ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس نهم در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، درباره بدعهدی غربی‌ها در انجام تعهداتشان در اجرای برجام، اظهار داشت: در مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به دنیا ثابت کرد اهل گفت‌وگو، مذاکره و منطق است و این طرف غربی بوده که همواره به‌دنبال دبه کردن،‌ زیاده‌خواهی و استفاده از زور و قدرت است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات به دنیا فهماند که هیچ زمان به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست و همواره به‌دنبال دنیای عاری از سلاح‌های اتمی است و برای این موضوع نیز هزینه‌های زیادی پرداخت کردیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم تصریح کرد: ما اورانیوم غنی‌شده‌مان که محصول چندین سال کار و تلاش متخصصان در این امر بود، براساس برجام تقدیم غربی‌ها کردیم و سانتریفیوژها را از کار انداختیم و حتی علی‌رغم توانایی که در راه‌اندازی رآکتور اراک وجود داشت، قلب رآکتور را درآوردیم و هزینه‌های سنگینی را به منظور اعتمادسازی نسبت به طرف غربی پرداخت کردیم.

آصفری تأکید کرد: اما الان که نوبت غربی‌ها شده تا تحریم‌های خود را بردارند، نه‌تنها اقدام به برداشته شدن تحریم‌ها نمی‌کنند، بلکه به‌دنبال برنامه‌ریزی و طراحی به منظور اعمال فشار بیش‌تر به جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در این مسیر خیلی به غربی‌ها خوش‌بین بودیم و هستیم و این خوش‌بین بودن مسئولان ما سبب شده که امروز غربی‌ها نسبت به حقوق ملت ایران زیاده‌خواهی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم بیان کرد: اکنون زمان آن رسیده که در مقابل این‌گونه اقدامات کشورهای ۵+۱ مقابله به مثل کنیم.

آصفری تصریح کرد: این‌گونه رفتارهایی که مسئولان ما از خود نشان دادند باعث سوءاستفاده طرف مقابل شده، زیرا اگر ما اقدامات متناظر را انجام می‌دادیم، یعنی در مقابل هر اقدام اعتمادساز ما طرف غربی را مجبور به برداشتن تحریم‌ها می‌کردیم، شاید امروز دچار این مسئله نمی‌شدیم.

وی خاطرنشان کرد: البته برگشت‌پذیری در این مسیر به این‌سادگی‌ها نیست و اگر تصمیم به چنین کاری داشته باشیم زمان بسیار زیادی می‌طلبد و لذا سیاست گفتاردرمانی که مسئولان ما دنبال می‌کنند، تمامی این مسائل را غربی‌ها، مطلعند که  امکان برگشت‌پذیری به این‌سادگی‌ها نیست.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران باید فشار خود را به غرب بیش‌تر کند و در هیأت و کمیته‌های مشترکی که با حضور ایران و نمایندگان کشورهای ۱+۵ برگزار می‌شود، آنها را ملزم به انجام تعهدات خودشان کنند.

آصفری با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در ارتباط با انجام نشدن تعهدات طرف مقابل، ۸ ماه پیش نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی ارسال کرد تا بر این اساس اقدامات اعتمادساز ایران متوقف شود تا طرف مقابل تعهدات خود را انجام دهد، گفت: امروز باید شورای عالی امنیت و مسئولان پاسخگو باشد که چرا آن‌موقع که کمیسیون امنیت اعلام کرد اقدامات اعتمادساز را متوقف کنیم تا غربی‌ها حداقل گام‌های اصلی خود را بردارند، اقدامی صورت نگرفت.

انتهای پیام/

http://fna.ir/LKEOOY

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,