ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

خانواده های ایرانی تن به ازدواج موقت فرزندان خود دهند به گزارش «تابناک باتو»؛ استاد دانشگاه علوم بهزیستی می گوید: در آمریکا هم این روابط تا سال ۱۹۷۰ پدیده ای غیر قانونی بود و بعد از آن مانند بسیاری از روابط نامتعارف در این کشور نظیر همجنس گرایی، این گونه روابط هم قانونی شد.
 

هادی معتمدی در ادامه اضافه کرد: در تعریف ما ازدواج سفید به روابط زناشویی زن و مرد بدون ازدواج رسمی چه بصورت دائم چه موقت که در آن هیچ محرمیتی بین آنها وجود ندارد اطلاق می شود که این روابط چه در فرهنگ اسلامی و چه در فرهنگ و رسوم ایرانی کاملاً مذموم شناخته می شود و با معیارهای شرعی هم هیچ گونه تطابقی ندارد و به همین دلیل است که کاملاً پنهانی است و آمار دقیقی از آن وجود ندارد و به همین دلایل است که ما از این گونه روابط، هم باشی یا ازدواج سیاه نام می بریم.
 
خانواده های ایرانی تن به ازدواج موقت فرزندان خود دهند 

این نوع ازدواج بیشتر به زیان دخترهاست، چون به محض اینکه بین آنها جدایی رخ بدهد امکان ازدواج برای پسرها وجود دارد اما معمولاً این دخترها امکان ازدواج پیدا نمی کنند چون مدت ها با مردی زندگی کردند و لاجرم در دایره ازدواج های غیر قانونی می افتند و در نهایت به نوعی گرایش فحشا و روسپی گری متمایل خواهند شد.

یکی مهمترین معایب این نوع ازدواج فرار از مسئولیت است، زیرا به دلیل ثبت نشدن آن در هیچ سند رسمی بدیهی است که از حمایت های قانونی هم طرفین بهرمند نمی شوند و بیشتر این ازدواج برپایه روابط جنسی استوار است بطوریکه در آمریکا آن را انقلاب جنسی می نامند و هیچ گونه منافع اقتصادی اجتماعی و ارتباطی علی الخصوص برای زنان بصورت تضمین شده وجود ندارد.

یکی از اهداف مهم ازدواج، فرزندآوری است که در ازدواج سفید به هیچ عنوان معنایی ندارد و به نوعی می توان آن را دوستی زناشویی گونه قلمداد کرد.

در این گونه ازدواج ها اساس خانواده سست و باعث کاهش آمار ازدواج می شود، به ویژه مردها زمانی که می بینند به راحتی و بدون صرف هزینه و مسئولیتی یا سند وابستگی به طرف مقابل نیازهایشان برآورده می شود؛ بنابراین، دیگر نیازی نخواهند داشت که به ازدواج تن بدهند، همین طور باعث می شود که حتی مردهای متأهل هم گرایش پیدا می کنند که با زن هایی از این حیث ارتباط برقرار کنند.

ازدواج سفید باعث افزایش سن ازدواج می شود، زیرا زمانی که این نوع ازدواج به پایان می رسد و بین طرفین جدایی رخ می دهد، احتمال تنهایی در سن بالا را افزایش می دهد و این می تواند باعث بروز افسردگی شود، مخصوصا باعث کاهش روابط خانوادگی بین این افراد با سایر افراد فامیل می شود.

یکی دیگر از مشکلات ازدواج سفید این است که در صورت تولد فرزند در بین طرفین این کودک فاقد هر گونه هویت اجتماعی و قانونی خواهد بود که این در گسترش بزه کاری ها در بین این کودکان در آینده آنها نقش مهمی خواهد داشت

بسیاری از رهبران و متفکران دنیا نظیر گاندی با این قبیل ازدواج ها به شدت مخالفت می کردند و حتی گاندی در خصوص آن می گفت ازدواج سفید لذتی است بدون وجدان.

برای جلوگیری از این ازدواج ها دولت باید روند ازدواج را آسان کند، تأمین جهیزیه، بحث اشتغال جوانان و موضوع مسکن از مواردی است که حل آن می تواند تأثیر زیادی در گسترش ازدواج داشته باشد. تعریف از ازدواج صرفاً دائم نیست بلکه می توان ازدواج موقت(صیغه) باشد.

در بین جوانان کسانی که موقعیت ازدواج دائم را ندارند خانواده باید به ازدواج های موقت آنان تن بدهد تا ازدواج های سفید رخ ندهد، چون ازدواج موقت رسمی ثبت می شود و در صورت رضایت خانواده ها به روابط عاطفی بین آنها هم لطمه ای نخواهد زد.
انتخاب

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,