مقام معظم رهبری نسبت به اینکه بیماران خانواده‌هایشان  جز رنج بیماری رنجی دیگر نداشته باشند، راه درازی داریم.

حریرچی عنوان کرد: در حوزه سلامت اگر جناح‌های مختلف سیاسی و کارشناسی دست به دست هم دهیم همچنان راه سختی را در پیش خواهیم داشت حال اگر اختلاف داشته باشیم و کارهای یکدیگر را خنثی کنیم تکلیف معلوم است.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال175 روز قبل