ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

«هی یو» رونمایی شد

۰۴ مرداد ۱۳۹۵ – ۲۱:۵۷

خاموشی

مدافعان حرم امروزه برای ما مقدس‌ترین مجاهدان تاریخ هستند و اگر در خط‌شان ایستاده‌اند، فقط و فقط به خاطر تقویت جبهه مقاومت در برابر صهیونیسم است و به نظر من برای تقویت این مسئله است که باید رسانه‌ها توجه بیشتری به این پدیده داشته باشند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، آیین رونمایی از خاطرات سعید ابوطالب  با عنوان «هی یو» عصر امروز در حوزه هنری برگزار شد.

مدافعان حرم امروزه برای ما مقدس‌ترین مجاهدان تاریخ هستند

در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در سخنانی با اشاره به آشنایی ۲۵ ساله خود با سعید ابوطالب عنوان کرد: روزگاری ما در ایران با طاغوتی به نام شاه می‌جنگیدیم و می‌گفتیم حکومت بر حق باید مسیری را طی کند که شهدا به آن اعتقاد داشتند، اما امروز به اعتراف بسیاری از کشورهای دنیا، آمریکا طاغوت جهان است و به همراه نظام سلطه با این تفکر که ایران اسلامی بتواند با اندیشه انقلابی و ولایی‌اش در جهان میدان‌دار باشد، مخالف هستند. دعوا درواقع بر سر حریت و آزادگی ماست که تحت لوای دین با نظام سلطه و استکبار مخالف است.

وی در ادامه با اشاره به نشانه‌دار بودن ماهیت استکبار گفت: هیچ می‌دانید که از ابتدای حمله ائتلاف جهانی به عراق تاکنون چند نفر از مردم این کشور شهید شده‌اند و به این فکر کرده‌ایم که چرا با شعار آزادی، این مردم شهید شدند و جالب اینکه امروز در پارلمان انگلیس مطرح شده است که حمله به عراق با ادعای واهی و دروغ نخست‌وزیر مجوز گرفته و او باید در این باره پاسخ بدهد.

خاموشی در ادامه با اشاره به جنگ نیابتی داعش در منطقه گفت: اتفاق‌های امروز منطقه ماهیت نظام سلطه را نشان می‌دهد، نظامی که کارش پرورش مزدور و وحشی است. آنها این چنین تعریفی را از جهان انجام داده‌اند غافل از آنکه خداوند در نهایت کار خودش را می‌کند. نظام سلطه کارش این بود که نقشه منطقه را تغییر دهد اما امروز اتفاق دیگری رخ داده است و نقشه آنها برای کاهش ضریب نفوذ انقلاب اسلامی به فضل خدا محقق نخواهد شد و ما در ایران نیز با تقویت خط مقاومت نشان خواهیم داد که نقشه منطقه را داوطلبان مقاومت اسلامی تهیه می‌کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه به مسئله ادعاهای واهی غرب درباره دموکراسی اشاره کرد و گفت: جهان امروز آمریکا را ظالم اول و شیطان اکبر می‌شناسد اما باید به این جهان حریت و آزادگی را هم فهماند. کار خوب این کتاب این است که با مخاطبش این سؤال را مطرح می‌کند که آمریکا چرا به عراق آمد و چرا از عراق رفت و مهمتر اینکه نگاه آنها به اصحاب فرهنگ انقلاب اسلامی چیست و با برخورد با این اصحاب به دنبال چه بوده‌اند.

وی در پایان سخنانش گفت: امروز اگر صحبت از تهاجم فرهنگی می‌شود سخن درستی است اما باید یادآور شویم نظام سلطه در قبال فرهنگ انقلاب اسلامی عقب‌نشینی‌هایی نیز کرده است. مدافعان حرم امروزه برای ما مقدس‌ترین مجاهدان تاریخ هستند و اگر در خط‌شان ایستاده‌اند، فقط و فقط به خاطر تقویت جبهه مقاومت در برابر صهیونیسم است و به نظر من برای تقویت این مسئله است که باید رسانه‌ها توجه بیشتری به این پدیده داشته باشند.

بخش غیردولتی به حوزه تاریخ شفاهی و ثبت آن به شکل جدی وارد شود

در ادامه مراسم علی دارابی معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما در سخنانی با اشاره به قدمت دیرینه تاریخ شفاهی و خاطره‌نگاری در ایران گفت: تاریخ، رسوم، فرهنگ و سنت گذشته ما را روایت می‌کند و اگر امروز می‌توانیم سر بلند کنیم و بگوییم ۵۰۰ سال قبل از تولد گالیله، ابوریحان بیرونی و ناصرخسرو درباره حرکت زمین سخن گفته‌اند، محصول تاریخ‌نگاری است.

وی ادامه داد: در حوزه تاریخ‌نگاری مقاومت اسلامی کارهای خوبی در کشور انجام شده اما ما هنوز در ابتدای راه هستیم. پس از انقلاب اسلامی، دانشگاه هاروارد مرکز ویژه تاریخ شفاهی ایران با مدیریت دکتر حبیب‌الله لاجوردی ایجاد کرد که طی مدت ۱۰ سال در سراسر جهان با بیش از ۱۰۰ نفر رجال و مقامات پیش از انقلاب مصاحبه کردند و حاصلش ۶۰ جلد کتاب شد. یکی از این مجلدات به خاطرات ابوالحسن بنی‌صدر برمی‌گردد که وقتی آن را می‌خوانیم، متوجه می‌شویم مملو از تحریف و دروغ است. برای آنکه تاریخ بتواند چنین تحریف‌هایی را بی‌اثر کند، ما باید حداقل ۱۵۰ کتاب بنویسیم تا ادعاهای او را راستی‌آزمایی کند؛ به همین خاطر است که معتقدم ما هنوز در ابتدای راه قرار داریم.

دارابی در ادامه پیشنهاد کرد: بخش غیردولتی به حوزه تاریخ شفاهی و ثبت آن به شکل جدی وارد شود و همچنین مرکز هماهنگی در کشور به منظور ثبت شفاهی، مکتوب و دیداری تاریخ شکل بگیرد.

خاطرات ابوطالب جزئی از تاریخ معاصر انقلاب اسلامی است

سید رضا میرکریمی کارگردان سینما نیز در این مراسم در سخنانی عنوان کرد: روزی که برای استقبال از آقای ابوطالب به همراه ابراهیم حاتمی‌کیا و مجید مجیدی به فرودگاه رفته بودیم؛ صحبت این بود که ای کاش این خاطرات زودتر نوشته شود، غربی‌ها از چنین فرصت‌هایی بسیار خوب بلد هستند که استفاده کنند، کار آقای ابوطالب هم در این کتاب درست است که با تأخیر منتشر شد اما روایتگر حادثه‌ای است که تنها به او ارتباط ندارد بلکه جزئی از تاریخ معاصر انقلاب اسلامی است.

نقش خبرنگاران به هنگام جنگ بسیار حساس است

در ادامه این مراسم الهام امین‌زاده دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور حقوقی نیز در سخنانی با اشاره به قانون دسترسی آزاد مردم به اطلاعات عنوان کرد: در عرصه جهانی و به هنگام جنگ، خبرنگاران برای آیندگان جهان، دست به مستندسازی می‌زنند، نقش آنها در چنین موقعیت‌هایی بسیار حساس است و مانع از این می‌شود که ملت‌ها اشتباهاتشان را تکرار کنند و دولت‌ها را پاسخگو می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به حملات به خبرنگاران در طول جنگ طی سال‌های اخیر گفت: اگر خبرنگاری جزو نیروهای مسلح نباشد، حتی در صورت وابستگی اقلیمی به دشمن نیز دارای مصونیت کاری است اما در طی سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ شاهدیم که تنها ۴۲ خبرنگار در جنگ عراق کشته شده‌اند که آماری بی‌سابقه و بیشتر از تلفات نیروهای ائتلاف در این بازه زمانی است.

پایان کابوس های یک اسیر

مرتضی سرهنگی مدیر دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه هنری نیز در ادامه این مراسم در سخنانی گفت: شاعر عرب می‌گوید کلمات مانند دانه‌های گندم هستند که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، گندمزار شکل می‌گیرد و می‌شود از آن قرصی نان تهیه کرد. سعید ابوطالب در کتابش هم به ما یک قرص نان داده است.

وی ادامه داد: اگر ابوطالب این خاطرات را نمی‌نوشت تا آخر عمر با کابوس‌هایش زندگی می‌کرد. تاریخ‌های رسمی جنگ درباره کابوس‌ها حرف نمی‌زنند بلکه ادبیات است که می‌تواند از داخل جنگ به باطنش برود و این کابوس‌ها را روایت کند.

سرهنگی تصریح کرد: ابوطالب شانس آورد که وقتی از دنیای آمریکایی‌ها بازمی‌گردد، زنده می‌ماند، قلم برداشته و می‌نویسد و دنیایی را که دیده، به دست ما می‌رساند. نثر او در این کتاب همانند اموال شخصی است، اثر انگشت دارد و به همین خاطر به حوادث و حقیقت آنها نزدیک است. یادمان باشد واحد سنجش خاطرات، صحنه است و این کتاب هم آکنده از صحنه است و به همین خاطر خواندنی.

اشتباهی به مجلس رفتم

سعید ابوطالب راوی کتاب «هی یو» نیز آخرین سخنران این مراسم بود.

وی در سخنان خود گفت: بسیار از من سؤال می‌کنند که چرا انتشار این کتاب طول کشید. دلیلش این است که من وقتی از عراق به ایران برگشتم، اشتباهی به مجلس رفتم و بعد از آن بود که سرم خلوت شد و توانستم بنویسم.

ابوطالب افزود: در این کتاب سعی کردم همه چیز دقیق و منصفانه روایت شود، اسناد بسیاری را جمع کردم و اتفاقات را با دقت ساعت رخدادشان در کتاب آوردم تا بعدها بشود از آنها به عنوان سند استناد کنم. درواقع در اسارت بود که دیدم آمریکایی‌ها هر آنچه که برای اُسرای زیردستشان رخ می‌دهد را با دقت یادداشت می‌کنند تا بعدها سند فعالیتشان باشد.

این مستندساز در پایان گفت: کتاب من، آمریکایی‌های بد بسیاری دارد اما چند آمریکایی خوب هم در آن کتاب است؛ از جمله رئیس کمپ بوکا. البته می‌دانم که حرف‌هایی که به ما می‌زد، دروغ بود اما کمک می‌کرد تا روحیه‌مان را بیشتر در آن شرایط حفظ کنیم. امیدوارم در رونمایی از ترجمه انگلیسی کتاب بتوانیم از او برای حضور در ایران و صحبت دعوت کنیم.

انتهای پیام/

اخبار

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mostafa ارسال212 روز قبل