ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به نقل از شرکت بازرگانی دولتی ایران علی قنبری با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون تن گذشت، اظهار کرد: برای اولین بار طی چند سال اخیر، خرید تضمینی گندم داخلی از میزان مصرف سالیانه پیشی گرفته و از واردات این کالای استراتژیک به کشور بی نیازی حاصل شد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه در پایان فصل خرید سال گذشته ۸ میلیون و ۸۰ هزار تن گندم خریداری شده بود، افزود: امسال تا این موقع ۱۰ میلیون و ۶۹ هزار تن از این محصول از گندمکاران تحویل و خریداری شده که نسبت به خرید پایان فصل گذشته، حدود ۲ میلیون تن (۲۵ درصد) افزایش یافته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ارزش گندم‌‌های خریداری شده را بیش از ۱۲۸ هزار میلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: ۶۰ هزار میلیارد ریال از بهای گندم های واریز شده و مانده مطالبات گندم‌‌های خریداری شده با اولویت تحویل گندم به مراکز خرید شرکت در سراسر کشور به صورت مستمر و مرور پرداخت می شود.
وی، استانهای خوزستان و گلستان را پیشرو در خرید گندم در کشور معرفی کرد و اظهار داشت: مراکز خرید استان خوزستان یک میلیون و ۳۹۶ هزار تن، گلستان یک میلیون و ۳۴۵ هزار تن، فارس ۸۷۹ هزار تن، کرمانشاه ۶۹۷ هزار تن و کردستان ۶۴۹ هزار تن گندم از کشاورزان تحویل و در بین ۳۱ استان بیشترین خرید را داشته اند.
مدیر عامل شرکت بازرگانی تصریح کرد: استان‌‌های خراسان رضوی، آذربایجان غربی، اردبیل، لرستان و همدان نیز از جمله استان‌هایی هستند که خرید گندم در آنها در آستانه نیم میلیون تن قرار گرفته و یا از آن فراتر رفته است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: بیش از ۱۰میلیون تن گندم توسط ۱۱۳۰ مرکز خرید مستقر در سراسر کشور (۳۱ استان) و در قالب بیش از یک میلیون و ۴۷۵ هزار محموله از کشاورزان تحویل و در مراکز استاندارد نگهداری گندم، ذخیره سازی شده است.
قنبری افزود: خرید تضمینی گندم هم اکنون در کشور ادامه دارد و مراکز خرید مستقر این شرکت در استانها همچنان در حال تحویل و خرید این محصول هستند.
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: با خرید این میزان گندم و با توجه به موجودی ابتدای سال، هم اکنون مازاد بر مصرف سالیانه ذخایر گندم داریم که در صورت موافقت و اخذ مجوز از سوی دولت، امکان صادرات حداقل ۲ میلیون تن گندم توسط این شرکت فراهم است.

انتهای پیام/ب

http://fna.ir/UBB11R

منبع : farsnews.com

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,