ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

معاون سازمان ثبت اسناد در گفت‌وگو با تسنیم خبر داد

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ – ۱۱:۲۰

طلاق توافقی

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌گوید ۶۴ درصد استان‌های کشور در سال ۹۴ دارای رشد طلاق بودند و ۳۶ درصد نیز رشد منفی داشتند.

سید مهدی انجم شعاع در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به این سئوال که سازمان ثبت احوال مدعی است مرجع رسمی اعلام آمار ازدواج و طلاق در کشور است اظهار کرد: من هم معتقدم مرجع رسمی اعلام آمار ازدواج و طلاق، سازمان ثبت احوال است زیرا چهار واقعه ولادت، وفات، ازدواج و طلاق در حوزه صلاحیت سازمان ثبت احوال قرار دارد.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سازمان ثبت احوال باید همواره این چهار واقعه را رصد کنند و آمار مربوط به آنها را داشته باشند تا ببیند چه اتفاقاتی در کشور می‌افتد. ضمن اینکه قانون نیز این مسئله را پیش‌بینی و به دفترخانه‌های تحت نظارت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تکلیف کرده است آمار وقایع ازدواج و طلاق و رجوع را به ثبت احوال بدهند.

وی افزود: در اصل این سازمان ثبت احوال است که باید جمع‌بندی، رصد و تحلیل کند. البته اگر هم ما آمار بدهیم که در دفترخانه‌ها این تعداد ازدواج یا طلاق به ثبت رسیده است، منع قانونی ندارد ولی مرجعی که حق رصد، تحلیل و ارزیابی این آمار را دارد، سازمان ثبت احوال است.

انجم شعاع درباره طلاق‌های رجعی و رجوع مجدد زوجین به یکدیگر پس از صدور حکم طلاق گفت: طلاق رجعی یکی از انوع طلاق است؛ در طلاق رجعی در واقع با اجرای صیغه طلاق، تفکیک یا انفکاک حاصل نمی‌شود و تا پایان یافتن زمان عِدّه، زوجین اگر پشیمان شدند، می‌توانند دوباره به هم رجوع کنند و عقدشان پابرجا می‌ماند و اگر این زمان پایان یابد، صیغه طلاق تثبیت و انفکاک حاصل می‌شود.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: در طلاق‌های خلع و مبارات، با اجرای صیغه طلاق دیگر زوجیت وجود ندارد اما در طلاق رجعی به رغم اجرای صیغه طلاق تا زمان یاد شده، زوجیت وجود دارد و اگر پشیمان شدند می‌توانند به زندگی مشترک برگردند و دیگر نیازی به عقد جدید ندارند.

انجم شعاع با اشاره به ثبت ۶۷۳ هزار و دو واقعه ازدواج و ۱۶۴ هزار و ۹۱۲ واقعه طلاق در سال ۹۴ گفت: مقایسه تعداد طلاق‌های ثبت شده در سال ۹۴ نشان می‌دهد که ۶۴ درصد استان‌های کشور رشد مثبت نسبت به مدت مشابه سال قبل و ۳۶ درصد نیز رشد منفی داشتند.

به گفته وی کهگیلویه و بویر احمد با ۲۴ و بوشهر با ۱۸ درصد رشد دارای بیشترین افزایش طلاق بودند و استان‌های قم و سمنان نیز به ترتیب با ۲۲ و ۱۳ درصد کاهش، بیشترین کاهش را داشتند.

انتهای پیام/

    منبع : tasnimnews.com

    اخبار

    برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

    Mostafa ارسال175 روز قبل