ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

روایت اسماعیلی از هدیه ظریف به کری

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

رسانه‌ها به نقل از اداره ثبت فدرال آمریکا خبری مبنی بر هدیه دادن کتاب آثار مینیاتور استاد فرشچیان از سوی وزیر امور خارجه به جان کری همتای آمریکایی‌اش در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۵ را منتشر کرده‌اند که معاون اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور روایت جالبی از این ماجرا آورده است.

به گزارش ایلنا، در روایت پرویز اسماعیلی از این ماجرا آمده است: 

 

در مرحله‌ای از مذاکرات هسته‌ای با ۵+۱، آمریکایی‌ها مرتبا ادعاهایی در خصوص زمان لازم برای ساختن بمب هسته‌ای از طریق سانتریفیوژهای نطنز مطرح می‌ساختند. تیم مذاکره کننده کشورمان نیز به اتکای صلح آمیز بودن گستره فعالیت‌های فنی و نیز محاسبات دقیق سازمان انرژی اتمی ایران ادعاهای آن‌ها را رد می‌کردند. 

 

 آمریکایی‌ها با سماجت روی ادعاهای خود اصرار و می‌گفتند که محاسبات سازمان انرژی اتمی ما اشکال دارد. تیم مذاکره کننده ما هم طی چند جلسه با حضور سایر اعضا، به آن‌ها فشار آوردند که اگر برای رد محاسبات ما استدلالی ندارند؛ لااقل دلایل و روش محاسبه خودشان را اثبات کنند. نتوانستند. نهایتا گفتند که محاسباتشان محرمانه است و نمی‌توانند ارائه دهند! 

 

گذشت؛ تا اینکه در میان یک جلسه چالشی با جان کری در پاریس دوباره همین موضوع مطرح شد. دکتر ظریف بدون هماهنگی قبلی از همکاران خود خواست تا یک جلد از مجموعه آثار استاد فرشچیان که برای هدیه به مقامات فرانسوی همراه هیأت بود را به اتاق ملاقات بیاورند. 

 

آوردند. وزیر امور خارجه کشورمان آن را به وزیر خارجه آمریکا داد و گفت: این مینیاتور‌ها تصاویر نقاشی‌هایی با ابعاد یک متر در یک متر است. ولی اگر شما به آتلیه استاد فرشچیان در نیوجرسی (آمریکا) سری بزنید، برای دیدن ریزه کاری‌های تابلوی اصلی به شما ذره بین می‌دهند تا جزئیات را با دقت ببینید (و بیشتر حیرت کنید.) یادتان باشد؛ وقتی ایرانی‌ها این گونه دقیق و در کار خود ریزبین هستند، هرگز بدون استدلال، ادعا نکنید که محاسباتشان غلط است.

 

منبع : بیتوته

مجله