ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

علی سیاری – به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی فوتسال ایران در هشتمین دوره رقابت‌های جام جهانی دست به کار بزرگی زد و توانست عنوان سومی مسابقات را از آن خود کند. در این دوره از رقابت‌ها احمد اسماعیل‌پور عملکرد بسیار خوبی داشت و توانست در دومین حضورش در جام جهانی ۴ گل به ثمر برساند و ۲ پاس گل هم بدهد. او ۳۱۰ دقیقه در میدان حاضر شد و در پایان هم توانست به عنوان سومین بازیکن برتر جام انتخاب شود.

این موضوع باعث شد تا خبرگزاری فارس اسماعیل‌پور را دعوت کند و او با حضورش در خبرگزاری صحبت‌هایی را ارائه کرد که خواندنش خالی از لطف نیست. مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌خوانیم:

* می‌دانستم بازیکن برزیل پنالتی را خراب می‌کند!

فارس: ابتدا در مورد ضربه حساس پنالتی در دیدار مقابل برزیل صحبت کن. ضربه سومی که تو پشت توپ قرار گرفتی و فکر می‌کنم فشار روانی زیادی را در آن لحظه احساس کردی.

وقتی بازی در وقت‌های قانونی و اضافه مساوی تمام شد من مطمئن بودم که ما پیروز میدان می‌شویم. چرا که می‌دانستم خواست خدا بوده با این شرایط کار پیش برود. با صحبت‌هایی هم که محمد کشاورز پیش از زدن ضربات پنالتی انجام داد و گفت که «هر کسی توپ را به گل تبدیل کرد دمش گرم و هر کسی هم که پنالتی را خراب کرد، فدای سرش» اعتماد به نفس خاصی به بازیکنان داد. زمانی که آری بازیکن برزیل پشت توپ قرار گرفت من به اصغر حسن‌زاده گفتم این ضربه خراب خواهد شد که همان اتفاق هم افتاد. زمانی که نوبت به ضربه پنالتی من شد استرس خاصی داشتم اما بازیکنان به من اعتماد به نفس دادند و اصلا نگران نبودند. چرا که ایمان داشتم توپ به گل تبدیل خواهد شد.

* قشنگ‌ترین گل تاریخ ورزشی‌ام را زدم

فارس: گل‌های بسیار زیبایی هم در این دوره از جام جهانی به ثمر رساندی. در دیدار مقابل روسیه گلی از روی ضربه ایستگاهی زدی که در بین ۱۰گل برتر جام هم قرار دارد.

من از این گل‌ها زیاد زده‌ام. در ۲-۳ بازی که موقعیت ضربه ایستگاهی به دست آوردیم بازیکنان در هر بار تاکتیکی را مدنظر قرار می‌دادند. من در آن ضربه گفتم که اجازه بدهید یک ضربه هم من بزنم که خدا را شکر توپ به همانجایی رفت که خودم می‌خواستم. به نظرم قشنگ‌ترین گل تاریخی ورزشی خودم بود. بیشتر گل دیدار مقابل پاراگوئه را دوست دارم که در ۲۰ ثانیه پایانی به ثمر رسید. گلی که من در دیدار روسیه به ثمر رساندم فعلا در رای‌گیری دوم است و حالا باید ببینیم چه اتفاقی رخ می‌دهد.

* لحظه‌ای که کاپ را گرفتم برایم قابل توصیف نیست

فارس: در مورد انتخابت به عنوان سومین بازیکن برتر مسابقات هم صحبت کن.

این کاپ زحمات تمام بازیکنان بوده است. خدا را شکر می‌کنم که این افتخار نصیبم شد. تمام بازیکنان در این اردو زحمت کشیدند و ثمره آن این شد که من به عنوان نماینده آنها این کاپ را بگیرم. آن لحظه برایم غیرقابل توصیف است. واقعا خوشحال بودم. نمی‌دانستم از خوشحالی چه کاری باید انجام بدهم.

فارس: فکرش را می‌کردی این عنوان را به دست بیاوری؟

مسئولان فیفا همه چیز را مورد نظر قرار می‌دهند. با توجه به گل‌های حساسی که به ثمر رساندم و همچنین عملکردم در بازی‌ها، پس از دیدار مقابل پاراگوئه یکی از مسئولان به من گفت که می‌توانی در لیست بهترین بازیکنان جام قرار بگیری اما من واقعا به این مسائل فکر نمی‌کردم و فقط موفقیت تیم برایم مهم بود. خدا را شکر می‌کنم که این عزت به دست من رسید و توانستیم به این مهم دست یابم.

* می‌خواستیم با زیرپیراهنی گرم کنیم!

فارس: مشکلات تیم ملی در این دوره از مسابقات بسیار زیاد بود. لباس‌هایی که با مشکل روبرو شد. امکاناتی که وجود نداشت و سختی‌هایی که بازیکنان کشیدند.

درست است ما شرایط خوبی نداشتیم. حتی می‌خواستیم با زیر پیراهنی گرم کنیم! اما برچسبی روی پیراهن‌مان زدند. صحبت در این مسائل زیاد شده است و اگر بخواهیم در مورد این موارد حرف بزنیم لوث می‌شود.

* در بازی مقابل اسپانیا بازیکنان ایران خواب بودند!

فارس: شاید اگر تیم ملی به این جایگاه نمی‌رسید مشکلات پررنگ‌تر می‌شد. اما حالا که تیم ملی موفق شده باید مشکلات را هم بگوییم. مگر می‌شود تیم ملی در مسابقات جام جهانی حاضر شود اما لباس مناسبی نداشته باشد؟!

اینکه ما لباس نداشتیم که در سالن حاضر شویم همه چیز را می‌گوید. برخی لباس‌ها پاره شده بود و دیگر لباسی نبود و اجازه نمی‌دادند در ورزشگاه حاضر شویم. پیراهن‌های ما مشکل داشت و اصلا پیش از شروع مسابقات نمی‌دانستیم که می‌توانیم در مسابقات حاضر شویم یا خیر! همه تیم‌ها حداقل ۵ روز پیش از شروع مسابقات در کلمبیا حاضر شده بودند اما ما ۲ روزقبل از شروع مسابقه حاضر شده بودیم. با توجه به اختلاف ساعتی که داشتیم ساعت خواب ما به هم خورده بود. در روز بازی مقابل اسپانیا همه بازیکنان خواب بودند! و آن چیزی نبودیم که باید باشیم. البته در آن بازی نباید ۵ گل می‌خوردیم. وقتی دقیقه ۶ بازی لوپز سرمربی اسپانیا تایم می‌گیرد یعنی تیمش زیر فشار بوده است. ما بازی به بازی بهتر شدیم و توانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم.

* مسئولان در حد و اندازه افتخاراتمان توجه کنند

فارس: درست است؛ در بازی مقابل پرتغال هم ما توپ و میدان را در اختیار داشتیم اما کار به ضربات پنالتی کشیده شد. 

ما در آن بازی استرس سوم شدن را داشتیم چرا که معتقد بودیم باید جایگاه سومی را به دست بیاوریم چرا که شاید دیگر این موقعیت را نتوانیم به دست بیاوریم. وقتی ۲ بر صفر عقب افتادیم خود من ترس داشتم که نکند ببازیم اما خوشبختانه بازیکنان تمام تلاش خود را گذاشتند. با اینکه بازی‌ها ۳ روز ۳ روز برگزار می‌شد و بدن‌های ما آنطور که باید و شاید برای جام جهانی آماده نبود اما واقعا بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند. بازیکنان زیادی هم مصدوم شدند و واقعا قبل از هر بازی برخی از بازیکنان قرص و آمپول می‌زدند تا بتوانند در زمین مسابقه حاضر شوند. اگر مسئولان این شرایط را ببینند به کار بزرگی که انجام داده‌ایم، پی می‌برند. افتخارات ما را ببینند و به همان اندازه به ما امکانات بدهند. خود را با فوتبالی‌ها مقایسه نمی‌کنیم چون شرایط آنها فرق می‌کند اما چیزی که در حد واندازه تیم ملی است را بدهند.

فارس: پاداش‌هایی برای بردها در نظر گرفتند. آیا آن پول‌ها پرداخت شد؟

ما پاداشی دریافت نکردیم و وقتی در جمع ۴ تیم حاضر شدیم به ما پولی دادند. این را بگویم که در کلمبیا بیشتر به ما اهمیت می‌دادند تا در ایران! در آنجا احترام بیشتری به ما می‌گذاشتند.

* کار تدارکات تیم به بیمارستان کشیده شد

فارس: لباس‌های تیم ملی هم مشکلات زیادی داشت و عکس‌هایی منتشر شد که تدارکات تیم ملی با نخ و سوزن مشغول به دوختن لباس‌ها بود.

همه تیم‌ها با چندین نفر تدارکاتی در مسابقات حاضر شدند چرا که به هر حال کار دشواری است اما ما تنها یک نفر را داشتیم که همه کار می‌کرد. آنقدر فشار روی او بود که کارش به بیمارستان هم کشیده شد. ما که در جام جهانی حاضر می‌شویم باید تمرکزمان روی بازی باشد نه این مسائل اما متاسفانه این شرایط باعث شده بود که پیش از شروع مسابقات بیشتر به فکر این موارد باشیم. پس از دیدارهای مرحله گروهی مردم در فضای مجازی کامنت می‌گذاشتند که چرا بی‌غیرتید اما نمی‌دانستند که ما چه وضعیتی در مسابقات حاضر شده‌ایم.

فارس: قبل از بازی با روسیه هم بیانیه‌ای از سوی بازیکنان منتشر شد که مقدار پول دریافتی ۲۵۰ دلار اعلام شد.

ما شب قبل از مسابقه این بیانیه را ندادیم بلکه ۲ روز قبل از بازی بود. چرا که شب قبل از بازی گوشی‌ها را در اختیار کادر فنی قرار می‌دادیم تا تمرکزمان بر بازی باشد. برخی‌ها معتقد بودند که این مسائل روی عملکرد تیم تاثیر گذاشت اما من مخالف این موضوع هستم. چرا که ما تلاش‌مان را کردیم و حق‌مان هم در آن دیدار شکست نبود. ما اگر بازی‌های دوستانه بیشتری داشتیم می‌توانستیم به فینال هم راه یابیم. برای بازی‌های آسیایی تیم آماده‌تر بود و در جام جهانی با آمادگی کمتری حاضر شدیم.

* زلزله کلمبیا را متوجه نشدیم، خودمان زلزله‌ای به پا کردیم

فارس: زلزله کلمبیا را متوجه شدید؟

خیر متوجه آن زلزله نشدیم اما خودمان زلزله‌ای را در کلمبیا به وجود آوردیم (با خنده)

* ناظم الشریعه پیش از شروع جام جهانی به من اعقاد نداشت

فارس: به نظر می‌رسد احمد اسماعیل‌پور دیر به آن چیزی که باید می‌رسید، دست یافت. فکر نمی‌کنی در مسابقات گذشته هم می‌توانستی به تیم ملی کمک کنی؟

از سال ۲۰۰۸ به تیم ملی دعوت شدم. تا سال ۲۰۱۱ به صورت متناوب به تیم ملی دعوت شدم اما پس از آن در تیم ملی بودم. در زمان حضور خسوس در تیم ملی بودم اما متاسفانه در بازی‌های آسیایی کره جنوبی دچار مصدومیتی شدم که ۴ ماه دور از میادین بودم. این مدت خیلی مرا از آمادگی دور کرد. خسوس پس از آن به من کم بازی داد تا اینکه ناظم‌الشریعه آمد. سال گذشته شرایط خوبی در گیتی‌پسند داشتم. تیم ما که نسبت به تیم‌های دیگر بازیکنان اسم و رسم کمتری داشت عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشت و نائب‌قهرمان شد اما نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که ناظم‌الشریعه قبل از مسابقات آسیایی به من اعتقاد پیدا نکرد. نمی‌دانم این مسئله به خاطر نکات فنی یا اخلاقی یا حاشیه‌ای بود. برای خود من هم سؤال است و هنوز هم نمی‌دانم علت آن چه بود. می‌توانستم جزو نفرات تیم ملی در بازی‌های آسیایی باشم و فکر می‌کنم حقم ضایع شد. من تا قبل از جام جهانی هم جزو نفرات دعوت شده نبودم. از اتفاقات به وجود آمده خیلی ناراحت بودم اما با خودم کنار آمدم. تیم ملی هیچ وقت برای من خوب نبود. همه می‌گفتند احمد یک بازیکن باشگاهی است اما خودم می‌دانستم که در تیم ملی آنطور که باید و شاید به من بها داده نشده است. اعتماد به نفس من در تیم ملی آنقدر بالا نرفت. البته شاید این موضوع به خاطر این باشد که مشکل از من است اما در این تورنمنت فرصت به من رسید تا خود را نشان دهم. تا قبل از این مسابقات ناظم‌الشریعه به من اعتقادی نداشت و در اردوی تایلند مرا دعوت کرد که تمام تلاش خود را انجام دادم. همانطور که می‌گویم عزت و ذلت دست خداست و فکر می‌کنم آن چیزی که باید در گذشته می‌بودم تازه رو شد. امیدوارم از این به بعد شرایط خوبی در تیم ملی داشته باشم و مثمر ثمر باشم. دوست ندارم جایی بروم که مفید نباشم. من در جام جهانی گذشته هم شرایط خوبی داشتم اما مصدومیت و همچنین حضور خسوس باعث شد تا وقفه‌ای به وجود بیاید.

* می‌خواهم ۲ جام جهانی دیگر را هم تجربه کنم

فارس: ۲۸ ساله هستی و آیا فکر می‌کنی به جام جهانی آینده برسی؟

چرا که نه. البته شناسنامه من برای ۱۷ شهریور ۶۷ است و گرنه متولد ۲۹ آذر هستم. سعی می‌کنم تا زمانی که مثمر ثمر باشم بتوانم بازی کنم. قصد دارم تا ۳۶ سالگی هم بازی کنم. البته اگر شرایطم خوب باشد و مربی هم مرا قبول داشته باشد.

فارس: زودتر از اینها هم می‌توانستی به تیم ملی دعوت شوی؟

من با محمد کشاورز ارتباط خانوادگی دارم. در این باره با او صحبت کردم. او برخی حرف‌ها را به من می‌زد. من بارها می‌گفتم که در تیم ملی به آن چیزی که حقم بود، نرسیدم اما در این جام جهانی خداوند عزتی به من داد که کمتر کسی به آن دست پیدا کرده بود و اولین نفری از ایران بودم که توپ برنز مسابقات را به دست آوردم. البته امیدوارم این مسئله باز هم تکرار شود.

* می‌خواهیم پس از ۳ سال با گیتی‌پسند قهرمان شویم

فارس: شرایطت در تیم گیتی‌پسند چگونه است؟

من ۵ سال در تیم هستم و خوشبختانه امسال با  مدیریت علی جنتی شرایط بسیار خوبی داریم و پرداختی‌ها هم به موقع صورت می‌گیرد. امیدوارم بتوانیم با قهرمانی زحمات مسئولان این باشگاه را پاسخ دهیم.

فارس: یک سؤال شخصی دارم اگر دوست داشتی جواب بده. شاید برای مردم هم سؤال باشد که فوتسالی‌ها چقدر قرارداد می‌بندند.

در فوتسال ۳-۴ تیم هستند که خوب هزینه می‌کنند. ما از سال ۲۰۰۸ که پیشرفت خوبی در قراردادها داشتیم دیگر ساکن بوده و پیشرفتی در این زمینه وجود نداشته است. یعنی با وجود تورمی که در این سال‌ها اتفاق افتاده اما قراردادها ثابت بوده است. فکر می‌کنم باید مسئولان تدبیری در این زمینه بکنند. بیشترین کمک را هم پخش زنده می‌کند. قرارداد من با باشگاه شرطی است و در صورت قهرمانی و یا کسب عناوین مختلف به قراردادم اضافه می‌شود.

* احتمال جدایی‌ام از گیتی‌پسند زیاد است

فارس: با توجه به عملکرد بسیار خوبی که در جام جهانی داشتی آیا پیشنهادی از سایر کشورها داده شده است؟

بله پیشنهاداتی داده شده اما تا زمانی که چیزی قطعی نشده باشد من حرفی نمی‌زنم. البته برای جدایی‌ام از باشگاه باید با مسئولان صحبت کنم اما به احتمال زیاد اگر تیم پیشنهاد دهنده شرایط مالی خوبی داشته باشد به آن تیم خواهم رفت.

انتهای پیام/ک

منبع : farsnews.com

مجله