ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

کامران شرفشاهی، مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به آنکه به طور قطع عوارض افزایش قیمت کاغذ می تواند گریبانگیر صنعت نشر شود و مسئله کتابخوانی را در کشور تشدید کند، گفت: به نظر می رسد مسئولین به مشکلاتی که در عرصه نشر وجود دارد، چشم بسته اند و در چند سال اخیر شاهد سیری نزولی در تیراژ و عناوین کتاب ها بودیم به طبع این مسئله روی شمار مخاطبان و علاقه مندان به کتاب تاثیر نامطلوبی دارد. علی رغم تمام وعده هایی که داده شده است عوارضی که در چاپ و نشر کشور وجود دارد، روز به روز روند نزولی تری را طی می کند.
وی افزود: روند نزولی چاپ و نشر کشور نه تنها در کوتاه مدت بلکه در بلند مدت نیز فاجعه آفرین است در حال حاضر وضعیت به جایی رسیده است که دیگر نمی توان سخنی گفت و تقاضایی از مسئولین داشت. کسانی که به اصطلاح مسئولین دغدغه یا توانایی کافی برای حل مشکلات عرصه چاپ و نشر کشور را ندارند. به هرحال مدت ها است که دلال ها یکه تاز بازار کاغذ و لوازم چاپ و نشر کشور هستند و سودجویی های لجام گسیخته در این عرصه تازگی ندارد.
مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به آنکه آنچه جای دریغ دارد این است که پدید آورندگان آثار و جامعه، ناشران را مقصر گرانی می دانند، بیان کرد: بسیاری از ناشران انگیزه خود را برای حضور در عرصه چاپ و نشر کشور از دست داده اند و عده ای نیز به طور کامل از فعالیت در این عرصه دست کشیده اند. یک سری چاپخانه ها نیز به دلیل این گرانی ها و سودجویی های دلالان و وارد کنندگان کاغذ نیمه وقت کارمی کنند. بسیاری از افراد صنعت چاپ نیز کار خود را از دست دادند و چاپخانه ها با وضعیت نیمه تعطیل کار خود را ادامه می دهند.
شرفشاهی ادامه داد: چاپخانه ها در این روزها حتی از طریق پیامک و تبلیغات  به دنبال دریافت سفارشی هستند در چنین شرایط نامطلوبی نمی توان انتظار داشت آن نشاط سابق به عرصه چاپ و نشر کشور بازگردد. امروز این حالت ها ازبین رفته یا به حداقل خود رسیده است. همین این عوامل دست به دست هم داده تا روزهایی داشته باشیم که چندان امید بخش نیست و روزهای خوبی را پیش روی مخاطب و آنها که اهل کتاب هستند نمی بینیم.
انتهای پیام/

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,