ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تکرار/دبیر علمی کنگره اندیشه دینی خبر داد

۱۵ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۰:۵۹

مقاله

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی فرهنگ و اندیشه دینی گفت: از مجموع ۶۶۲ مقاله، ۳۲۳ اثر در مرحله نهایی پذیرفته شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم،  امیرحسن شیعی  ظهر امروز در دومین کنگره بین‌المللی فرهنگ و اندیشه اسلامی که در مدرسه عالی امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به تأثیر تحولات فرهنگی بر توسعه و پیشرفت جوامع بشری، اظهار داشت: فرهنگ پویا باید بستر تحول و پیشرفت را در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره را به نحوی شایسته فراهم کند که این فرهنگ و دانش در عالی‌ترین مقام، فرهنگ و دانش مبتنی بر قرآن و مکتب اهل‌بیت (ع) است.

وی افزود: همواره فرهنگ و اندیشه دینی و تولید علوم بر مبنای ثقلین موردتوجه مقام معظم رهبری بوده است، تا آنجا که ایشان فرهنگ را هویت یک ملت دانسته و ارزش‌های فرهنگی را روح و معنای حقیقی یک ملت می‌دانند، در نگاه ایشان فرهنگ حاشیه نبوده و نمی‌توان عرصه‌های اجتماعی و حیات بشری را از آن جدا نمود.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی فرهنگ و اندیشه دینی بابیان اینکه عناوین مقالات ارسالی به کنگره در ۱۴ گروه دانشی طبقه‌بندی‌شده است، تصریح کرد: گروه‌های معارف اسلامی، فقه، فلسفه، تاریخ، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، اقتصاد، مدیریت، حقوق، اخلاق و عرفان، روانشناسی، هنر و رسانه، جغرافیا و تمدن اسلامی و درمجموع دارای ۱۶۶ زیر عنوان ارائه‌شده در فراخوان بوده‌اند.

شیعی خاطرنشان کرد: این دوره از همایش با ثبت‌نام اولیه ۶۶۲ پژوهشگر و حضور ۴۹۰ مقاله علمی آغازشده و بررسی و ارزیابی مقالات نیز طی چند ماه توسط ۶۸ داور صورت پذیرفت که از این میان تعداد ۳۲۳ مقاله و در حدود ۶۶ درصد، به مرحله رقابت اصلی راه یافتند.

وی با اشاره به دلایل پذیرفته نشدن سایر مقالات، تصریح کرد: باقی مقالات به دلیل پرداختن به اجزای غیر مرتبط، عدم اثربخشی لازم، ضعف در نوآوری، خلاقیت و ارائه مباحث جدید، کم‌توجهی به شاخص‌های علمی مرتبط با هرگونه دانش، ضعف در امور فنی و ادبی از رقابت بازماندند.

دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی فرهنگ و اندیشه دینی به تشریح مقالات پذیرفته‌شده پرداخت و گفت: از مجموعه مقالات پذیرفته‌شده ۸۳ اثر در سطح ارائه سخنرانی، ۱۱۱ اثر در سطح پوستر و ۱۲۹ اثر جهت انتشار در مجموعه مقالات انتخاب شدند که علوم اسلامی با ۱۶/۵ درصد و علوم اجتماعی با ۱۰/۵ درصد بیشتر حجم مقالات را به خود اختصاص می‌دهند.

وی با توجه به ارسال هزار اثر در دو دوره همایش، عنوان کرد: دستیابی به قله‌های پیشرفت و پژوهش و عرضه آثار فاخر نیازمند توجه عمیق به برخی نکات از قبیل اهتمام به مقوله مدیریت و تولید علم بومی بر اساس نقشه روشن و اهداف مشخص، تلاش جهت هماهنگی میان مراکز پژوهشی و پژوهشگران، فراهم‌سازی بسترهای تولید علم، نوآوری نظریه‌پردازی و نقد علمی، اهتمام به نیازسنجی علمی قبل از نگارش تولید اثر، اهتمام به رعایت شاخص‌ها و استانداردهای روشی و محتوایی و پرهیز از تلاش‌های علمی سلیقه‌ای، تکراری و فاقد اولویت است.

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال201 روز قبل