ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

تسنیم گزارش می‌دهد

۱۹ مرداد ۱۳۹۵ – ۱۰:۰۲

اس 300

معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرده که نیمی از مجتمع‌های مورد نظر اس۳۰۰ به ایران تحویل داده شده است، این به معنای آن است که ۲ گردان از این سامانه تحویل داده شده است.

به گزارش گروه امنیتی – دفاعی خبرگزاری تسنیم، دمیتری راگوزین معاون نخست وزیر روسیه در امور دفاعی که در نشست سه جانبه سران روسیه، ایران و آذربایجان در باکو حضور داشته است، روز گذشته از تحویل نیمی از مجتمع‌های مورد نظر سامانه اس۳۰۰ به ایران خبر داده است.

ایران در اوایل سال جاری اولین محموله از سامانه موشکی اس ۳۰۰ را تحویل گرفته بود و پس از تحویل و رونمایی رسمی از برخی اجزاء این سامانه، روس‌ها اعلام کردند که تا پایان سال جاری میلادی، مراحل تحویل این سامانه به ایران، به اتمام می‌رسد.

آنچه که مسلم است، این سامانه طبق اعلام روس‌ها در قالب یک جدول زمانبدی شده به ایران تحویل داده خواهد شد، چیزی که رئیس سازمان فدرال همکاری فناوری نظامی روسیه نیز آن را رسما اعلام کرده و خبر داده بود که بخش دوم از سامانه موشکی اس ۳۰۰ به‌زودی به ایران تحویل داده خواهد شد.

الکساندر فامین، رئیس سازمان فدرال همکاری فن آوری نظامی روسیه در این باره گفته بود: ما بخش اول را فرستاده‌ایم، این مجموعه کاملی است و ما در نظر داریم که بخش دوم را ارسال کنیم. شرکای ما نیز باید پرداخت لازم را انجام دهند. از جانب روسیه عملا همه چیز برای بارگیری لازم است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این انتقال اموال با شرکای ما انجام شود. همینکه پرداخت مالی صورت گیرد کالا ارسال خواهد شد.

حالا با گذشت نزدیک به ۵ ماه از تحویل اولین محموله از سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران، خبرگزاری اسپوتنیک روسیه سخنان معاون نخست وزیر این کشور را در حاشیه اجلاس سران ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان را منتشر کرده که وی گفته است: تاکنون "نیمی از اس ۳۰۰های مورد نظر" به ایران تحویل داده شده و در اختیار طرف ایرانی قرار گرفته است.

"نیمی از اس۳۰۰های موردنظر" که مورد اشاره معاون نخست وزیر روسیه بوده یعنی اجرای نیمی از قرارداد که شامل "2 گردان اس ۳۰۰" می‌شود. طبق اعلام سردار حسین دهقان وزیر دفاع ایران، قرارداد خرید و تحویل اس ۳۰۰ از روسیه، "شامل ۴ گردان اس ۳۰۰ است". این به معنای آن است که ایران براساس استاندارد قراردادهای خرید اس ۳۰۰ سری پی ام یو، ۴ گردان از این سامانه را تحویل خواهد گرفت که هر گردان از ۴ آتشبار تشکیل می‌شود که هر آتشبار نیز شامل ۴ پرتابگر موشک، رادارهای جانبی، خودروهای فرماندهی و پشتیبانی است.

پیشتر، ایران برخی بخش‌های سامانه موشکی اس ۳۰۰ را در مراسم رژه نیروهای مسلح در ۲۹ فروردین ماه سال جاری به نمایش گذاشته بود. این تجهیزات، شامل رادار ۶۴N6E یا همان رادار مشهور Big Bird، پست فرماندهی UNIVERSAL متعلق به سامانه اس ۴۰۰، رله ارتباطی اس ۳۵۰، کِشنده‌های سامانه موشکی و لانچرهای این سامانه بود.

در هفته گذشته نیز، خبرگزاری تسنیم در خبری رسما اعلام کرد که اولین محموله از موشک‌های اس ۳۰۰ وارد کشور شده و مدل موشک‌ها نشان می‌دهد که ایران سامانه موشکی S300-PMU2 را خریداری کرده است. (لینک)

ورود موشک‌های اس ۳۰۰ به ایران پس از ورود تمام ادوات و تجهیزات جانبی، به معنای آن است که
سامانه موشکی اس ۳۰۰ در ایران پس از استقرار، قابلیت شکار اهداف را دارد و این یعنی استقرار عملیاتی

ایران حالا در حال انجام مراحل استقرار این سامانه در کشور است و آنطور که سردار دهقان در نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرده، بخشی از این سامانه در داخل کشور استقرار عملیاتی یافته است. (لینک)

امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش هم اعلام کرده که، سامانه موشکی اس ۳۰۰ تا پایان سال جاری در ایران عملیاتی خواهد شد و این به معنای آن است که ایران نیز اظهارات روس‌ها مبنی بر تحویل کامل اس ۳۰۰ تا پایان سال جاری را تایید می‌کند. (لینک)

اعلام آمادگی چند هفته پیش روس‌ها برای ارسال دومین محموله از اس ۳۰۰‌ها به ایران و سخنان روزگذشته معاون نخست وزیر روسیه مبنی بر اینکه نیمی از اس۳۰۰ها به ایران تحویل داده شده است، این احتمال را قوت می‌بخشد که ایران دومین محموله از سامانه موشکی اس ۳۰۰ را تحویل گرفته است، چیزی که احتمالا شامل دومین گردان از این سامانه می‌شود.

تصاویر برخی ادوات مربوط به سامانه موشکی اس ۳۰۰ که وارد کشور شده‌اند را در ذیل ببینید:


رادار پرنده بزرگ (Big Bird) در ایران

 


سامانه UNIVERSAL


رله ارتباطی اس ۳۵۰
 


پست فرماندهی

 


خودرو کِشنده
 


پرتابگر موشک

انتهای پیام/

منبع : tasnimnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال165 روز قبل