ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

دستگاه قضایی جنگل هیرکانی را نجات می‌دهد؟  پنج هزار هکتار از جنگل‌های بکر هیرکانی منطقه آق مشهد در جنوب ساری در رویکردی دور از انتظار با حکم قضایی به اوقاف مازندران واگذار شد.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب یکشنبه ۱۷اسفند ماه ۹۳در دیدار با مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و محیط‌ زیست کشور، در اظهاراتی راهبردی با اشاره به اینکه جنگل‌ها و مراتع، ریه‌های تنفسی شهرها و عوامل نگهدارنده خاک است با اظهار تأسف از دست‌اندازی افراد سودجو به جنگل‌ها و منابع طبیعی به ‌خصوص در شمال کشور تأکید کردند: «دستگاه‌های مسئول باید قاطعانه با تعدی به جنگل‌ها به هر بهانه‌ای اعم از هتل‌سازی‌، جذب گردشگر، ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل‌قبول، مقابله کنند».

مهندس عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دراین باره گفت: تا پیش از این بر اساس تفاهمنامه‌ای که بین اوقاف و اداره کل منابع طبیعی استان وجود داشت مشکلاتی از این قبیل را با تشکیل جلساتی متشکل از مسئولان منابع طبیعی و اوقاف استان، همچنین کارشناسان حقوقی برطرف می‌کردیم. براین اساس، امیدواریم بتوانیم در راستای منویات مقام معظم رهبری که مسئولان و دست‌اندرکاران منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور را ملزم به حفاظت از جنگل‌ها کرده‌اند، مانع از تغییر کاربری جنگل شویم.

شرح ماجرا

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران هم با اعلام اینکه این پرونده بیش از چهار سال پیشینه دارد، گفت: مطابق ماده یک قانون ملی شدن جنگل‌های کشور، عرصه و اعیانی تمام جنگل‌ها، ملی و جزو اموال عمومی و متعلق به دولت است و بنا به ماده۲حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور و به تبع آن ادارات کل منابع طبیعی، مکلف به حفظ این عرصه‌ها هستند.

مهندس محمدرضا عزیزکمالی در پی این مقدمه افزود: چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی نسبت به اجرای مقررات ماده ۵۶ اعتراض داشته باشند می‌توانند به کمیسیون ماده واحده مراجعه کنند. اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ساری نسبت به موقوفه بودن این اراضی اعتراضی را به کمیسیون ماده واحده تقدیم کرد و قاضی محترم عضو این کمیسیون، با توجه به جنگلی بودن عرصه مورد نظر، رأی به ملی بودن اراضی داد. شعبات دادگاه بدوی و تجدیدنظر هم رأی قاضی کمیسیون ماده واحده مبنی بر ملی بودن عرصه را تأیید کرد. در پی آن، با فرجام‌خواهی اداره اوقاف از دیوان‌عالی کشور، قضات محترم دیوان‌عالی ضمن نقض دادنامه‌های قاضی عضو کمیسیون ماده واحده و دادگاه بدوی و تجدیدنظر رأی به وقفی بودن اراضی جنگلی داد.

عزیزکمالی با اعلام اینکه هر چه در توان داشتیم برای جلوگیری از واگذاری انجام دادیم و همچنان با جدیت این پرونده را پیگیری می‌کنیم، خاطرنشان کرد: پس از نقض رأی در دیوان‌عالی، اداره اوقاف برای قطع درختان جنگلی با اشخاص حقیقی قرار‌دادی منعقد کرد اما اداره کل منابع طبیعی استان با اعتراض به این رویه، با تلاش فراوان تا‌کنون مانع از قطع درختان شده است و هم‌اکنون به‌دلیل عدم‌تمکین اداره کل منابع طبیعی، پرونده‌ای علیه مدیرکل و کارکنان منابع طبیعی در محاکم قضایی مطرح و در دست رسیدگی است.

وی در پایان با اشاره به اینکه مدیرکل دادگستری مازندران، ریاست شورای حفظ حقوق بیت‌المال را هم برعهده دارد گفت: اداره کل منابع طبیعی با ارسال نامه‌ای به ایشان خواستار اعمال ماده ۴۷۷شده است. براساس این ماده، رئیس شورای حفظ حقوق بیت‌المال می‌تواند با استفاده از اختیاراتی که از سوی ریاست محترم قوه قضاییه به وی تفویض شده، دادنامه دیوان‌عالی کشور را نقض کند.
 
دستگاه قضایی جنگل هیرکانی را نجات می‌دهد؟ 


واگذاری، پرونده ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را تهدید می‌کند

عباسعلی نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها و مراتع با تأکید براینکه جنگل جزو انفال است و نمی‌توان آن را وقف کرد، افزود: جنگل‌های هیرکانی علاوه بر آنکه ذخیره‌گاه ارزشمند جنگلی کشور محسوب می‌شود، از اهمیت جهانی برخوردار است؛ به همین دلیل تلاش می‌شود این ذخیره‌گاه بی‌نظیر در یونسکو به ‌عنوان میراث جهانی ثبت شود.
 
بدیهی است که واگذاری، پرونده ثبت جهانی جنگل را تهدید می‌کند. در چنین شرایطی، باید بیش از پیش زمینه ارتقای حفاظت از جنگل‌های هیرکانی فراهم شود. به ‌ویژه درشرایط موجود که تغییر اقلیم، ریزگرد و کم آبی، محیط‌زیست کشور را تا آستانه بحران پیش برده، حفاظت از جنگل اولویت اول است.

همشهری آنلاین

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,