ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۱۳ مهر ۱۳۹۵ – ۰۰:۰۷

نمایشگاه محصولات کشاورزی هرات 7

توجه به بخش کشاورزی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه در کشور باشد و بسیاری از مشکلات و موانع امنیت غذایی در کشور با توجه بیشتر به کشاورزی قابل‌حل خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، کشور ایران با توجه به طبیعت چهار فصل خود، هرساله بسیاری از محصولات کشاورزی در آن  مورد کشت قرارگرفته و علاوه بر تأمین نیاز مردم، به کشورهای دیگر جهان نیز صادر می‌شود.

براساس دیدگاه توسعه اقتصادی، بخش کشاورزی وظایف مهم و اساسی را بر عهده دارد که از جمله نخستین و مهم‌ترین آنها، توجه به موضوع امنیت غذایی یعنی تأمین غذای کافی و غذای سالم است.

به دلیل اینکه توسعه اشتغال، امنیت غذایی و توسعه کشاورزی به‌هیچ‌وجه با واردات تأمین نمی‌شود، بر این اساس بایستی افزایش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی و گذر علمی از ساختار سنتی مدنظر باشد.

از سوی دیگر در عصر حاضر کشاورزی سنتی بدون فناوری برتر و علم روز نمی‌تواند کلید توسعه پایدار باشد و در عرصه‌های متنوع زیر بخش‌های کشاورزی در جهان، برای افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تلاش‌های گسترده‌ای شده است.

کشاورزان برای خودکفایی نیازمند دانش و مهارت هستند

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز با اشاره به اهمیت نقش کشاورزان در اقتصاد کشور اظهار داشت: دستیابی به تمام اهداف سیاست‌های کشاورزی از جمله اقتصاد مقاومتی، خودکفایی، صادرات، پایداری و امنیت غذایی از طریق عاملان اصلی کار کشاورزی یعنی کشاورزان امکان‌پذیر است.

وی افزود: کشاورزان نیز برای گام برداشتن در این مسیر نیازمند داشتن دانش و مهارت در به‌کارگیری فناوری مناسب هستند.

علیرضا آقابالایی آشنا کردن کشاورزان با مفهوم امنیت غذایی را ضروری دانست و گفت: این وظیفه بر عهده کارشناسان ترویج کشاورزی است تا کشاورزان را با مفهوم امنیت غذایی از ابعاد مختلف و نقش و مسئولیت آنان در این زمینه آشنا و مهارت استفاده از فناوری‌های مناسب برای رسیدن به اهداف مربوط را آموزش دهند.

ضرورت توجه به بخش کشاورزی برای توسعه در کشور

وی با اشاره به‌ضرورت توجه به بخش کشاورزی، ادامه داد: توجه به بخش کشاورزی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه در کشور باشد و بسیاری از مشکلات و موانع امنیت غذایی در کشور با توجه بیشتر به کشاورزی قابل‌حل خواهد بود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، با اشاره به تجدیدنظر در اولویت‌های خدمات ترویجی گفت: چالش امنیت غذایی، بسیاری از بخش‌ها ازجمله ترویج کشاورزی را دربر می‌گیرد و با این‌ وجود، تأمین امنیت غذایی نیازمند درک دوباره و تجدیدنظر در اولویت‌های خدمات ترویجی است.

وی افزود: امنیت غذایی به معنای دسترسی مستمر تمام مردم یک جامعه در تمام اوقات به غذایی کافی به‌منظور یک زندگی سالم و فعال است و دستیابی به عرضه باثبات مواد غذایی و تأمین امنیت غذایی جامعه، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های راهبردی ملی است.

رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی نیازمند توان متخصصان کشاورزی است

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به ضرورت انجام فعالیت‌های ترویجی در بخش کشاورزی اظهار داشت: بدون شک رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی نیازمند به‌کارگیری و استفاده در سطح روستاهای کشور برای انجام فعالیت‌های ترویجی است.

وی افزود: در این راستا فارغ‌التحصیلان کشاورزی از نقش و مسئولیت خطیری برخوردارند و تنها در سایه یادگیری مهارت‌های علمی و عملی کاربردی یافته‌های نوین کشاورزی در دوران تحصیل می‌توانند در انجام وظایف خود موفق شوند.

ابراهیم ناهی خاطرنشان کرد: در این زمینه دولت نیز با ایجاد زمینه کار به ویژه در زمینه محصولات استراتژیک برای فارغ‌التحصیلان با حقوق و مزایای مناسب در ایجاد علاقه و انگیزه بیشتر برای یادگیری می‌تواند نقش مهمی ایفا کند.

نقش تعیین‌کننده دانش‌آموختگان کشاورزی در افزایش کمّی محصولات

وی با اشاره به نقش تعیین‌کننده دانش‌آموختگان کشاورزی ادامه داد: دانش‌آموختگان کشاورزی در افزایش کمّی و کیفی محصولات باید نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کنند.

نایب‌رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی آذربایجان شرقی، یادآور شد: اگر فعالیت‌های کشاورزی با پیوست آموزشی و همکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی توسعه یابد، علاوه بر افزایش تولید، قدرت کشاورزی ایران نیز افزایش می‌یابد.

وی تأکید کرد:  توجه به نیاز بخش کشاورزی به دانش‌آموختگان از بعد دانش فنی، جنبه مهمی از ضرورت‌های ساماندهی اشتغال دانش‌آموختگان کشاورزی است.

به گزارش تسنیم، در صورت جدی بودن عزم دولت در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی، نه تنها برای تمامی فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی زمینه اشتغال در مناطق روستایی فراهم می‌شود، بلکه با کمبود نیروی متخصص هم مواجه خواهیم شد.

گزارش از امیر مسعود طایفه

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

مجله
Mostafa ارسال142 روز قبل