ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

از جمله مناطق استان ایلام که از چند سال گذشته با موضوع کمبود آب و بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند برخی روستاهای دشت عباس شهرستان دهلران است که مشکلاتی را برای ساکنان این روستاها به‌وجود آورده است.
به گزارش تسنیم، گذشتگان گفته‌اند “هرجا آب هست آبادی هست” و با ذکر این ضرب المثل آبادانی یک منطقه را منوط به وجود آب بیان کرده‌اند.
البته با کمترین تاملی در این مسئله می‌توان به درستی این موضوع پی‌برد زیرا در طول زمان مناطقی که از وجود آب و منابع آبی بهره‌ای نداشته‌اند به مکان‌هایی متروکه تبدیل شده‌اند.
بر اساس اطلاعاتی که منابع درگیر با موضوع آب منتشر کرده‌اند کشور ما ایران در بین ۲۴ کشوری قرار دارد که وضعیت آب در آنها خطرناک است و باید موضوع کم آبی جدی گرفته شود.
توسعه شهرها و کشاورزی, افزایش جمعیت, خشکسالی‌های پی در پی و تغییر اقلیم از جمله موضوعاتی هستند که باعث شده‌اند بیشتر مناطق کشور با کمبود آب مواجه شوند.
در استان ایلام نیز وضعیت منابع آب به مانند سایر مناطق کشور به گونه‌ای است که اگر اقدامات لازم برای جلوگیری از هدررفت منابع را انجام ندهیم کمبود آب را باید در جاهای مختلف شاهد بود.
از جمله مناطق این استان که از چند سال گذشته با موضوع کمبود آب یا به عبارت بهتر با بی آبی دست و پنجه نرم می‌کند برخی روستاهای دهستان دشت عباس شهرستان دهلران است.
روستاهایی همانند سادات دانشگر, عین صوله, برم و ذوالفقار که چند وقتی است برخی از آنها بی‌آبی و برخی دیگر کم آبی را تجربه می‌کنند و اقدامات انجام شده نیز تاکنون برای رفع مشکل راه به جایی نبرده است.
آبرسانی سیار از جمله برنامه‌هایی است که برای تقلیل مشکلات این روستاها از سوی دستگاههای مسئول در نظر گرفته شده است تا به عنوان مسکنی برای درد بی آبی فعلی باشد.
کم آبی و گرمای منطقه دشت عباس طاقت فرسا شده است
سیدمحمد دانشگر از اهالی روستای سادات دانشگر اظهار داشت: عین صوله و سادات دانشگر دو روستایی هستند که کاملا بی‌آب هستند و دو سال است که آبی در لوله‌های این روستا جریان ندارد.
وی افزود: آبرسانی به این روستاها همچون عشایر کوچ‌رو توسط تانکر صورت می‌گیرد و شست و شو، حمام، آب شرب انسان و احشام همگی از این طریق فراهم می‌شود.
سیدطاهر نجات از دیگر اهالی این روستا در این زمینه نیز بیان کرد: سه ما پیش بود که فرماندار دهلران خبر از احداث سه حلقه چاه برای حل معضل بی‌آبی در روستاهای دشت عباس را داد که البته در سال گذشته استاندار نیز این وعدع را داده بود.
وی ادامه داد: مسئولان باید نسبت به موضوع بی‌آبی و کم‌آبی روستاهای دشت عباس دغدغه بیشتری داشته باشند زیرا با توجه به وضعیت جوی و گرمای شدید منطقه نبود آب بسیار طاقت فرسا است.
کریم فتوحی از اهالی روستای عین صوله گفت: روستاهای برم، ثارالله، عین صوله و سادات دانشگر تنها با یک حلقه چاه, آب آنها تامین می‌شود که جوابگوی جمعیت این روستاها نیست.
وی اظهار داشت: لازم است به ویژه برای روستاهای سادات دانشگر و عین صوله اقدام جدیدی صورت گیرد که البته مسئولان وعده‌هایی برای حفر چاه جدید داده‌اند اما هنوز عملیاتی نشده و مردم هم‌چنان چشم انتظار تحقق این وعده مانده‌اند.
مردم امیدوار به تدبیر دولت برای حل مشکل بی‌آبی روستاها هستند
حجت‌الاسلام والمسلمین سرخه از روحانیون و معتمدین دهستان دشت عباس درباره وضعیت آب روستاهای این دهستان اظهار داشت: مردم برخی روستاها برای آب در مضیقه هستند.
وی افزود: مشکل بی آبی چند سال است که روستاهای دشت عباس را دچار مشکل کرده و مردم امیدوارند که با تدابیر دولت این مشکل در اسرع وقت برطرف شود.
وی گفت: آب و هوای شهرستان دهلران و منطقه دشت عباس بسیار گرم است و درجه حرارت هوا تا بالای ۵۰ درجه هم می‌رسد که همین مسئله در کنار ریزگردهایی که در بیشتر ایام سال در آسمان منطقه جولان می‌دهند نداشتن آب را غیرقابل تحمل کرده‌اند.
این روحانی منطقه تصریح کرد: برای روستاهای ثارالله, عین صوله و سادات‌دانشگر بیش از یک سال است که آبرسانی با تانکر انجام می‌شود که البته بنا به گفته ساکنان این روستاها هم غیرکافی است و هم دارای مشکلات بهداشتی است.
وی ادامه داد: علی‌رغم بازدیدهای استاندار, فرماندار و دیگرمسئولان متاسفانه این مشکل تاکنون برطرف نشده و خصوصاٌ در این گرمای طاقت‌فرسای تابستان مردم صبور و ولایت‌مدار دشت عباس منتظر اقدامات فوری و عاجلانه مسئولان دولت تدبیر و امید هستند.
عملیات حفر چاه و انتقال آب به عین‌ صوله و سادات دانشگر اجرایی می‌شود
نورمحمد چابک رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهلران در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص این مشکل اظهار داشت: تمام سعی ما بر حل سریع کم آبی روستاهای دهستان دشت عباس است.
وی گفت: البته در همه روستاها مشکل کم آبی و بی آبی نداریم و تنها روستاهای سادات دانشگر و عین صوله به صورت جدی مشکل دارند که برنامه‌هایی برای آنها در دست اقدام داریم.
این مسئول ادامه داد: در کوتاه مدت تمام همت این اداره بر تامین آب اهالی این روستاها از طریق آبرسانی سیار متمرکز شده به طوری که روزانه ۴۰ متر مکعب آب از طریق تانکر به این روستاها انتقال می‌باید که این میزان از میانگین مصرف تعریف شده هم بیشتر است.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهلران تصریح کرد: همچنین برای حل کامل این مشکل درصدد هستیم که یک حلقه چاه حفر کنیم تا به طور کامل مشکل بی‌آبی این روستاها برطرف شود.
وی بیان کرد: در سال گذشته عملیات حفر یک حلقه چاه با صرف هزینه‌های بالایی انجام شد که متاسفانه آن انتظاری که ما داشتیم برآورده نشد و هم اکنون کار حفر و انتقال چاه جدید به یک شرکت مشاور جدید داده شده است.
چابک ادامه داد: با توجه به اینکه این چاه در ۱۸ کیلومتری این روستاها حفر می‌شود و هزینه‌های بالایی برای انتقال را می‌طلبد این پروژه در قالب پروژه‌های ملی در دست اقدام است.
وی با بیان اینکه بیش از یک میلیارد و پانصد میلیون تومان هزینه این طرح است گفت: کار مطالعات توسط شرکت مشاور در چند روز آینده به پایان خواهد رسید و انتظار می‌رود که عملیات اجرایی آن از شهریور ماه آغاز شود.
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دهلران افزود: تا اتمام کار این پروژه به صورت مرتب و روزانه کار آبرسانی بر اساس میزان نیاز اهالی روستاها انجام می‌شود.
آنچه که مسلم است موضوع بی‌آبی می‌تواند در یک منطقه تاثیرات زیادی داشته باشد که امید است مناطق این شهرستان که با این مشکل روبه‌رو هستند به‌زودی شاهد پایان مشکلات خود باشند.
گزارش از روح الله کرمی

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,