ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در همایش بین‌المللی ایران‌شناسی اوراسیا، دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه با قدردانی از شخصیت‌های فرهیخته حاضر در نشست و میزبانی و مشارکت دانشگاه دولتی علوم انسانی روسیه در برگزاری همایش اظهار داشت: ایران‌شناسی و آموزش زبان فارسی عامل مهمی در گسترش و تقویت ارتباطات بین مردم ایران و دیگر مردم جهان است. کشور ایران به گواهی صاحب‌نظران، خاستگاه یکی از غنی‌ترین و کهن‌ترین تمدن‌های جهان و دارای آثار بی‌شمار و درخشان است.

وی افزود: شناخت جلوه‌های گوناگون فرهنگ و تمدن ایرانی، از جمله در قالب فعالیت‌های باستان‌شناسی، شناخت ریشه‌های زبان‌های باستانی و خط‌های کهن ایرانی، زبان و ادبیات فارسی و دیگر زبان‌های خانواده ایرانی، تصحیح و انتشار متون کهن، مردم‌شناسی، شناخت فلسفه و الهیات، جغرافیا و طبیعت و تاریخ ایران، آداب و رسوم، ادیان و آیین‌های ایرانی، هنر و معماری، و مسایل ایران معاصر حایز اهمیت و ارزشمند است.

سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه طی چند قرن گذشته، گردشگران، محققان، متفکران و ادیبان کشورهای مختلف از جمله در قلمروی کشورهای اوراسیا برای شناخت و معرفی ایران و زبان و ادبیات فارسی تلاش کرده‌اند، عنوان کرد: ایران و روسیه، نزدیک به ۵۰۰ سال روابط سیاسی رسمی دارند و وجود گنجینه‌ای از نسخ خطی، اسناد، و اقلام ایرانی در موزه‌ها و مراکز پژوهشی روسیه، فعالیت صدها ایران‌شناس طی دو قرن گذشته در روسیه و تولید آثار ارزشمند علمی ایران‌شناسان روس موجب اهمیت این کشور در زمینه ایران شناسی شده است.

سنایی ادامه داد: ایران‌شناسی در آسیای مرکزی و قفقاز نیز به ویژه با در نظر داشتن تاریخ و عناصر فرهنگی و اجتماعی مشترک، سابقه درخشانی دارد. 

وی تصریح کرد: برای تقویت این شناخت، بهره‌وری از همکاری دانشمندان و پژوهشگران سراسر جهان و شکل‌گیری انجمن‌های تخصصی میان ایران‌شناسان در قلمروهای گسترده‌تر جغرافیایی و تعامل آنها بسیار مؤثر است.

سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه هدف اصلی شکل‌گیری انجمن ایران شناسی اوراسیا، توسعه ایران‌شناسی در منطقه روس‌زبان است، عنوان کرد: این انجمن می‌تواند محلی برای تعامل ایران‌شناسان در منطقه آسیای مرکزی، قفقاز، روسیه و دیگر کشورهای روس‌زبان باشد. باور دارم که تعامل نزدیک‌تر ایران‌شناسان می‌تواند در تبادل دانسته‌ها و تولید آثار تازه مؤثر باشد و استمرار و موفقیت فعالیت‌های این انجمن نیازمند مشارکت متخصصان و حمایت نهادهای ایرانی است.

سنایی افزود: با وجود تلاش‌های ارزشمند انجام شده، ایران‌شناسی هم چنان نیازمند بررسی‌های بیشتر و حمایت نهادهای فرهنگی است. نهادهای مختلف فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هر یک می‌توانند سهمی برای تقویت ایران‌شناسی داشته باشند. از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی، بنیاد سعدی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد ایران‌شناسی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نهادهای فعال فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شناخته می‌شود. 

وی با اشاره به حضور صالحی‌امیری ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی و مشاور رئیس‌جمهور در این همایش اظهار داشت: این سازمان بزرگ‌ترین مخزن میراث مکتوب ایران را گرد‌آوری کرده و با نهادهای مشابه در کشورهای دیگر و سازمان‌های بین‌المللی مرتبط همکاری دارد.

سفیر ایران در روسیه ادامه داد: خوشبختانه روابط دو کشور دوست و همسایه، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در تمام سطوح در حال توسعه است. توسعه این روابط به ویژه مرهون اراده رهبران دو کشور، رفع برخی موانع و تسهیل شرایط در مسیر همکاری‌ها و دیدگاه‌های مشترک نسبت به مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی است. 

سنایی عنوان کرد: در چنین شرایطی، همکاری‌های علمی و فرهنگی نیز بیشتر از گذشته تقویت شده است. در سال ۲۰۱۵ کمیته عالی علمی و فناوری دو کشور به ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و دستیار علمی رئیس‌جمهوری روسیه تشکیل شد. این کمیته چارچوبی برای حمایت دولت‌های دو کشور از همکاری‌های علمی و تکنولوژیک است و متشکل از کارگرو‌ه‌هایی از جمله کارگروه همکاری‌های دانشگاهی است.

وی افزود: به علاوه، پیگیری‌های برای احیای اسناد همکاری پیشین علمی، دانشگاهی و فرهنگی انجام شد و برای امضای اسناد همکاری جدید زمینه‌سازی شد. این موضوع در همکاری‌های استانی نیز مورد توجه قرار گرفت و به همین دلیل علاوه بر همکاری‌های موجود بین دانشگا‌ه‌های مسکو و دانشگاه‌های ایرانی، اسناد همکاری بین دانشگاه‌های استان‌های همکار دو کشور در موارد متعددی به امضا رسیده است. 

سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه در سال ۲۰۱۵ همایش دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه با مشارکت مدیران ۱۰ دانشگاه برتر ایرانی و ۱۲ دانشگاه برتر روسی به میزبانی دانشگاه دولتی مسکو (ام.گ.او) برگزار شد، اظهار داشت: با شکل‌گیری اتحادیه مؤسسات آموزش عالی ایران و روسیه، پایه‌ای برای تقویت همکاری‌های دانشگاهی دو کشور ایجاد شد.

وی ادامه داد: روز ۲۰ اکتبر ۲۰۱۶ نیز شاهد برگزاری دومین همایش دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به میزبانی دانشگاه تهران و با حضور رؤسای دانشگاه‌های بزرگ دو کشور خواهیم بود. 

سفیر ایران در مسکو تصریح کرد: اجلاس‌های سالیانه اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه خزر، فرصت دیگری برای تعامل دانشگاه‌های ایران، روسیه و دیگر کشورهای ساحلی دریای خزر است. نوزدهمین اجلاس این اتحادیه طی روزهای ۱۱ تا ۱۵ اکتبر ۲۰۱۶ به میزبانی دانشگاه دولتی داغستان و مشارکت دانشگاه‌های منطقه برگزار می‌شود. 

سنایی گفت: همچنین همان طور که اغلب حضار می‌دانند، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو طی دو سال گذشته همایش بزرگ ایران شناسان و اساتید زبان فارسی سرتاسر فدراسیون روسیه را برگزار کرده است و سومین همایش در دسامبر ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد.

وی تاکید کرد: چنین نشست‌هایی، فرصتی برای بررسی و تبادل دستاوردها و تجربیات آموزشی – پژوهشی و تقویت تعاملات علمی بین شرکا است و می‌توانند زمینه مناسبی برای تقویت هر چه بیشتر ایران‌شناسی و آموزش زبان فارسی در روسیه نیز باشند. 

سفیر ایران در روسیه در پایان اظهار امیدواری کرد که در پرتو شرایط مساعد فعلی، ارتباطات و تعاملات نخبگان علمی و دانشگاهی دو کشور همسایه بیش از گذشته تقویت یابد و نتایج مفیدی برای مردم دو کشور داشته باشد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/LXTW0U

منبع : farsnews.com

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,