ترفندهای رایانه

مرجع محتوای کاربردی پارسی

داوود رشیدی صبح روز جمعه پنجم شهریور ماه در اثر ایست قلبی دنیای فانی را وداع گفت و به قول خودش «آمد، دید و رفت».

صبح امروز از ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت مراسم تشییع پیکر این استاد فرهیخته سینما و تئاتر آغاز شد. 
امین تارخ در ابتدای این مراسم، ضمن عرض تسلیت برای درگذشت این هنرمند گفت: از طرف خانه سینما و به نمایندگی از طرف دوستانم این ضایعه تاسف بار فرهنگی را تسلیت می گویم. از تشریف فرمایی شما هنرمندان و مردم عزیز تشکر می کنم.

وی درادامه گفت: داوود رشیدی از بین ما رفت، اما داغ سنگینی را برای ما به جا گذاشت. او رفت اما غیبت مدیر متعهد را به جا گذاشت. او رفت، اما امید را به یادگار گذاشت؛ بازیگران ما مدیون او هستند. او «رشید» سینمای ایران است.

اما شاید یکی از تلخ ترین سخنرانی ها، صحبت های علی نصیریان یار و دوست قدیمی استاد فقید داوود رشیدی بود.

نصیریان: داوود هرگز نمی‌خواستم برای تشییع تو بیایم

 سخنران بعدی مراسم «علی نصیریان» بود که علی‌رغم حزن بسیار از درگذشت دوست دیرینه‌اش، در سخنانی گفت: داوود من هرکز نمی‌خواستم برای تشییع و بدرقه تو به این صحنه بیایم. من می‌خواستم تا آخرین لحظه با تو روی صحنه باشم.

وی با بیان اینکه داوود رشیدی یکی از ستون‌های استوار تئاتر جدید در ایران بود، اظهارداشت: تئاتری که می‌گویم منظور جنبشی از فارغ التحصیلان هنرپیشگی بود که در اواسط دهه ۳۰ متولد شد و در دهه ۴۰ به ثمر نشست. در حقیقت مهم‌ترین بخش‌های زندگی او در تئاتر گذشت. او یکی از پنج بازیگری بود که در سریال «هزاردستان» زنده یاد علی حاتمی هم حضور داشت و در آموزش هم کارهای بزرگی انجام داد. در حقیقت او یکی از ستون‌های تئاتر ایران بود.

نصیریان تاکید کرد: داوود رشیدی یکی از سناتورهای بازیگری ایران بود. او نقطه عطفی برای بازیگری و کارگردانی هنر تئاتر ایران بود. اما فقط محدود به بازیگری نبود، او یکی از پنج بازیگر ارزنده «هزاردستان» علی حاتمی بود. هنرمندی که نه فقط در اجرا که در تربیت بازیگران هم سهم داشت و فعال بود.

مشایخی: قبل از مرگ به فکر هم باشیم

همچنین «جمشید مشایخی» نیز در سخنانی گلایه‌آمیز عنوان داشت: چرا زمانی که عزیزی در بین ماست و زنده است، او را نمی‌بینیم اما وقتی از دنیا می‌رود همه درباره‌اش حرف می‌زنیم. چرا داوود زمانی که بیمار بود کسی سراغش را نگرفت؟ الان که دیگر بین ما نیست چه فایده‌ای دارد که از او حرف بزنیم؟

وی تصریح کرد: همسر داوود در دوران سخت بیماری عاشقانه در کنارش بود و برای او زحمات بسیاری کشید. ما در فیلم‌های بسیاری همبازی بودیم و همیشه او را استاد خود می‌دانستم. این غم بزرگ را به همه تسلیت می‌گویم و امیدوارم قبل از مرگ به فکر هم باشیم.

مشایخی اظهار داشت: من با داوود رشیدی کارهای فراوانی کردم. «داوود» استاد من بود و خاک پای او هستم. امیدوارم قبل از اینکه کسی از دنیا برود، در موردش حرف بزنیم و از او سراغی بگیریم.

در ادامه مراسم علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد بیان کرد: عرصه هنر مدیون هنرمندانی این چنین است. فضایی که مرحوم رشیدی در تئاتر و هنر ایجاد کرد، باعث شده تا چنین جمعیتی در مراسم بدرقه او حضور یابند. البته یادمان نرود که رشیدی، به وصال معشوقش رسید و بهتر است، دست به دعا شویم و برای او دعا کنیم.

داریوش فرهنگ کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون در این مراسم گفت: دوست داشتم، زمان بودنش از من سوال کند رسمی که در ایران رسم نیست. اولین تئاتر حرفه ای را با رشیدی شروع کردم و مدیون او هستم. من و مهدی هاشمی از او درخواست حضور در تئاترش را کردیم، و او با جان و دل قبول کرد. او به خاطر بلند همتی و مهربانی اش در میان مردم عزت یافت. لحن او چنان مهربانانه بود که همیشه به بهترین شکل پذیرای همگان می شد. روحش شاد.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی هم در این مراسم با ابراز تاسف از درگذشت این هنرمند گفت: شهریاران فرهنگ و ستارگان این عرصه ما قدر شما را می دانیم. می دانیم اگر ایران بوستان و گلستان است، از خون جگر خوردن های شماست. آقای رشیدی شما همچنان هستید و جوانان از تجربه شما استفاده خواهند کرد. ما این بنای باشکوه را مدیون شماییم. همه ایران داغدار شماست.

 

احترام برومند همسر مرحوم داوود رشیدی هم چند کلامی را صحبت کرد. او اظهار داشت: قصد نداشتم صحبت کنم؛ اما واقعیت هایی را باید بگویم. من بدون داوود رشیدی هیچ هستم، او سالها زندگی ما را با زحمت و کوشش اداره کرد.

وی افزود: من تشکر می کنم از همه عزیزانی کهدر این چند روز با ما همدردی کردند. برای روح کیارستمی و داوود عزیز من صلوات بفرستید.

احترام برومند همسر مرحوم داوود رشیدی هم چند کلامی را صحبت کرد. او اظهار داشت: قصد نداشتم صحبت کنم؛ اما واقعیت هایی را باید بگویم. من بدون داوود رشیدی هیچ هستم، او سالها زندگی ما را با زحمت و کوشش اداره کرد.

وی افزود: من تشکر می کنم از همه عزیزانی که در این چند روز با ما همدردی کردند. برای روح کیارستمی و داوود عزیز من صلوات بفرستید.

لیلی رشیدی دختر داوود رشیدی هم در چند کلام اظهار داشت: از همه ممنونم که در این آفتاب و گرما برای دلگرمی ما تشریف آوردند. از همه دوستان و مسئولان تشکر می کنم.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمود دعایی بر پیکر مرحوم رشیدی نماز خواند.
 
فار س-باشگاه خبرنگاران

منبع : tabnakbato.ir

مجله

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,