ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

فرشته روح‌افزا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت حقوقی رسیدگی به پرونده شهدای مکه و منا توسط قوای سه‌گانه ایران گفت: دعوتی از ما برای حضور در جلسات رسیدگی به وضعیت شهدای مکه و منا صورت نگرفته و به نظر می‌رسد که قرار نیست قدمی از سوی قوه قضاییه برای این امر برداشته شود.

وی با بیان اینکه در رسانه‌ها برگزاری اولین نشست رسیدگی حقوقی توسط قوه قضاییه را دیده‌ام اما از ما دعوتی برای حضور در این نشست صورت نگرفته است، افزود: فقط شنیده‌ام دادگستری قرار است اقداماتی در این باره انجام دهد.

مسامحه دستگاه‌های اجرایی و قضایی در قضیه شهدای مکه و منا معنا ندارد

روح‌افزا با تأکید براینکه اگر قرار باشد با وجود ۵۰۰ ایرانی که در مکه و منا به شهادت رسیده‌اند و تأکیدات مقام معظم رهبری در رسیدگی به وضعیت این شهدای مظلوم قدم از قدم برای دفاع از حقوق این حاجیان برنداریم معنایش آن است که از حقوق این شهدا گذشته‌ایم، اظهار داشت: یک سال از این حادثه تلخ برای حاجیان ایرانی در مکه و منا گذشته است و اگر زمانی به ما اعلام می‌شد که روابط تهران و ریاض تنش‌ وجود دارد عدم پیگیری را توجیه می‌کرد ولی حالا که روابط قطع شده مسامحه دستگاه‌های اجرایی و قضایی معنا ندارد.

وی افزود: تنها حمایتی که در احقاق حقوق شهدای مظلوم مکه و منا دیده‌ام از سوی مقام معظم رهبری و نماینده ایشان بوده که دیدارهایی را با خانواده‌ شهدا داشته‌اند.

روح‌افزا با انتقاد از ستاد حقوق بشر قوه قضاییه مبنی بر عدم پیگیری حقوق شهدای مظلوم مکه و منا گفت: مگر این شهدا جزو بشر محسوب نمی‌شود که اقدامی برای آنها صورت نمی‌گیرد.

انفعال ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در قبال شهدای مکه و منا

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه خاطرنشان کرد: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه پس از کشته شدن ندا آقاسلطان در اغتشاشات پس از انتخابات سال ۸۸ و صدور حکم اعدام سکینه محمدی بلافاصله اعلام موضع کرده و سعی در پاسخگویی به هیاهوی ایجاد شده در دنیا علیه ایران کرده است اما وقتی یک دانشمند فضایی در مکه و یک دیپلماتی انقلابی در منا و حاجیان ساده دیگر که شهید شده‌اند گویا آنها را جزو بشر به حساب نیاورده است.

روح‌افزا با بیان اینکه به هیچ‌وجه از NGOهای حقوق بشری دنیا توقع اظهارنظر و اقدامی درباره وقایع مکه و منا نداریم، تصریح کرد:‌ این NGOها مدافع حقوق بشر و همچنین ساخته و پرداخته غرب هستند که موضع‌گیری آ‌نها در راستای خوشایند غرب است.

بنیاد شهید قدمی برای شهدای مکه و منا برنداشته

وی با بیان اینکه اقدامی از سوی بنیاد شهید برای احقاق حقوق شهدای مکه و منا صورت نگرفته است، گفت: تاکنون قدمی از قدم از سوی این نهاد انقلابی برای شهدای ایرانی مکه و منا برداشته نشده است.

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه با ابراز تأسف از اینکه رئیس جمهو.ر تاکنون تسلیتی به دلیل بروز فاجعه شهادت حدود ۵۰۰ ایرانی در وقایع مکه و منا صادر نکرده خاطرنشان کرد: وی حتی به خانواده‌های این شهدا سرکشی نکرد البته بابت این امر ناراحتی و توقعی از حسن روحانی نداریم.

روح‌افزار تصریح کرد: برای پیگیری حقوق بین‌المللی شهدای مکه و منا از وزارت خارجه به هیچ‌وجه توقعی نداریم این در حالی است که به نظر می‌رسد آنها در این قضیه بیشتر پیگیری حقوق سعودی‌ها هستند زیرا محمدجواد ظریف در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که با وجود ۵۰۰ شهید ایرانی حادثه مکه و منا قطع ارتباطی بین دو کشور در بخش سیاسی صورت نگرفته است که گویا برای وزارت خارجه این امر امتیاز مثبتی تلقی می‌شود.

اقدام وزارت خارجه در قبال تعرض به ۲ نوجوان ایرانی در جده مایه تاسف است

وی با بیان اینکه به هیچ‌وجه موافق حمله به سفارت خارجه عربستان در تهران نیست اما ریاض در تمامی مجامع بین‌المللی به دلیل پایین کشیدن چند تابلوی سفارتش در تهران علیه ایران اقداماتی را انجام داده خواستار پاسخگویی صریح مقامات ایرانی در قبال قصور سعودی‌ها نسبت به زائران ایرانی شد.

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه گفت: ۳ اتفاق بسیار بزرگ در سال گذشته در عربستان رخ داده که در هیچ جای دنیا این فجایع در سطح بین‌المللی مطرح نشده است که این وقایع حادثه تعرض پلیس سعودی به ۲ نوجوان ایرانی در جده، حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام در مکه و همچنین جان باختن چند هزار زائر خانه خدا در منا بودند.

روح‌افزا اظهار داشت: وزارت خارجه ایران هیچ اقدام اساسی و قدرتمندی را درباره تعرض صورت گرفته به ۲ نوجوان ایرانی در جده انجام نداده است که مایه تأسف است.

دولت یازدهم از مسئولیتش در قبال شهدای مکه و منا شانه خالی می‌کند

وی با اشاره به سقوط جرثقیل مسجدالحرام در مکه که موجب شهادت ۱۱ زائر ایرانی شد، افزود: سعودی‌ها قصور خود را در این حادثه پذیرفته بودند اما مقامات دولتی ایران این موضوع را پیگیری نکرده و از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند. در حالی که سعودی‌ها قصور خود را در حادثه منا نپذیرفتند.

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه با بیان اینکه عدم احقاق حقوق شهدای مظلوم ایرانی حادثه مکه و منا توسط دولتمردان ایران وضعیت را به جایی رسانده که کشوری مانند جیبوتی با ما قطع ارتباط می کند و هیچ واکنشی نسبت به آن صورت نمی‌گیرد، افزود: بسیاری از این شهدا افراد شاخص علمی و مذهبی و انقلابی بودند که نباید به راحتی از خون آنها گذشت. چرا که نبود آنها ثلمه‌ای بر پیکر نظام است.

روح‌افزا خاطرنشان کرد: چگونه می‌توان شبیه فرد شاخص و شجاعی مانند رکن‌آبادی که دیپلماتی انقلابی محسوب می‌شود را پیدا کرد.

وی گفت: تمامی شهدای مکه و منا انتخاب شده و از شهدای الهی و خاص بودند.

روح‌افزا با اشاره به اظهارات یکی از دولتمردان ایران که شهدای مکه و منا را شهدای معنوی نامیده بود، افزود: مگر بقیه شهدا غیر معنوی هستند که اینگونه راجع‌به این افراد مظلوم صحبت می‌شود در حالی که نام کلمه شهید خود گواه معنویت است.

خانواده شهیدی که برای دریافت نان کارت یارانه را گرو گذاشته

وی با بیان اینکه به هیچ‌وجه رسیدگی لازم به برخی از خانواده‌های شهدای مکه و منا صورت نمی‌گیرد گفت: یکی از این خانواده‌ها که گرگانی است کارت عابربانک یارانه دریافتی خود را به نانوایی محل داده تا بتواند نان بگیرد زیرا همسر وی شهید شده در حالی که دولتمردان اعلام می‌کنند که این شهدا شهید معنوی هستند و بنا دارند به وضعیت اقتصادی آنها رسیدگی نکنند. هر چند که برخی از این خانواده‌ها نیاز به مسائل مالی ندارند.

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه با بیان اینکه مگر می‌توان به خانواده شهدای مکه و منا رسیدگی نکرد، افزود: باید توضیح داده شود که این حاجیان شهید شده به کدامین گناه کشته شده‌اند.

امیدی به دولت یازدهم برای احقاق حقوق شهدای مکه و منا نداریم

روح‌افزا با بیان اینکه تعداد زیادی از همسران شهدای مکه و منا شغلی ندارند و با چند بچه یتیم مشخص نیست که چگونه باید امرار معاش کنند، خاطرنشان کرد: امید به این دولت برای رسیدگی به وضعیت خانواده‌های شهدای مکه و منا وجود ندارد.

وی با انتقاد از عدم موضع‌گیری در سخنرانی حسن روحانی در اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک تصریح کرد: با اینکه ۵۰۰ نفر از ایرانی‌ها بر اثر قصور سعودی‌ها به شهادت رسیده بودند ولی رئیس جمهور کشورمان هیچ‌گونه واکنشی در برابر رؤساهای دولت‌های جهان در نیویورک علیه این موضوع اتخاذ نکرده که جای تأسف است.

حسن روحانی در نطق نیوریورکش از حقوق شهدای مکه و منا دفاع نکرد

همسر یکی از شهدای حادثه جرثقیل در مکه با بیان اینکه دولت و زیرمجموعه‌هایش بعد از هرگونه حادثه سیل، زلزله و انفجارات مونیخ و پاریس بلافاصله پیام تسلیت صادر می‌کنند، اظهار داشت: گویا به شهادت رسیدن ۵۰۰ ایرانی در عربستان برای این دولت اهمیت چندانی ندارد.

روح‌افزا با بیان اینکه مخالف این نیستم که پیام تسلیت برای وقایع و فجایع بین‌المللی از سوی مقامات ایرانی صادر شود اما اینکه به شهدای مظلوم ایرانی حادثه مکه و منا توجه نشود جای تأسف دارد، خاطرنشان کرد: دل خانواده‌های این شهدا از اینگونه رفتارها می‌سوزد.

وی با بیان اینکه در راستای احقاق حق و دفاع از خون شهدای مکه و منا خانواده‌های این شهدا سکوت نکرده و قدم‌های مختلفی را در این راستا برخواهند داشت و فریاد حق‌طلبی را بلند سر خواهیم داد، تصریح کرد: در این قضیه به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد و تمهیدات در نظر گرفته علیه خانواده‌های شهدای مکه و منا نیز هراسی نخواهیم داشت.

درایت بالای رهبری انقلاب در دفاع از حقوق شهدای مکه و منا و موضعگیری علیه عربستان

همسر یکی از جان باختگان حادثه جرثقیل در مکه افزود: اگر از حق خون شهدای مکه و منا بگذریم معنایش آن است که کار حضرت زینب در صحرای کربلا را فرا نگرفته‌ایم و پیرو راستین راه امام حسین نبوده‌ایم چرا که آنها با مظلومیت تمام شهید شده‌اند.

روح‌افزا با بیان اینکه مقام معظم رهبری با درایت بسیار بالا نسبت به وقایع مکه و منا واکنش نشان‌ داده‌اند، تصریح کرد: تنها التیام بخش خانواده شهدای مکه و منا اظهارات مقام معظم رهبری در این خصوص بوده که نشان‌دهنده آن است که ایشان هیچ حقی را از مقابل چشمان خود دور نمی‌کنند و دستور داده‌اند که نمایندگان ایشان در بعثه به خانواده‌های این شهدا سرکشی کنند در حالی که دیگر دستگاه‌ها و افراد قدم از قدمی برنداشته‌اند.

وی با بیان اینکه به قوای مجریه و قضاییه و حتی مقننه نسبت به عدم پیگیری حقوق شهدای مظلوم ایرانی در حوادث مکه و منا انتقاد جدی دارم، خاطرنشان کرد: این قوا قدم جدی را برای احقاق حقوق این شهدا برنداشته‌اند گویا که اتفاق خاصی رخ نداده است.

قدم‌های منفی قوه مجریه در مسیر دفاع از حقوق شهدای مکه و منا

همسر یکی از جان باختگان حادثه جرثقیل در مکه گفت:‌قوای قضاییه و مقننه در بحث احقاق حقوق شهدای ایرانی مظلوم حادثه مکه و منا ساکت هستند در حالی که متأسفانه قوه مجریه قدم‌های منفی هم برمی‌دارد.

روح‌افزا با بیان اینکه الحمدالله روابط ایران با عربستان قطع شده خاطرنشان کرد: ما به رابطه به عربستان سعودی که مانند رژیم صهیونیستی در منطقه مسلمان کشی می‌کند نیازی نداریم.

وی در پایان افزود: اگر دولت ایران دغدغه لازم را برای احقاق حقوق شهدای مظلوم ایران در مکه و منا داشت خیلی کارها می‌توان در سطح بین‌المللی انجام داد که متأسفانه این دغدغه وجود ندارد.

انتهای پیام/

منبع : farsnews.com

مجله